معرفی مشخصات و ویژگی های لوله فلاکسیبل
معرفی مشخصات و ویژگی های لوله فلاکسیبل
لوله فلاکسیبل یکی از تجهیزات صنعتی است؛ که کاربرد های مختلفی دارد. این لوله مانند یک روکش و محافظ عمل کرده و از کابل و سیم هایی که درون آن قرار می گیرند، محافظت می کند

درباره لوله های فلاکسیبل:

لوله فلاکسیبل یکی از تجهیزات صنعتی است؛ که کاربرد های مختلفی دارد. این لوله مانند یک روکش و محافظ عمل کرده و از کابل و سیم هایی که درون آن قرار می گیرند، محافظت می کند. در واقع در تمامی مواردی که سیم کشی و کابل کشی وجود دارد؛ بی شک ردی از لوله های فلکسیبل پیدا خواهد شد. علت استفاده گسترده از این لوله ها آن است که ایمنی کار را افزایش می دهند. تنوع لوله های فلاکسیبل بسیار بالا است؛ طوری که می توانید برای هر نوع سیم کشی و کابل کشی از آنها استفاده کنید. کافی است سایز، اندازه و جنس لوله را مطابق با کار خود انتخاب کنید. در طراحی و ساخت انواع لوله های فلاکسیبل از بهترین تکنولوژی های موجود در دنیا استفاده شده است؛ به همین دلیل این لوله ها دارای کیفیت و کارایی بسیار بالایی هستند.

طراحی لوله فلکسیبل:

در طراحی و ساخت لوله فلاکسیبل از ورق های گالوانیزه استفاده می شود. علت استفاده از این ورق ها آن است که این ورق ها بسیار مقاوم، مستحکم و در عین حال انعطاف پذیر هستند. ورق گالوانیزه پایه اصلی لوله های فلاکسیبل می باشد. در مراحل بعدی ساخت؛ بر روی این لوله ها از روکش هایی از جنس پی وی سی و غیره استفاده می شود. استفاده از روکش سطح بالایی، به کاربرد آن لوله بستگی دارد. روکش هایی که به سطح بالایی لوله ها اضافه می شوند؛ باید دارای برخی از ویژگی های مورد نظر باشند. برای مثال این روکش ها باید ضد آب، ضد اشتعال، مقاوم در برابر اشعه خورشید و مواد شیمیایی باشند.

لوله فلاکسیبل روکش های متفاوتی دارد.

مهم ترین ویژگی های لوله های فلاکسیبل:

ویژگی های مهم لوله فلکسیبل، آن را به یک لوله کاربردی و مورد استفاده تبدیل کرده است. بهتر است در هنگام انتخاب این لوله ها برای کاربرد مورد نظر خود، به مهم ترین ویژگی های آن توجه کنید.

 • انعطاف پذیری لوله
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی در محیط های صنعتی
 • مقاوم در برابر اشعه آفتاب
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • ضد اشتعال
 • جلوگیری از نشت جریان برق و الکتریسیته به محیط بیرون
 • عایق مناسب
 • کاهش مصرف انرژی
 • مقاوم در برابر در فشار و ضربات سنگین

انواع لوله فلکسیبل صنعتی:

تنوع لوله های فلاکسیبل صنعتی بسیار زیاد است. در صنایع مختلف برای حفظ ایمنی و افزایش راندمان کاری خود از این لوله ها بسیار استفاده می شود.

 • لوله فلکسیبل عایق: این لوله ها در موارد صنعتی که انرژی و جریان هوا در جریان است، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع درون این لوله ها، یک لایه عایق وجود دارد؛ که از نشت هوا و انرژی به بیرون از لوله جلوگیری می شود. این لوله های عایق در اندازه های بسیار بزرگ نیز تولید می شوند؛ در این صورت در موارد و محیط های صنعتی بسیار مناسب هستند. سبک بودن و ضد اشتعال از ویژگی های بارز لوله های عایق فلکسیبل می باشد.
 • لوله ضد انفجار فلکسیبل: در محیط های صنعتی حرارتی و شیمیایی استفاده از لوله های ضد انفجار بسیار گسترده است. روکش و طراحی این لوله ها به گونه ای است که ضد انفجار هستند و در برابر انفجار بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل در زمان آتش سوزی، این لوله ها از تجهیزات و کابل ها محافظت می کنند.
 • لوله های آلومینیومی، برزنتی، خرطومی، پلی استری، کمبی، روکش دار، فلزی و … از انواع دیگر لوله های فلاکسیبل می باشند. که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند و برای موارد مختلفی طراحی شده اند.
همچنین بخوانید:  آیا عفونت ادراری خطرناک است؟

تنوع لوله فلکسیبل صنعتی بسیار بالا است.

مزایای استفاده از لوله های فلاکسیبل:

با استفاده از لوله فلاکسیبل در موارد مختلف، بی شک مزایای بسیار نصیب شما خواهد شد. این مزایا شامل موارد زیر می باشند:

 • وزن سبک این لوله ها باعث می شود که نصب آنها آسان و بدون دردسر باشد. همچنین سبک وزن بودن آنها باعث می شود بتوان اندازه بسیاری از آنها را در یک محیط مورد استفاده قرار داد.
 • با کمک لوله های فلاکسیبل می توان از سیم های حامل جریان برق و الکتریسیته مراقبت کرد. در واقع لوله های فلاکسیبل مانند یک روکش محافظتی برای کابل ها و سیم ها عمل می کنند.
 • در هنگام تهیه لوله فلکسیبل می توان اندازه های گوناگونی از آن را تهیه کرد. این لوله ها دارای تنوع بسیار بالایی از نظر اندازه و سایز هستند. به همین دلیل برای هر کاربردی مناسب خواهند بود.
 • این لوله ها مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، سایش و مواد شیمیایی دارند. در نتیجه در محیط های صنعتی و شیمیایی طول عمر بالایی خواهند داشت.
 • با کمک این لوله ها می توان انواع مواد را با آنها انتقال داد. برای مثال می توان در یک واحد صنعتی برای انتقال مواد اضافی و آلاینده ها از این لوله ها استفاده کرد. چرا که این لوله ها هیچ گونه نشتی نخواهند داشت و از آلودگی محیط به طور چشمگیری می کاهند.

لوله فلکسیبل یک لوله عایق و ضد انفجار است.