همه چیز درباره ی فواید زنجبیل
همه چیز درباره ی فواید زنجبیل
ردم از زمان های بسیار قدیم از زنجبیل در پخت و پز و دارو استفاده می کردند. این یک داروی خانگی محبوب برای تهوع، درد معده و سایر مشکلات بهداشتی محسوب می شود.

نمکستان : مردم از زمان های بسیار قدیم از زنجبیل در پخت و پز و دارو استفاده می کردند. این یک داروی خانگی محبوب برای تهوع، درد معده و سایر مشکلات بهداشتی محسوب می شود. افراد به طور معمول در پخت و پز از زنجبیل تازه یا خشک استفاده می کنند و بعضی از آن ها از مزایای احتمالی سلامتی خود از مکمل های زنجبیل استفاده می کنند. آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی موجود در زنجبیل ممکن است به پیشگیری یا درمان ورم مفاصل، التهاب و انواع مختلف عفونت کمک کند. محققان همچنین پتانسیل آن را برای کاهش خطر دیابت، سرطان و سایر مشکلات بهداشتی مورد بررسی قرار داده اند.

فواید

زنجبیل ممکن است دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی و سایر سلامتی باشد. در زیر برخی از کاربردهای دارویی احتمالی زنجبیل آورده شده است.

  • کاهش گاز و بهبود هضم

ریشه یا پودر زنجبیل، طعم بسیار خوبی را به غذا ها اضافه می کند، همچنین می تواند به سلامتی آن نیز کمک کند. مصرف زنجبیل ممکن است به بهبود هضم غذا کمک کند. مطالعات متعددی در مورد اثرات زنجبیل بر روی گازهای تشکیل دهنده دستگاه گوارش در هنگام هضم بررسی شده است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که آنزیم های موجود در زنجبیل می توانند به بدن در تجزیه و بیرون راندن این گاز کمک کنند و از هرگونه ناراحتی کمک می کند. به نظر می رسد زنجبیل نیز اثرات مفیدی بر آنزیم های تریپسین و لیپاز پانکراس، که برای هضم مهم هستند. علاوه بر این، زنجبیل ممکن است به افزایش حرکت در دستگاه گوارش کمک کند، و این نشان می دهد که ممکن است یبوست را تسکین دهد یا از آن جلوگیری کند.

همه چیز درباره ی فواید زنجبیل

  • تسکین تهوع

برخی تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل می تواند به بهبود بیماری صبحگاهی و تسکین حالت تهوع به دنبال درمان سرطان کمک کند. در یک مطالعه کوچک از سال ۲۰۱۰ تأثیر مکمل های پودر ریشه زنجبیل بر تهوع در ۶۰ کودک و بزرگسال که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار گرفت. تجزیه و تحلیل نشان داد که این مکمل منجر به کاهش حالت تهوع در بیشتر افرادی که آنرا مصرف کرده اند، شده است. مشاهدات یک بررسی از سال ۲۰۱۱ به نتایج مشابهی رسیدند. آن ها گزارش دادند که مصرف دوز روزانه تقسیم شده از ۱۵۰۰ میلی گرم عصاره زنجبیل به تسکین علائم تهوع کمک می کند. پژوهشگران همچنین خواستار مطالعات بیشتر در انسان شدند تا اثرات زنجبیل بر حالت تهوع و سایر مشکلات دستگاه گوارش را بطور کامل درک کنند.

  • درمان آنفولانزا و سرماخوردگی

بسیاری از افراد برای کمک به بهبودی از سرماخوردگی یا آنفولانزا از زنجبیل استفاده می کنند. با این حال، شواهد حمایت از این راه حل عمدتا حکایتی نیست. در سال ۲۰۱۳، محققان تأثیر زنجبیل تازه و خشک بر روی یک ویروس تنفسی در سلول های انسانی را بررسی کردند. نتایج نشان داد که زنجبیل تازه ممکن است به محافظت از سیستم تنفسی کمک کند، در حالی که زنجبیل خشک تأثیر یکسانی نداشته است. همچنین در سال ۲۰۱۳ ، یک مطالعه کوچک با هدف بررسی محبوبیت داروهای گیاهی به عنوان یک درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا انجام شد.

محققان پس از نظرسنجی ۳۰۰ مشتری داروسازی در دو مکان مختلف، تشخیص دادند ۶۹٪ از افراد نظرسنجی از داروهای گیاهی استفاده می کنند و بیشتر این گروه آن را مؤثر می دانند. با این حال، در حالی که زنجبیل جزء محبوب ترین مواد در این روش های درمانی بود، ممکن است برخی از شرکت کنندگان از آن استفاده نکرده باشند.

همه چیز درباره ی فواید زنجبیل

  • تسکین درد

محققان پشت یک مطالعه کوچک، که شامل ۷۴ داوطلب بود، دریافتند که دوز روزانه ۲ گرم (گرم) زنجبیل خام یا گرم شده حدود ۲۵٪ باعث کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش می شود. در همین حال، یک بررسی از سال ۲۰۱۶ نتیجه گرفت که زنجبیل ممکن است به کاهش درد درست قبل یا در دوران قاعدگی کمک کند. با این حال، پژوهشگران تصدیق می کنند که مطالعات انجام شده اغلب کوچک یا از کیفیت پایین برخوردار نبوده است.

  • کاهش التهاب

یک گروه از محققان نتیجه گرفتند که مصرف زنجبیل از طریق دهان “بسیار مؤثر و منطقی بی خطر” برای درمان التهاب ناشی از آرتروز است. با این حال، آن ها خاطرنشان کردند که مطالعات انجام شده در متاآنالیز آن ها کوچک بوده و ممکن است نماینده جمعیت عمومی نباشد. در همین حال، بررسی سال گذشته ۱۶ کارآزمایی بالینی مشخص کرد که خصوصیات فیتوشیمیایی موجود در زنجبیل ممکن است با التهاب مقابله کند. این نویسندگان همچنین خواستار تحقیقات بیشتر در مورد مؤثرترین دوزها و انواع عصاره زنجبیل شدند.

  • حمایت از سلامت قلب و عروق
همچنین بخوانید:  با خوردن این غذاهای پرکالری لاغر شوید!

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عصاره زنجبیل ممکن است به بیماری های قلبی عروقی کمک کند. به عنوان مثال، یک بررسی نشان داد که دوز ۵ گرم یا بیشتر می تواند باعث فعالیت ضد پلاکت قابل توجه و مفید شود. پژوهشگران تأیید می کنند که بسیاری از تحقیقات انجام شده در تجزیه و تحلیل آنها مشارکت کنندگان انسانی را درگیر نمی کند و یا اینکه تعداد شرکت کنندگان برای اطمینان از نتایج قابل اعتماد کوچک است.

با این حال، آن ها پیشنهاد می کنند که با تحقیقات بیشتر، زنجبیل می تواند یک روش مطمئن برای درمان بیماری های قلبی عروقی باشد. در همین حال، یک مطالعه نشان داد که عصاره زنجبیل به کاهش بروز ناهنجاری های قلبی در موش های مبتلا به دیابت کمک می کند. محققان خاطرنشان کردند که این کاهش ممکن است از خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره حاصل شود.

همه چیز درباره ی فواید زنجبیل

  • کاهش خطر سرطان

زنجبیل پروتئین یا مواد مغذی دیگری تأمین نمی کند، اما منبع عالی آنتی اکسیدان ها است. مطالعات نشان داده اند که به همین دلیل زنجبیل می تواند انواع استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.

استرس اکسیداتیو وقتی اتفاق می افتد که بیش از حد بسیاری از رادیکال های آزاد در بدن ایجاد می شوند. رادیکالهای آزاد مواد سمی هستند که توسط متابولیسم و سایر عوامل تولید می شوند. بدن برای جلوگیری از ایجاد آسیب های سلولی که می تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرطان شود ، باید رادیکال های آزاد را از بین ببرد. آنتی اکسیدان های رژیمی به بدن کمک می کنند تا از رادیکال های آزاد خلاص شود.

در یک کارآزمایی سال ۲۰۱۳، محققان به مدت ۲۰ روز به ۲۰ شرکت کننده یا ۲ گرم زنجبیل یا دارونما دادند. همه شرکت کنندگان در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بودند. مشاهدات نشان داد شرکت کننده هایی که زنجبیل مصرف کرده اند، در بافت کولون سالم تغییرات منفی کمتری دارند. این گروه همچنین تکثیر سلولی را کاهش داده بود. یافته ها حاکی از آن است که زنجبیل می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد.

  • تغذیه

زنجبیل منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است، اما ویتامین ها، مواد معدنی و کالری زیادی را تأمین نمی کند. طبق آمار وزارت کشاورزی، ۲ قاشق چایخوری زنجبیل تنها ۴ کالری را تأمین می کند. این مقدار مقدار قابل توجهی از هیچ ماده مغذی را تأمین نمی کند.

همه چیز درباره ی فواید زنجبیل

خطرات

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) زنجبیل را برای داشتن رژیم غذایی بی خطر می داند، اما استفاده از آن به عنوان دارو یا مکمل را تضمین یا تنظیم نمی کند. محققان بسیاری از ترکیبات موجود در زنجبیل را بررسی نکرده اند. همچنین، شواهد علمی برخی ادعاها راجع به خصوصیات بهبودی زنجبیل پشتیبانی نمی کند.

قبل از افزودن زنجبیل بیشتر به رژیم غذایی یا مصرف مکمل زنجبیل ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید. یک مکمل ممکن است با داروها در تعامل باشد یا عوارض سلامتی دیگری ایجاد کند. برخی تحقیقات حاکی از آن است که زنجبیل ممکن است سلامت گوارشی، کاهش التهاب و تسکین درد را از جمله مزایای دیگر آن کند.

با این حال، مطالعات اغلب از مقادیر زیادی عصاره استفاده می کنند ممکن است فرد از اضافه کردن زنجبیل به رژیم غذایی خود، اثرات مثبت بر سلامتی نداشته باشد. همچنین، مطالعاتی که در مورد مزایای سلامتی زنجبیل انجام می شود، غالباً اندک یا بی نتیجه بوده اند. درک کامل اثرات و ایمنی مکمل های زنجبیل به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.