آیا لباس منبع مهمی برای انتقال ویروس کرونا است؟
آیا لباس منبع مهمی برای انتقال ویروس کرونا است؟
فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اهمیت مدیریت خرید اقلام مورد نیاز منزل در دوره اپیدمی بیماری کرونا، در عین حال درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و پارچه توضیح داد.

خبرگزاری ایسنا: فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اهمیت مدیریت خرید اقلام مورد نیاز منزل در دوره اپیدمی بیماری کرونا، در عین حال درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و پارچه توضیح داد. دکتر مسعود مردانی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه ۸۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا، بدون مشاهده هیچ گونه علامت و یا با علائم خفیف بیماری را پشت سر می‌گذارند، تاکید کرد: بهتر است افراد در دوره اوج اپیدمی بیماری، از تردد غیر ضروری خودداری کرده و در منزل بمانند.

ماسک و دستکش‌های یکبار مصرف را در معابر رها نکنید

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه رها کردن ماسک و دستکش های یکبار مصرف در معابر می تواند باعث انتقال آلودگی شود، تاکید کرد: گان، ماسک و دستکش هایی که در این مدت برای پیشگیری از بیماری استفاده می شوند معمولا یکبار مصرف هستند و نباید دوباره استفاده شوند، اما از رها کردن اینها در معابر عمومی و سطل‌های زباله بدون در جدا باید خودداری شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: بهترین کار برای دورانداختن این دستکش‌ها و ماسک‌های استفاده شده انداختن در سطل زباله دردار و در صورت عدم دسترسی به سطل زباله دردار، انداختن آن در کیسه نایلونی و گره زدن است.

مردانی با تاکید بر ضرورت شست و شوی دست‌ها با آب و صابون بعد از دور انداختن ماسک و دستکش گفت: در مورد امحای وسایل عفونی در بیمارستان‌ها قواعد خاصی وجود دارد که در حال انجام است.

میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و پارچه

این فوق تخصص بیماری های عفونی درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و پارچه توضیح داد: طبق مطالعات چینی ها، ماندگاری ویروس روی لباس و پارچه طولانی نیست و بیشتر روی سطوح صافی مانند پیشخوان مغازه ها ماندگاری دارد.

همچنین بخوانید:  با شیرین‌ کاری جدید پزشکان در ایران آشنا شوید!

آیا لباس منبع مهمی برای انتقال ویروس است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: لباس منبع چندان مهمی برای انتقال آلودگی از یک فرد بیمار به فرد دیگر نیست.

مردانی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از افراد بعد از هربار بیرون رفتن از منزل اقدام به شست و شوی لباس های خود می کنند، گفت: چنین اقدامی ضروری نیست اما بهترین کار برای فردی که از بیرون وارد منزل می‌شود، قرار دادن لباس‌ها در کمد جلوی ورودی آپارتمان است.

وی افزود: افراد بعد از اینکار و شست و شوی دست‌های خود با آب و صابون می‌توانند لباس منزل را به تن کنند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی همچنین تاکید کرد که لباس کار کادر درمان حتما باید از لباس محل های دیگر مجزا باشد.

مردانی در مورد زمان مناسب شست و شوی لباس ها توضیح داد: افراد در صورت رعایت این نکات می توانند بدون شست و شوی روزانه مجدد لباس‌شان را به تن کنند و طبق روال عادی اقدام به شست و شوی آن کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کفش نیز نمی تواند منبع چندان مهمی برای انتقال ویروس کرونا باشد، یادآور شد: اگر کفش آلودگی ظاهری نداشته باشد، قرار دادن آن در جاکفشی‌هایی که معمولا در ورودی آپارتمان‌ها قرار دارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.