فواید هندوانه برای درمان انواع بیماری + ۳ روش عالی مصرف پوست هندوانه
فواید هندوانه برای درمان انواع بیماری + ۳ روش عالی مصرف پوست هندوانه

فواید هندوانه و خواص پوست هندوانه برای انواع بیماری های بدن نمکستان : یکی از میوه هایی که در تابستان برای رقع عطش و تشنگی مورد استقبال قرار می گیرد هندوانه است. این میوه لذیذ و آبدار علاوه بر ظاهر زیبا و طعم شیرین و بی نظیر فواید خارق العاده ایی نیز دارد که آن […]

فواید هندوانه و خواص پوست هندوانه برای انواع بیماری های بدن

فواید هندوانه و خواص پوست هندوانه برای انواع بیماری های بدن

نمکستان : یکی از میوه هایی که در تابستان برای رقع عطش و تشنگی مورد استقبال قرار می گیرد هندوانه است. این میوه لذیذ و آبدار علاوه بر ظاهر زیبا و طعم شیرین و بی نظیر فواید خارق العاده ایی نیز دارد که آن را در بین میوه های تابستانی خاص تر کرده است. برای شروع باید بدانید که طبع هندوانه سرد و تر است. هندوانه تورم و التهابات داخلی، مخصوصا التهابات دستگاه تناسلی و ادراری را کم می کند.

هندوانه باعث پایین آوردن فشار خون می شود. کسانی که دچار بیماری یرقان یا همان زردی هستند می توانند قبل از غذا هندوانه مصرف کنند. همچنین هندوانه برای گرفتگی کیسه صفرا مفید است. هندوانه خارش و آلرژی را تسکین می دهد و کسانی که از بزرگی پروستات رنج میبرند آب هندوانه می تواند برای آنها بسیار مفید باشد.

برای کسانی که خون غلیظی دارد خوردن آب هندوانه یک ساعت قبل از غذا توصیه می شود. هندوانه به همراه تمرهندی برای حالت صفراوی بسیار مفید است. نکته ایی که باید در رابطه با مصرف هندوانه به یاد داشته باشید این است که بهترین زمان خوردن هندوانه نیم ساعت قبل از غذا است. جالب است بدانید که هندوانه شیر مادران را زیاد می کند، بنابراین مادران باردار می توانند قبل از غذا هندوانه یا آب هندوانه را میل کنند. کودکانی که دچار مخملک هستند، آب هندوانه برای آنان بسیار مفید است.

هندوانه تقویت کننده مغز و شادی بخش

هندوانه برای افرادی که به سوزاک مبتلا هستند نیز مفید است، این افراد روزانه ۳ لیوان آب هندوانه بخورند تا از شر سوزاک خلاص شوند. آب هندوانه برای تقویت پیاز مو نیز بسیار مفید است. جالب است بدانید که هندوانه برای تب های سوزان و بسیار شدید مفید است. همیشه به یاد داشته باشید که هندوانه را با شکم خالی و به صورت ناشتا و یا با شکر مصرف نکنید.

نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با مصرف هندوانه این است که هندوانه را هیچگاه به صورت سرد مصرف نکنید زیرا برای وجود انسان مخصوصا کلیه و قلب بسیار مضر است. اگر دچار برفک دهان هستید هندوانه میل کنید. و حال به بررسی جزئیات اینکه هندوانه چه تاثیری بر روی بدن ما دارد می پردازیم:

هندوانه تقویت کننده مغز و شادی بخش :

هندوانه حاوی ویتامین B6 است. این ویتامین در بهبود عملکرد مغز نقش به سزایی دارد. و همانطور که می دانید بخش اعظم این میوه را آب تشکیل می دهد و به همین دلیل دانشمندان معتقدند که هندوانه یکی از بهترین خوراکی های برای مغز انسان به شمار می آید.

ویتامین B6 می تواند خستگی ذهنی شما را به حداقل برساند. این ویتامین یکی از مهم ترین فاکتور های ساخت نورترانسمیترهای سروتونین است. سروتونین انتقال دهنده عصبی شاد است و برای داشتن روحیه خوب و حس شادی و سر زندگی کمک کننده می باشد.

هندوانه حاوی قوی ترین آنتی اکسیدان طبیعی

هندوانه حاوی قوی ترین آنتی اکسیدان طبیعی :

قرمزی رنگ هندوانه به دلیل وجود رنگدانه ایی به نام لیکوپن است. این رنگدانه از خانواده کاروتنوئید ها است و شبیه بتاکاروتن است اما فرقی که با بتاکاروتن دارد این است که به ویتامین A تبدیل نمی شود، بلکه یک آنتی اکسیدان می باشد. فایده آنتی اکسیدان ها برای بدن انسان این است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که بر اثر تماس با تشعشعات آفتاب و دود تنباکو در بدن انسان شکل می گیرند. و مشکلات زیادی را در بدن به وجود می آورند از قبیل دیابت، سرطان، حملات قلبی و اختلال در کار عضلات.

پیشگیری از حملات قلبی :

آنتی اکسیدان  موجود در هندوانه می تواند از عواملی که موجب حملات قلبی می شوند جلوگیری کند. یکی از این عوامل کلسترول LDL است. این کلسترول در رگ ها رسوب کرده و تولید پلاک هایی می کنند که رگ ها را تنگ می کنند و جریان خون را دچار مشکل می کنند. اما آنتی اکسیدان های موجود در هنوانه می توانند از اکسید شدم کلسترول LDL جلوگیری کرده و قلب را از حملات قلبی محافظت کند.

فواید هندوانه و پوست هندوانه برای پیشگیری از حملات قلبی

فواید هندوانه برای مردان :

لیکوپن موجود در هندوانه بر روی اسپرم آقایان تاثیر مثبت ایجاد می کند. غلظت اسپرم را افزایش داده و سرعت حرکت آن را دو برابر می کند. لیکوپن همچنین می تواند بروز سرطان پروستات در مردان را کاهش دهد.

فواید پوست هندوانه :

بیشتر ما بعد از خوردن هندوانه پوست آن را دور می ریزیم، شاید یکی از دلایل آن این باشد از که از بچگی به ما گفتند که: ” پوست هندوانه رو نخوری ها کچل میشی! ” اما این یک باور غلط گذشتگان ما بوده است و امروزه تحقیقات بر روی پوست این میوه نشان داده که پوست هندوانه مواد مغذی بیشتری نسبت به خود میوه آن دارد.

همچنین بخوانید:  علائم کمبود ویتامین در بدن چیست؟

روی، منیزیم، پتاسیم، ویتامین های B6، C، A و آنتی اکسیدان ها از جمله آن هستند. پوست هندوانه بدون مزه و طعم است، چرا که نسبت به میوه آن از قند کم تر و فیبر بیشتری برخوردار است. همانطور که می دانید فیبر ها مانع از پرخوری شده و همچنین هضم را آسان تر می کند. بخش سفید هندوانه که طرفدار کم تری دارد، دارای اسیدآمینه سیترولین است. این ماده باعث بزرگ شدن سرخرگ ها شده و گردش خون را تقویت می کند. سترولین برای قلب و سیستم ایمنی نیز مفید است.

پوست هندوانه عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد :

پوست هندوانه انرژی زا است، از این رو اگر ورزشکار هستید و دوست دارید ورزش بر روی بدن شما تاثیر بهتری بگذارد و در رشته ورزشی خود از لحاظ قدرت و توانایی بهترین باشید، پوست هندوانه مصرف کنید. در آمریکا سال هاست که ورزشکاران از پوست این میوه برای بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می کنند. اسیدآمینه ی موجود در پوست هندوانه یعنی سیترولین، نیاز عضلات بدن به اسیدآمینه را بعد از ورزش کردن تامین می کند. می توانید مقداری پوست هندوانه را با تن ماهی یا سینه مرغ ترکیب کرده و بعد از باشگاه میل کنید.

فشار خون را با پوست هندوانه کاهش دهید

پوست هندوانه تقویت کننده معده :

کسانی که معده ضعیفی دارند می توانند برای تقویت و یا حتی درمان معده خود، پوست هندوانه را همراه با شکر، عسل و یا حتی مربا مصرف کنند. پوست هندوانه از بسیاری از عفونت های هم پیشگیری می کند و برای عملکرد کلیه ها نیز مفید است.

آقایان برای افزایش قدرت جنسی پوست هندوانه بخورند :

پوست هندوانه را پوره کنید و با آبلیمو مخلوط کرده و میل کنید این ترکیب به نعوظ و رفع اختلالات جنسی به شما کمک می کند. در پوست هندوانه سیترولین وجود دارد، این آمینواسید در اکثر دارو های قوای جنسی استفاده شده و برای این افراد لازم می باشد.

فشار خون را با پوست هندوانه کاهش دهید :

اگر فشار خون بالایی دارید و به دنبال یک درمان خانگی و خوراکی هستید که فشار خون شما را کاهش دهد ما پوست هندوانه را به شما توصیه می کنیم. تحقیقات نشان می دهد که پوست هندوانه برای برزگسالانی که فشار خون بالا دارند بسیار مفید است.

برای دفع اوره پوست هندوانه بخورید :

در این مورد نیز سیترولین به کمک شما می آید. تحقیقات نشان می دهد که این ماده در سیکل اوره نقش بسیار حائز اهمیتی دارد و می تواند نیتروژن را جذب کرده و به ادرار تبدیل کند.

آقایان برای افزایش قدرت جنسی پوست هندوانه بخورند

برای درمان و پیشگیزی طبیعی از پروستات پوست هندوانه بخورید:

پوست هندوانه نیز مانند میوه آن سرشار از لیکوپن است. همینطور که در مطالب بالا به آن اشاره شد لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند از بسیار از سرطان ها از جماه سرطان پروستات جلوگیری کند.

۳ روش عالی مصرف پوست هندوانه :

اما قبل از اینکه بشروع کنیم توجه داشته باشید که لطفا درصورت امکان از هندوانه به عمل آمده از محصولات زراعی ارگانیک استفاده کنید.

روش اول: معجون پوست هندوانه و لیمو

برای درست کردن این معجون ابتدا قسمت سفید پوست هندوانه را از بخش سبز آن به خوبی جدا کنید. بخش سبز آن را دور ریخته و قسمت سفید آن را بشویید، سپس آن را به صورت نگینی خورد کنید. حالا پوست سفید هندوانه، مقداری آب لیمو ترش تازه و شکر را در مخلوط کن بریزید تا نوشیدنی هندوانه ی گوارا درست شود.

روش دوم: مربای پوست هندوانه

مواد لازم:

  • ۴ لیوان قسمت سفید پوست هندوانه
  • ۵ لیوان شکر
  • ۱۰ قطره انسانس وانیل
  • اگر این اسانس را در خانه ندارید می توانید از آب لیمو ترش یا چوب دارچین استفاده کنید.

طرز تهیه:

  • پوست سفید هندوانه را خورد کرده یا با قالب به اشکال مختلف درآورید و با مقداری آب داخل قابلمه بریزید و بگذارد پخته شود.
  • زمانی که پوست هندوانه به حالت نیم پز درآمد شکر را اضافه کنید.
  • اجازه دهید قوام بیاید، سپس زیر آن را خاموش کرده و اسانس دلخواه خود را به آن اضافه کنید.

روش سوم: ترشی پوست هندوانه

پوست هندوانه را به صورت خلال های یک سانتی متری درآورده و به همراه سرکه سفید، نمک، شکر و آب روی حرارت ملایم قرار دهید. این مخلوط تا زمانی که شکر را داحل آب حل شود روی حرارت می ماند سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.

پس از خنک شدن ترشی، افزودنی ها مثل فلفل های سبز و سیاه، تکه های لیمو و چوب دارچین را به آن اضافه کنید. سپس داخل شیشه های مخصوص ترشی که استریل کردید بریزید. این ترشی برای ۴ روز در داخل یخچال نگه داری کنید و سپس آن را میل کنید.

طرز تهیه مربای پوست هندوانه و ترشی پوست هندوانه

طرز تهیه مربای پوست هندوانه و ترشی پوست هندوانه

منبع : نمکستان