فواید و خواص «سیاه دانه» برای بدن و درمان بیماری ها
فواید و خواص «سیاه دانه» برای بدن و درمان بیماری ها
هرآنچه که باید در مورد «سیاه دانه» بدانید، را در نمکستان بخوانید. از فواید و خواص «سیاه دانه» برای بدن و درمان بیماری ها تا تداخل های دارویی و اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه.

نمکستان : سیاه دانه یک گیاه دارویی می باشد که مردم بیش از ۲۰۰۰ سال است که از این دانه برای تهیه دارو استفاده می کنند. این گیاه حتی در مقبره پادشاه توت کشف شد. در زمان های گذشته، از سیاه دانه برای سردرد، درد دندان، احتقان بینی و کرم های روده استفاده شده است. همچنین از این ماده برای درمان چشم ملتحمه، آبسه و انگل استفاده می کردند.

امروزه از سیاه دانه برای معالجه بیماری های دستگاه گوارش از جمله گاز، کولیک، اسهال، دیسترس، یبوست و بواسیر استفاده می شود. همچنین برای بیماری های تنفسی از جمله آسم، آلرژی، سرفه، برونشیت، آمفیزم، آنفولانزا، آنفولانزای خوکی و احتقان استفاده می شود. موارد دیگر شامل کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول، معالجه سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن است. زنان برای کنترل زمان زایمان و جلوگیری از زایمان نارس و شروع قاعدگی و افزایش جریان شیر از سیاه دانه استفاده می کنند. سیاه دانه گاهی اوقات در ترکیب با سیستئین، ویتامین E و زعفران برای کاهش عوارض داروی شیمی درمانی به نام سیس پلاتین استفاده می شود.

برخی از افراد برای درد مفاصل (روماتیسم)، سردرد و برخی بیماری های پوستی سیاه دانه را مستقیماً روی پوست می زنند. در غذاها از سیاه دانه به عنوان طعم دهنده یا ادویه استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره سیاه دانه به صورت خوراکی باعث بهبود سرفه، خس خس و بهبود عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم می شود. با این حال به یاد داشته باشید، بذر سیاه دانه ممکن است به اندازه داروهای تئوفیلین یا سالبوتامول مؤثر نباشد.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف خلوطی حاوی روغن سیاه دانه، ویتامین E، بتاکاروتن و بیوتین به صورت خوراکی ممکن است علائم آلرژی را در افراد مبتلا به تب یونجه بهبود بخشد. مصرف این مخلوط می تواند اگزمای پوستی را بهبود بخشید و در کاهش التهاب آن موثر باشد، تحقیقات حاکی از آن است که مصرف عصاره سیاه دانه به صورت خوراکی هر هشت ساعت به مدت ۴ هفته می تواند باعث کاهش تعداد تشنج در کودکان مبتلا به صرع شود.

فواید و خواص «سیاه دانه» برای بدن و درمان بیماری ها

برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف بذر سیاه دانه خرد شده به مقدار ۱ گرم دو بار در روز قبل از غذا به مدت ۴ هفته کلسترول “بد” با چگالی کم (LDL) و چربی های خون به نام تری گلیسیرید را در افراد دارای کلسترول بالا کاهش می دهد. مصرف عصاره سیاه دانه دو بار در روز به مدت ۸ هفته ممکن است اندکی فشار خون را در برخی افراد بهبود بخشد.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره سیاه دانه به صورت خوراکی سه بار در روز به مدت ۱۲ روز ممکن است علائم ترک مواد مخدر را کاهش دهد. مصرف ترکیبی از گیاه chanca piedra و بذر سیاه دانه به صورت خوراکی به مدت ۷ روز باعث کاهش درد در افراد مبتلا به گلودرد و لوزه های تورم می شود. شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد سیاه دانه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با سرطان، جلوگیری از بارداری و کاهش واکنش های آلرژیک با عملکرد آنتی هیستامین کمک کند، اما هنوز اطلاعات کافی در درسترس نیست.

همچنین بخوانید:  ۶ معجزه ی نوشیدن آب بر روی عملکرد و سلامت بدن

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه :

دوره بارداری و شیردهی: به نظر می رسد تخم سیاه دانه به مقدار کم در دوران بارداری بی خطر است. اما مصرف مقادیر بیشتر و زیادروی در مصرف به احتمال زیاد غیرقابل بدون خطر نیست. سیاه دانه می تواند باعث انقباض رحم در دوران بارداری شود. در مورد ایمنی استفاده از سیاه دانه در دوران شیردهی اطلاعات زیادی وجود ندارد.

اختلالات خونریزی: سیاه دانه ممکن است لخته شدن خون را کند کرده و خطر خونریزی را افزایش می دهد.

دیابت: سیاه دانه ممکن است قند خون را در برخی افراد کاهش دهد. در صورت ابتلا به دیابت و استفاده از سیاه دانه، علائم قند خون پایین (هیپوگلیسمی) را رعایت کنید و قند خون را با دقت کنترل کنید.

فشار خون پایین: سیاه دانه ممکن است فشار خون را کاهش دهد. از نظر تئوریک، مصرف دانه سیاه باعث می شود فشار خون در افرادی که فشار خون پایین دارند خیلی کم شود.

سیاه دانه چیست و چه فوایدی دارد؟

آیا مصرف سیاه دانه باعث تداخل دارویی می شود؟

داروهای دیابت: سیاه دانه ممکن است قند خون را در برخی افراد کاهش دهد. از داروهای دیابت برای کاهش قند خون نیز استفاده می شود. مصرف سیاه دانه به همراه داروهای دیابت ممکن است باعث شود قند خون شما خیلی پایین نرود. قند خون خود را با دقت کنترل کنید. ممکن است دوز داروی دیابت شما تغییر کند.

داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند: در مصرف سیاه دانه در حین مصرف این دارو ها احتیاط کنید. سیاه دانه ممکن است سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد. با افزایش سیستم ایمنی بدن، سیاه دانه ممکن است اثر داروهای کاهش دهنده سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد. برخی از داروهای کاهش دهنده سیستم ایمنی بدن عبارتند از: آزاتیوپرین (ایموران)، باسیلکسیماب سیکلوسپورین، مایکوفنولات و غیره..

داروهای ضد انعقاد خون: سیاه  دانه ممکن است لخته شدن خون را کند کند. مصرف سیاه دانه به همراه داروهایی که لخته شدن خون را نیز کند می کند، احتمال کبودی و خونریزی را افزایش می دهد. برخی از داروهایی که لخته شدن خون را کند می کند شامل آسپرین، کلوپیدوگل ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک (ولتارن ، کاتافلام ) ، ایبوپروفن، ناپروکسن و غیره…

داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا: سیاه دانه ممکن است فشار خون را در برخی از افراد کاهش دهد. مصرف سیاه دانه به همراه داروهایی که برای کاهش فشار خون بالا استفاده می شود ممکن است باعث شود فشار خون شما خیلی پایین بیاید. اگر داروهای فشار خون بالا مصرف می کنید، در مصرف سیاه دانه زیادروی نکنید.

داروهای آرام بخش: سیاه دانه می تواند باعث خواب آلودگی شود. مصرف داروهای خواب آور و آرام بخش همراه با مصرف سیاه دانه ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود. برخی داروهای آرام بخش شامل کلونازپام ، لورازپام ، فنوباربیتال، زولپیدم و سایر موارد هستند. مقدار مصرفی سیاه دانه به عوامل مختلفی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در این زمان اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوزهای دانه سیاه وجود ندارد. ابه خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوما بی خطر نیستند و مقدار مصرفی می توانند مهم باشند.