قتل هولناک یک دوست در مهمانی مستانه
قتل هولناک یک دوست در مهمانی مستانه
جوانی که دوستش را به قتل رسانده ادعا می‌کند در دفاع از خودش مجبور به استفاده از چاقو شده است.

اعتماد آنلاین: جوانی که دوستش را به قتل رسانده ادعا می‌کند در دفاع از خودش مجبور به استفاده از چاقو شده است.

پسر جوان که در پی درگیری با دوستش او را به قتل رسانده در حالی محاکمه شد که پیش از این یک بار از قصاص نجات یافته بود، اما اعتراض اولیای دم همه چیز را تغییر داد.

متهم که مردی جوان است دو سال قبل با وارد کردن ضربه چاقو به سینه دوستش او را کشت و دادگاه کیفری استان تهران قتل را دفاع مشروع تشخیص داد، اما اعتراض اولیای دم و دلایلی که وکیل مدافع آنها مطرح کرد، منجر به نقض رأی صادره شد و متهم یک بار دیگر به اتهام قتل عمد در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

بازداشت مرد مست

دو سال قبل درگیری دسته‌جمعی در یکی از محلات تهران اتفاق افتاد و هشت جوان که در یک مهمانی حضور داشتند با هم دعوا کردند. دو نفر از این افراد به نام‌های امیر و پوریا زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. در این میان پوریا به خاطر شدت خونریزی روی تخت بیمارستان جان سپرد. در بررسی‌ها روشن شد او از سوی امیر چاقو خورده و قربانی شده است.

امیر که از ناحیه دست و گردن چاقو خورده بود بعد از بهبودی نسبی به درگیری با مقتول اعتراف کرد و گفت: من و دوستانم همگی مشروب خورده و مست بودیم. یکی از دوستانم سوییچ ماشینش را داد و از من خواست تا ماشین او را که در خیابانی دورتر از ما پارک کرده بود به آنجا بیاورم. من به محض اینکه به ماشین رسیدم متوجه درگیری دوستانم شدم. حتی نمی‌دانستم علت درگیری چیست.

او ادامه داد: جلو که رفتم یک‌باره پوریا با چاقو به من حمله کرد و یک ضربه به سینه و یک ضربه به دستم زد. او حال طبیعی نداشت و می‌خواست مرا بکشد که برای دفاع از خودم چاقویی را که روی زمین افتاده بود، برداشتم و یک ضربه به سینه امیر زدم. من از هوش رفتم و وقتی در بیمارستان به هوش آمدم متوجه شدم پوریا جان سپرده است.

همچنین بخوانید:  اخاذی زن رمال از دختران جوان با تهدید طلسم همیشگی

ماموران پلیس به بازجویی از سایر شرکت‌کنندگان دعوا پرداختند و دریافتند ابتدا پوریا با چاقو به امیر حمله کرده بود.

اولین محاکمه

به این ترتیب امیر در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کرد. او مدعی شد در دفاع از خودش چاقو کشیده و اگر پوریا را نمی‌زد ممکن بود خودش در آن درگیری کشته شود.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک‌های موجود در پرونده دفاع مشروع امیر را پذیرفتند و وی را به پرداخت دیه محکوم کردند؛ اما با اعتراض وکیل اولیای دم به این حکم، پرونده در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی مجدد قرار گرفت. قضات دیوان عالی کشور این رأی را نقض کردند و خواستار رسیدگی به پرونده در شعبه هم‌عرض شدند.

دومین محاکمه

امیر این بار در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد. در ابتدای جلسه پدر و مادر پوریا درخواست قصاص را مطرح کردند.

سپس امیر به دفاع پرداخت و گفت: من اصلاً نمی‌دانستم درگیری میان دوستانم چرا اتفاق افتاده است. وقتی به محل درگیری رسیدم آنها به جان هم افتاده بودند. جلو رفتم اما همان لحظه پوریا با چاقو دو ضربه به من زد. برای دفاع از خودم چاقویی را برداشتم و یک ضربه به او زدم. اگر به او ضربه نمی‌زدم کشته شده بودم و حالا پوریا در جایگاه متهم قرار داشت.

او ادامه داد: من اصلاً قصد قتل نداشتم و فقط می‌خواستم خودم را نجات دهم.

سپس وکیل اولیای دم به دفاع پرداخت و گفت: فیلم‌های دوربین مداربسته نشان می‌دهد چاقویی که متهم با آن به قربانی ضربه زده متعلق به خودش بوده است. این موضوع نشان می‌دهد او قصد قتل داشته و با برنامه‌ریزی قبلی به سمت پوریا حمله کرده و او را زده است.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رأی صادر کنند.