ماجرای دسترسی مداوم واتس اپ به میکروفن گوشی کاربرانش چیست؟
ماجرای دسترسی مداوم واتس اپ به میکروفن گوشی کاربرانش چیست؟

اخیرا یکی از مهندسان ایرانی توئیتر اعلام کرده که وقتی خواب بوده، اپلیکیشن واتس‌اپ بدون اطلاع او از میکروفن موبایلش استفاده کرده است.

یکی از مهندسان ایرانی توئیتر به نام «فواد دبیری» در توئیتی اعلام کرد که وقتی خواب بوده، اپلیکیشن واتس‌اپ بدون اطلاع او از میکروفن موبایلش استفاده کرده است. وی همچنین تصویری از این مشکل را در توئیت خود به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد واتس‌اپ چندین‌بار در ساعات بامدادی از میکروفن استفاده کرده است. البته این اولین بار نیست که از حفره‌های امنیتی واتس اپ انتقاد می‌شود. سال ۲۰۲۱، «پاول دروف» مالک تلگرام در کانال شخصی خود که ۶۵۰ هزار عضو داشت، نوشت: «هکر‌ها می‌توانند به تمام اطلاعات گوشی کاربران واتس اپ دسترسی داشته باشند». گفته می‌شود تنها با یک ویدئوی مخرب یا تماس تلفنی از طریق واتس اپ هکر‌ها می‌توانند به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند، اما ماجرا چیست؟


بیشتر بخوانید

  • امنیت اپلیکیشن‌ها در گرو امنیت وب سایت‌ها/ رمز دوم پویا، سد بزرگی در برابر هکر‌های مجازی

ایلان ماسک: واتس‌اپ قابل اعتماد نیست
فواد دبیری، مهندس ایرانی توئیتر، فردی بود که باگ واتس اپ را در معرض توجه قرار داد. دبیری که از گوشی پیکسل ۷ پرو استفاده می‌کند، می‌گوید واتس اپ در پس‌زمینه به میکروفن دستگاهش دسترسی داشته است. واتس اپ که لقب پرکاربرترین پیام‌رسان دنیا را یدک می‌کشد، شامل باگی است که دسترسی مداوم به میکروفن گوشی را برای این اپلیکیشن امکان‌پذیر می‌کند، حتی در شرایطی که کاربر میکروفن را بسته است. ایلان ماسک در پاسخ به گزارش فواد دبیری نوشت: «واتس‌اپ قابل اعتماد نیست.» او پیشتر اعلام کرده بود که از طرفداران پیام‌رسان سیگنال است و عجیب نیست که نظر مثبتی راجع به این پیام‌رسان متعلق به متا نداشته باشد.

واتس‌اپ و گوگل چه می‌گویند؟
در واکنش به این اتفاق، واتس‌اپ در بیانیه‌ای در توئیتر اعلام کرد که این مشکل مربوط به اندروید است و ارتباطی به پیام‌رسان آن‌ها ندارد: «باور داریم این مشکل باگی در اندروید است که به‌اشتباه این اطلاعات را در Privacy Dashboard نشان می‌دهد و از گوگل خواسته‌ایم تا این ایراد را بررسی کند و اقدامات اصلاحی را انجام دهد.» گوگل فعلاً اطلاعات زیادی درباره علت بروز این خطا منتشر نکرده، اما تأیید کرده که مشغول بررسی این مشکل است. سخنگوی این شرکت می‌گوید: «از بروز این ایراد آگاهیم و با همکاری نزدیک با واتس‌اپ به بررسی آن می‌پردازیم.» حدود یک ماه پیش، وب‌سایت WABetaInfo از بروز این باگ خبر داد و مدعی شد که این «مثبت کاذب» برای برخی از کاربران گوشی‌های پیکسل گوگل و محصولات گلکسی سامسونگ رخ داده است. هم اکنون مشخص نیست که این مشکل چه زمانی برطرف خواهد شد؟

همچنین بخوانید:  ناگفته‌هایی از حمله آمریکا به صحرای طبس؛ هدف بمباران جماران بود

احتمال کاهش محبوبیت واتس اپ
واتس اپ که بر اساس برخی برآورد‌ها حدود دو میلیارد کاربر دارد، فعلا هیچ راهکاری برای رفع مشکل دسترسی به میکروفن ارائه نداده است. توئیت دبیری که بیش از ۶۴ میلیون بازدید دریافت کرده، قطعا می‌تواند روی محبوبیت واتس اپ اثر منفی بگذارد؛ آن هم در دورانی که تلگرام با تمام توان در تلاش است کاربران واتس اپ را به سمت خودش بکشاند. در خور ذکر است که یک سال پیش محققان امنیتی مدعی شدند که از طریق بررسی داده‌های سیگنالی و زمان ارسال پیام‌ها در واتس اپ می‌توان موقعیت کاربران را کشف کرد. به گفته آن‌ها این روند چندان دقیق نیست و با محدودیت‌هایی همراه است؛ اما می‌توان تا ۸۰ درصد به داده‌هایی که از این طریق به دست می‌آید، اعتماد کرد.

منبع: روزنامه خراسان