پروبیوتیک چیست و چه فوایدی برای بدن و درمان بیماری ها دارد؟
پروبیوتیک چیست و چه فوایدی برای بدن و درمان بیماری ها دارد؟

آشنایی با منابع پروبیوتیک و فواید آن برای بدن انسان نمکستان : پروبیوتیک یک کلمه یونانی است به یعنی برای زندگی، این بدین منظور است که باکتری هایی هستند که در معده و روده ما وجود دارند که خوب و مثبت اند و برای زندگی ما مفید اند. این باکتری ها علاوه بر اینکه برای […]

آشنایی با منابع پروبیوتیک و فواید آن برای بدن انسان

آشنایی با منابع پروبیوتیک و فواید آن برای بدن انسان

نمکستان : پروبیوتیک یک کلمه یونانی است به یعنی برای زندگی، این بدین منظور است که باکتری هایی هستند که در معده و روده ما وجود دارند که خوب و مثبت اند و برای زندگی ما مفید اند. این باکتری ها علاوه بر اینکه برای گوارش ما مفید هستند، در بدن ما به تولید آنتی بوتیک ها و ویتامین ها نیز می پردازند.

روده انسان محل زندگی بسیاری از باکتری هاست. اعم از باکتری های خوب و بد. برای سلامت بدن مهم است که توازن بین باکتری های بد و خوب ایجاد شود. اگر این توازن ایجاد نشود و یا به دلایلی بهم بخورد باعث اختلال در عملکرد فلوری روده شده و همچنین می تواند باعث بروز آکنه، سردرد، افسردگی، آلرژی غذایی و… شود.

غالب شدن باکتری های مضر بر بدن باعث ایجاد ترکیبات سمی شده و سرطان را به وجود می آورد. برخی باکتری ها در روده وجود دارند که به صورت همزیست و مسالمت آمیز در روده زندگی می کنند و باعث ایجاد سلامتی در روده می شوند. به همین دلیل امروزه در محصولات لبنی مانند پنیر، دوغ، شیر، ماست، بستنی، خامه ترش و… از این باکتری ها استفاده می کنند. ماست پروبیوتیکی یکی از محصولات لبنی است که امروز بسیار پر طرفدار شده است.

محصولات پروبیوتیکی، مواد معدنی مانند کلسیم و پپتیدهای بیولوژیک بدن را تامین می کنند. باکتری های بیفدوباکتر و لاکتوباسیلوس در محصولات پروبیتیکی وجود دارند این باکتری ها برای سلامت روده ضروری هستند و اثرات مثبتی درکارکرد آن دارند. از جمله این اثرات می توان به تنظیم زمان انتقال مواد غذایی،تنظیم کارکرد، کنترل فراهمی زیستی، عادات روده ایی اشاره کرد.

همچنین می تواند پس از درمان آنتی بیوتیکی، اختلال میکروبی روده را به حداقل برساند. بهبود میکروبی روده به معنای افزایش بیفدوباکترها نسبت به لاکتوباسیل هاست در نتیجه باعث بر قراری تعادل به سمت باکتری های مفید است. محصولات پروبیوتیکی باعث بهبود سرطان، اسهال مسافرتی، بهبود فشار خون، آلرژی های غذایی و… شوند.

همچنین بخوانید:  با انواع سردرد و دلایل آن آشنا شوید

پروبیوتیک چیست و چه فوایدی برای بدن و درمان بیماری ها دارد؟

پروبیوتیک چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

منبع : نمکستان