آیا میدانستید که چرت زدن برای بدن خیلی مفید است؟
آیا میدانستید که چرت زدن برای بدن خیلی مفید است؟
کمی چرت زدن در طی روز قدرت حافظه و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. در تحقیقات انجام شده چرت زدن باعث برگشتن نیروی قدرت مغز میشود. چون نیرو و انرژی ذهن تازه شده و باعث فعال تر و هوشیار تر شدن میشود.

نمکستان : اگر به اندازه کافی استراحت نکنید، باید در طی روز مدت کمی چرت بزنید. چرت زدن باعث می شود تا در طول روز احساس بی حالی نکنید، روی کارهایتان متمرکز شوید و عملکرد بهتری داشته باشید. چه مدت باید چرت بزنیم تا از مزایای آن بهره مند شویم؟

چرت زدن بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه: باعث افزایش سریع هوشیاری می شود.

دلیل کوتاه بودن مدت چرت زدن این است که فرد وارد خواب عمیق نشود. این چرت باعث می شود شخص بلافاصله بعد از بیدار شدن سریع شروع به کار کند. بهتر است در حالت نشسته و تقریباً صاف چرت بزنید.

چرت زدن ۳۰ دقیقه: باعث رفع خستگی میشود.

هرچند بیدار شدن و دل کندن از خواب دشوار تر است، ولی فوایدی که چرت ۳۰دقیقه ایی دارد ارزش آن را دارد. این چرت کوتاه باعث بهبود حافظه، کم شدن اضطراب، بالا رفتن تمرکز، از زوال عقل جلوگیری میکند و ریسک ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

چرت زدن ۶۰ دقیقه: برای پردازش شناختی حافظه مفید است.

اگر کار شما به فعالیت ذهنی زیادی نیاز دارد، این مقدار چرت زدن، بهترین حالت برای شما است. خواب یک ساعته، خواب عمیق است که باعث آرام گرفتن مغز و باعث افزایش توانایی شناختی آن و توانایی آن در بخاطر سپردن اعداد و حقایق می شود.

چرت زدن ۹۰ دقیقه: یک چرخه خواب کامل محسوب میشود.

برای سلامت جسم و سلامت روح مفید است. این مقدار چرت زدن باعث تقویت حافظه و افزایش خلاقیت می شود. زمانی که یک چرت به اندازه کافی طولانی باشد و چرخه خواب REM کامل شود مغز پیوند های جدیدی برقرار کرده و زمانی که بیدار می شوید از خلاقیت بهتری برخوردار خواهید بود.

آیا میدانستید که چرت زدن برای بدن خیلی مفید است؟

چرت زدن چه فوایدی برای بدن دارد؟

تقویت حافظه

کمی چرت زدن در طی روز قدرت حافظه و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. در تحقیقات انجام شده چرت زدن باعث برگشتن نیروی قدرت مغز میشود. چون نیرو و انرژی ذهن تازه شده و باعث فعال تر و هوشیار تر شدن میشود.

هوشیاری

همچنین بخوانید:  قبل از عروسیتان این کارها را انجام دهید تا استرستان کمتر شود!

اگر تمرکز ندارید و احساس سستی و بی حالی می کنید، چرت ۲۰تا ۳۰ دقیقه باعث بهبود حالتان می شود.

افزایش خلاقیت

افرادی که به صورت منظم چرت می زنند، نسبت به سایر افراد مشکلات و پرسش ها را راحت تر و سریع تر حل می کنند.

کاهش وزن

در زمان چرت زدن کاهش چربی در بدن ۵۵ درصد افزایش یافته و باعث کاهش وزن می شود.

بهبود سلامت قلب

چرت بعدازظهر می تواند باعث کاهش احتمال حمله قلبی شود. طبق تحقیقات انجام شده چرت زدن احتمال حمله قلبی را کاهش داده مخصوصاً برای آقایان. کسانی در روز ۳۰دقیقه و ۳ روز در هفته چرت میزنند کمتر در معرض بیماری های قلبی قرار می گیرند.

ریلکس شدن بدن

ریلکس شدن بدن یکی دیگر از مزایای چرت زدن می باشد چرت ۱۰دقیقه ایی می تواند به بدن و ذهن شما انرژی بدهد و چون مدت زمان چرت کوتاه می باشد، باعث به هم خوردن چرخه خوابتان نمیشود.

تنظیم سطح هورمون تستوسترون

خواب کافی و منظم و چرت زدن در طول روز باعث تنظیم شدن سطح هورمون  تستوسترون می شود.

کاهش استرس و تنش

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانیم برای کاهش استرس انجام دهیم چرت زدن میباشد.

افزایش ایمنی

خواب کافی و استراحت مهم ترین برای بدن می باشد. زمانی که خواب هستید، سیستم ایمنی از نیروی بدن استفاده می کند و باعث بهتر تقویت شدن واکنش های ایمنی بدن می شود. و در نتیجه باعث بهتر کار کردن حافظه مربوط به ایمنی می شود.

برای این که چرت زدن مفیدی داشته باشید و از مضرات آن اجتناب کنید، این راهکار ها را دنبال کنید. اگر دچار بیخوابی هستید نباید تا زمانی که الگوی خوابتان را تحت کنترل در نیاورده اید چرت بزنید.

باید به میزان کافی و درست چرت بزنید. چرت زدن بیشتر از حد باعث کسل و بی حالی می شود. همیشه در یک زمان مشخص چرت بزنید. خوابیدن در زمان های مختلف باعث بهم خوردن ریتم ساعت بدنتان می شود، و نهایتاً منجر به بی خوابی میشود.