قهرمان زندان‎های رژیم صهیونیستی که بود؟
قهرمان زندان‎های رژیم صهیونیستی که بود؟

مهد مقاومت و شهر تسلیم ناپذیرِ «جنین» فلسطین که فرزندی در قامت خودش را به عنوان الگوی همیشگی مبارزات ملت فلسطین تقدیم کرد.

شیخ خضر عدنان ۴۴ ساله از رهبران جنبش جهاد اسلامی و اسرای باسابقه فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی، صبح روز سه‌شنبه دوم آوریل ۲۰۲۳ (دوازدهم فروردین)، پس از ۸۶ روز اعتصاب غذا در اعتراض به بازداشت اداری و بی‌دلیل خود، به شهادت رسید.

وی زاده شهرک عرابه در نزدیکی جنین بود و در شهرک محل زادگاه خود یک نانوایی داشت که در آن نیز مشغول به کار بود. خضر عدنان دارای ۹ فرزند است که کوچک‌ترین آن‌ها یک ساله و نیمه و بزرگترین آن‌ها ۱۴ ساله است.

وی دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه خودش را در همان شهرک عرابه، محل زادگاهش گذراند. پس از آن وارد دانشگاه بیرزیت در رام‌الله شد و در سال ۲۰۰۱ مدرک کارشناسی ریاضیات اقتصاد را دریافت کرد. بعد‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در همین رشته از دانشگاه بیرزیت فارغ التحصیل شد.

ورود به عرصه مبارزات سیاسی

خضر عدنان از همان دوران دانشجویی خود با گرایش به سوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین، فعالیت‌های سیاسی‌اش را آغاز کرد. وی نخستین بار در سال ۱۹۹۸ به دلیل آنچه اقدامات تحریک‌آمیز برای پرتاب سنگ به سوی نخست وزیر وقت فرانسه در زمان بازدیدش از دانشگاه بیرزیت اعلام شد، از سوی نیرو‌های امنیتی تشکیلات خودگردان به زندان افکنده شد.

نکته جالب اینکه خضر عدنان، در همان بازداشت نخست نیز دست به اعتصاب غذا زد تا پس از ۱۰ روز از زندان آزاد شود. بعد‌ها وی بیش از ۱۰ بار دیگر به تناوب از سوی رژیم صهیونیستی و نیرو‌های امنیتی تشکیلات خودگردان بازداشت و به زندان افکنده شد.

وی بعد‌ها در قامت یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی، روند مبارزاتی طولانی را در زندان‌های رژیم صهیونیستی آغاز کرد تا جایی که می‌توان وی را به عنوان قهرمان زندان‌های اسرائیلی معرفی کرد.

منابع عبری در این باره مدعی شدند که شیخ خضر عدنان در وضعیت بی‌هوشی در داخل سلولش دیده شده و از سوی نیرو‌های امدادرسانی به بیمارستان آساوهروییه در نزدیکی تل‌آویو منتقل شده، اما در این بیمارستان در نهایت جان خود را از دست داده است.

۶ اعتصاب غذا در دو دهه اخیر

شهید خضر عدنان از رهبران جهاد اسلامی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۳ در قریب به دو دهه اخیر، سابقه ۶ اعتصاب غذای طولانی را داشت.

وی پیش از شهادت در آخرین اعتصاب غذای اعتراضی خودش علیه رژیم صهیونیستی، سابقه انجام پنج اعتصاب غذای دیگر را داشت.

کوتاه‌ترین اعتصاب غذای وی در سال ۲۰۰۴ به مدت ۲۵ روز بود که به آزادی خضر عدنان از زندان منجر شد، طولانی‌ترین اعتصاب غذای وی نیز آخرین مورد آن در سال ۲۰۲۳ بود که به شهادتش منجر شد.

وی در هر پنج اعتصاب غذای قبلی خود با اراده و مقاومت پولادین خود رژیم صهیونیستی را مجبور به آزادی خود کرده بود و در آخرین اعتصاب غذایش نیز تاکید کرده بود که یا آزادی را بدست خواهد آورد یا شهادت!

قهرمان زندان‎های رژیم صهیونیستی که بود؟

وی که از رهبران جنبش جهاد اسلامی بود، برجسته‌ترین اسیر فلسطینی بود که با بازداشت‌های اداری (بدون دلیل و مدرک) رژیم صهیونیستی، با اعلام اعتصاب غذا فراگیر مقابله می‌کرد.

بنابر اعلام کمیته اسیر فلسطین، خضر عدنان در مجموع ۱۲ بار سابقه اسارت در زندان‌‎های رژیم صهیونیستی را داشت و در مجموع هشت سال از عمر چهل و چهار ساله‌اش را در زندان‌های این رژیم گذراند.

ترور سازمان‌یافته در زندان

منابع نزدیک به باشگاه اسیر فلسطین و وزارت اسرا و آزادگان فلسطینی معتقدند که سازمان زندان‌های رژیم صهیونیستی در واقع با مخالفت با انتقال شیخ خضرعدنان به بیمارستان و احتمالاً تزریق برخی مواد خطرناک به بدن وی، موجبات شهادت وی را فراهم آورده‌اند.

خضر عدنان که از روز پنجم فوریه از سوی نظامیان صهیونیست بازداشت شد و بدون هیچ گونه مدرک و اتهامی به زندان افکنده شد، در واقع به طور سازمان‌یافته از سوی صهیونیست‌ها در زندان ترور شد.

جزئیات بازداشت و شرایط زندان خضر عدنان نشان می‌دهد که اشغالگران صهیونیست برنامه‌ای از پیش طراحی شده با هدف ترور این اسیر باسابقه و مبارز فلسطینی داشته‌اند.

همچنین بخوانید:  چرا اشغالگران از تقابل با حزب‌الله فرار می‌کنند؟

همه بیمارستان‌های اسرائیلی حتی با وجود وخامت شرایط جسمانی خضر عدنان از پذیرش وی خودداری کردند، امری که موجب شد وی در سلول انفرادی‌اش در زندان الرمله در همان وضعیت وخیم جسمانی به حال خودش رها شود تا اینکه در نتیجه تشدید شرایط سلامتی، جان خودش را از دست بدهد.

شیخ خضر عدنان روز یکشنبه هفته گذشته در شرایطی که برای حضور در دادگاه صهیونیستی به پادگان عوفر منتقل شده بود، در آنجا از طریق ارتباط ویدئوکنفرانس به همسرش گفته بود که در حال احتضار است.

وی در روز‌های اخیر نیز بار‌ها به کما رفته بود، اما صهیونیست‌ها با این وجود به طور عامدانه از رسیدگی به وضعیت سلامی وی خودداری کردند تا موجبات شهادتش را فراهم کنند. با شهادت این اسیر فلسطینی شمار اسرای شهید فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ تاکنون به ۲۳۷ نفر رسید.

پرچم مبارزه از دست پدر به پسر رسید

تصاویر منتشر شده از کرانه باختری حاکی از آن است که مردم فلسطین به رهبری پسر شهید خضر عدنان، در حال اعتراض علیه رژیم صهیونیستی هستند.

در این تصاویر پسر شهید خضر عدنان در حال رهبری اعتراضات علیه رژیم صهیونیستی در واکنش به شهادت پدرش نشان می‌دهد.

انتشار این تصاویر نشان می‌دهد راه جهاد، مقاومت و شهادت که از شهید خضر عدنان انتخاب شده از سوی پسرش و همه فرزندان وی در فلسطین تا دستیابی به آزادی نهایی این سرزمین، ادامه خواهد داشت. مسأله‌ای که صهیونیست‌ها به شدت در ارتباط با آن هراس دارند.

اگر حسینی نیستید، زینبی باشید

شیخ خضر عدنان که امروز پس از هشتاد و هفت روز اعتصاب غذا به شهادت رسید، در سخنانی توصیه‌ای به یادماندنی به فلسطینیان داشته است.

وی چندی پیش در گفتگو با شبکه المیادین تاکید کرده بود: اگر در راه شهادت حسینی نیستید، پس در مسیر تبلیغ زینبی باشید! این حداقل کاری است که در این مسیر می‌توانیم در دفاع از سرزمین و مقدسات‌مان، انجام دهیم.

خضر عدنان در بخشی از وصیت‌نامه‌اش نیز تاکید کرده است: زمان شهادت من نزدیک شده و باید یک وصیت‌نامه بنویسم. خدا را شاکرم که توفیق اعتصاب غذا را در مسیر آزادی به من داد. از خداوند به خاطر تمام نعمت‌هایی که بی شمار به من اعطا کرده، ممنونم.

وی تاکید کرد: به پیروزی از جانب خداوند اطمینان داشته باشید. فلسطین سرزمین خداوند و ما است. هرچقدر اشغالگران به جنایات خود و ظلم و ستمشان ادامه دادند شما ناامید نشوید. پیروزی از جانب خدا نزدیک است. به همه خانواده‌های شهدای فلسطین و اسرا درود می‌فرستم.

شهید خضر عدنان به واقع قهرمان نبرد علیه اشغالگران در زندان‌های رژیم صهیونیستی بود، وی ۶ بار با تمام قوا وارد نبرد اعتصاب غذای تمام عیار شد که در همه آن‌ها پیروز از میدان بیرون آمد.

خضر عدنان در پنج دور از اعتصاب غذای خود رژیم صهیونیستی را مقهور قدرت و اراده پولادین خود کرد و آن‌ها را مجبور ساخت که وی را از زندان آزاد کنند، اما در آخرین و ششمین اعتصاب غذا نیز که در فلسطین به نبرد شکم‌های خالی موسوم است، به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید و با جاودانه ساختن نام و راهش در ادامه مسیر جهاد، مقاومت و شهادت بار دیگر صهیونیست‌‎ها را شکست داد.

در واقع می‌توان گفت خضر عدنان در جایگاهی که بعد‌ها از وی به عنوان الگوی مبارزات ملت فلسطین یاد می‌شود، صهیونیست‎‌ها را وارد نبرد دو سر باخت، کرده بود، عرصه‌ای که رژیم صهیونیستی یا باید با آزادی وی در برابرش سر تسلیم فرود می‌آورد یا اینکه با تن دادن به شهادتش با پیامد‌های متعدد امنیتی و نظامی آن روبرو می‌شد؛ تحولات ساعات اخیر و حملات موشکی مقاومت در کنار عملیات‌های مقاومتی فلسطینیان بهترین پاسخ برای درک این واقعیت است.

منبع: مهر