قهرمان مچ‌اندازی آسیا که هیچ زنی حریفش نیست!
قهرمان مچ‌اندازی آسیا که هیچ زنی حریفش نیست!

بانوی طلایی رقابت‌های مچ اندازی قهرمانی آسیا گفت که می‌خواهد در سال جاری در رقابت‌های جهانی خوش‌رنگ‌ترین مدال را کسب کند.

 بیست و یکمین دوره مسابقات مچ اندازی قهرمانی آسیا در شرایطی روز‌های ۸ تا ۱۳ اردیبهشت به میزبانی امارات برگزار شد که ورزشکاران ایران موفق به کسب ۵۴ مدال (۷ طلا، ۱۸ نقره، ۲۹ برنز) شدند و عنوان نایب قهرمانی بخش بزرگسالان و سومی مجموع را به خود اختصاص دادند.

ستاره اصلی تیم ایران در این رقابت‌ها رویا مهبودی بود؛ ورزشکاری که موفق به کسب یک طلا و یک نقره در بخش پیشکسوتان و یک طلای دیگر به همراه یک برنز در رده سنی بزرگسالان شد. مدالی که مهبودی در بخش بزرگسالان گرفت، نخستین بار ایران را در بخش بانوان به مدال طلای رده سنی رساند و یک تاریخ‌سازی را رقم زد.


بیشتربخوانید

  • پردرآمدترین زن ورزشکار جهان +عکس

مهبودی در دوره قبلی به میزبانی قزاقستان نیز موفق به کسب مدال شده بود، اما تقدیر اینگونه بود که تاریخ‌سازی را در نقطه دیگری از کره زمین انجام دهد.

گفت‌وگو با این ورزشکار ۴۱ ساله در ادامه آمده است:

ابتدا درباره سطح مسابقات صحبت کنید.
در این دوره ۱۸ کشور شرکت کرده بودند که در بین آن‌ها مقام دوم رده بزرگسالان را کسب کردیم. سطح رقابت‌ها خیلی بالا بود و قزاقستان یک تیم قوی و عالی داشت. در واقع این تیم همیشه عملکرد خوبی دارد. امسال، هم تعدادشان بیشتر بود و قوی‌تر ظاهر شدند.

 عملکرد خودتان هم بی‌نظیر بود.
من در رده پیشکسوتان، در یک دست اول و یک دست دیگر دوم شدم. همچنین در بزرگسالان در یک دست طلا گرفتم و رقابت مربوط به دست دیگر در رده سوم ایستادم.

 در میان رشته‌های مختلفی که برای بانوان وجود دارد، چه اتفاقی رقم خورد که مچ اندازی را انتخاب کردید؟
سال سوم راهنمایی در رشته هندبال فعالیت می‌کردم. چند بار که به مسابقه رفتیم، مربی‌مان گفت قدرت دستم خیلی زیاد است و دوست دارد توانایی‌ام را در چند رشته دیگر امتحان کنم. او مرا به سمت رشته‌هایی همچون پرتاب نیزه و پرتاب وزنه راهنمایی کرد و اتفاقاً در آن رشته‌ها نیز موفق بودم و توانستم مقام‌های زیادی بگیرم. حتی به مسابقات کشوری هم رفتم، اما به دلیل مشکلات شخصی نتوانستم ادامه دهم.

چند سال بعد، اخبار مربوط به مچ اندازی را در رسانه‌ها دیدم و توجهم به این رشته جلب شد. خیلی دوست داشتم این رشته برای بانوان هم وجود داشته باشد که خوشبختانه این اتفاق افتاد و توانستم در مسابقات رسمی شرکت داشته باشم.

در واقع هیچ‌کس این رشته را به شما معرفی نکرد.
بله، خودم به سمت این رشته رفتم. با توجه به اینکه قدرت دستانم زیاد بود، خیلی دوست داشتم وارد مچ اندازی شوم. در سال ۹۵ در مسابقات استانی فارس شرکت کردم و بدون آنکه تمرین خاصی داشته باشم، اول شدم. همین مسئله باعث شد متوجه استعدادم در مچ اندازی شوم و در این رشته به کار ادامه دهم. پس از آن هم در رقابت‌های آسیایی قزاقستان شرکت کردم و یک نقره و یک برنز گرفتم. ۶ سال است که مچ اندازی می‌کنم و تا الان هیچ زنی در ایران رقیبم نبوده است. در این چند سال برای پیشرفت زحمات زیادی کشیده‌ام.

همچنین بخوانید:  ۱۰ نکته طلایی درباره درس خواندن در عید نوروز

سریع‌ترین پیروزی شما چگونه بدست آمده است؟
مچ اندازی به این شکل است که هر کسی که دست حریف را بخواباند، پیروز می‌شود. این اتفاق ممکن است یک ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد. سریع‌ترین پیروزی‌ام در ایران بود که بلافاصله پس از فرمان شروع، دست حریف را خواباندم. در این دوره از مسابقات آسیایی با حریف قزاق چند بار کَل کَل کردیم و شاید مسابقه‌مان نیم ساعت طول کشید و برد سختی را بدست آوردم.

درآمد خاصی هم از ورزش دارید؟
من خانه‌دار هستم، اما روزی نزدیک به ۳ ساعت تمرین بدنسازی و مچ اندازی دارم. فعلاً نتوانسته‌ام درآمدی از این رشته کسب کنم. آن‌هایی که علاقه دارند، چند جلسه برای تمرین می‌آیند، ولی وقتی اسم هزینه که می‌آید، کنار می‌روند. چند بار هم پیشنهاد قبول شاگرد را دادم، ولی کسی به خاطر هزینه‌ها نمی‌آمد.

فکر می‌کنید در رقابت‌های جهانی هم به روند مدال‌آوری خود ادامه دهید؟
رقابت‌های جهانی قرار است شهریور ماه در قزاقستان برگزار شود و اگر مشکلی به وجود نیاید، شرکت و همه تلاشم را خواهم کرد تا خوش‌رنگ‌ترین مدال را به ارمغان بیاورم.

 شما به عنوان قهرمان مچ اندازی آسیا و هادی چوپان به عنوان قهرمان بزرگ رشته پرورش اندام هر دو از استان فارس هستید. آیا با او دیداری داشته‌اید؟
من همیشه مسابقات هادی چوپان را پیگیری می‌کنم. او ورزشکار خوب و با اخلاقی است، اما هنوز این فرصت به وجود نیامده که ایشان را ببینم.

سقف آرزوی‌تان در ورزش چیست؟
همیشه دوست داشتم رشته مچ اندازی دیده شود. خدا را شکر می‌کنم که خودم کاری کردم که اتفاق بیفتد و نام این رشته بر سر زبان‌ها باشد. آرزو دارم بانوان ورزشکار بیش از این دیده شوند و بهای بیشتری به آن‌ها داده شود.

منبع: تسنیم