تاثیر فوق العاده مثبت اندیشی در زندگی روزمره
تاثیر فوق العاده مثبت اندیشی در زندگی روزمره

نمکستان : شما فردی هستید که نیمه پر لیوان را میبینید یا نیمه خالی آن را؟ اینکه چگونه به این سؤال قدیمی در مورد مثبت اندیشی پاسخ می دهید، ممکن است منعکس کننده دیدگاه شما از زندگی، نگرش شما نسبت به خود و اینکه خوش بین هستید یا بدبین، و حتی ممکن است سلامتی شما […]

نمکستان : شما فردی هستید که نیمه پر لیوان را میبینید یا نیمه خالی آن را؟ اینکه چگونه به این سؤال قدیمی در مورد مثبت اندیشی پاسخ می دهید، ممکن است منعکس کننده دیدگاه شما از زندگی، نگرش شما نسبت به خود و اینکه خوش بین هستید یا بدبین، و حتی ممکن است سلامتی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع، برخی از مطالعات نشان می دهد که خصوصیات شخصیتی مانند خوش بینی و بدبینی می تواند بر بسیاری از زمینه های سلامت و رفاه شما تأثیر بگذارد.

تفکر مثبت که معمولاً با خوش بینی همراه می شود، بخش اصلی مدیریت موثر استرس است. و مدیریت موثر استرس با بسیاری از مزایای سلامتی همراه است. اگر تمایل دارید خوش بین باشید و ناامید نشوید می توانید مهارت های مثبت اندیشی را یاد بگیرید.

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی روزمره

درک مثبت اندیشی

مثبت اندیشی به معنای این نیست که شما سر خود را در برف کنید و از شرایط کمتر خوشایند زندگی غافل شوید. مثبت اندیشی فقط بدان معنی است که شما به روشی مثبت و موثر تر با ناراحتی مواجه  شوید. یا اینکه همیشه فکر کنید بهترین اتفاق برای شما خواهد اتفاد نه بدترین. تفکر مثبت اغلب با صحبت کردن با خود شروع می شود. با خود صحبت کردن، به معنای جریان بی پایان افکار ناگفته ای است که از سر شما عبور می کند. این افکار خودکار می تواند مثبت یا منفی باشد.

برخی از گفتگوهای شما با خودتان ناشی از منطق و استدلال است. اگر افکاری که از سر شما عبور می کند عمدتا منفی است، چشم انداز شما از زندگی به احتمال زیاد بدبینانه است. اگر افکار شما عمدتا مثبت است، شما به احتمال زیاد خوش بین هستید.

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی روزمره

مزایای مثبت اندیشی و تاثیر آن بر سلامتی

محققان همچنان به بررسی تأثیرات مثبت اندیشی و خوش بینی بر سلامتی می پردازند. مزایای سلامتی که تفکر مثبت ایجاد می کند می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • افزایش طول عمر
  • کاهش میزان افسردگی
  • کاهش سطح پریشانی
  • مقاومت بیشتر در برابر سرماخوردگی
  • افزایش سلامت جسم و روان
  • افزایش سلامت قلب و عروق و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی
  • افزایش مهارت های مقابله ای در دوران سختی و زمان استرس

هنوز مشخص نیست که چرا افرادی که درگیر مثبت اندیشی هستند، این مزایای سلامتی را تجربه می کنند. یک نظریه این است که داشتن یک چشم انداز مثبت شما را قادر می سازد تا با شرایط استرس زا مقابله کنید و این باعث می شود تا اثرات مضر سلامتی استرس بر بدن شما کاهش یابد. همچنین تصور می شود که افراد مثبت و خوش بین تمایل به سبک زندگی سالم تری دارند  آن ها فعالیت بدنی بیشتری انجام می دهند، از رژیم غذایی سالم تری پیروی می کنند و بیش از حد سیگار نمی کشند و الکل نمی نوشند.

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی روزمره

تفکر منفی را مشخص کنید.

مطمئن نیستید که تفکرات شما مثبت است یا منفی؟ برخی از اشکال متداول تفکرات منفی عبارتند از:

فیلتر کردن: شما جنبه های منفی یک موقعیت را بزرگ می کنید و همه موارد مثبت را فیلتر می کنید. به عنوان مثال، شما روز خوبی در محل کار داشتید. شما وظایف خود را پیش از موعد انجام داده اید و به خاطر انجام یک کار درست و کامل تعریف می شوید. آن شب، شما فقط روی برنامه خود تمرکز می کنید تا کارهای بیشتری انجام دهید و تعارفاتی را که دریافت کرده اید فراموش می کنید.

همچنین بخوانید:  وسواستان را خودتان درمان کنید + درمان قطعی بیماری وسواس

شخصی سازی: وقتی اتفاق بدی رخ می دهد ، خودتان را سرزنش می کنید. به عنوان مثال، می شنوید که یک عصرانه با دوستان لغو می شود و شما فرض می کنید تغییر برنامه ها به این دلیل است که هیچ کس نمی خواست در کنار شما باشد.

پیش بینی فاجعه: شما به طور خودکار بدترین را پیش بینی می کنید. به طور مثال در کافی شاپ در سرو سفارش شما اشتباه می شود و شما به طور خودکار فکر می کنید که بقیه روز شما یک فاجعه خواهد بود.

قطبی نگاه کردن: شما چیزها را فقط خوب یا بد می بینید. مثلا احساس می کنید باید یک فرد کامل باشید در غیر این صورت یک فرد شکست خورده ی کامل هستید.

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی روزمره

تمرکز بر تفکر مثبت

با تمرکز بر تفکر مثبت می توانید یاد بگیرید که تفکر منفی را به فکر مثبت تبدیل کنید. این روند ساده است، و تنها به زمان و تمرین نیاز دارد. اما در عوض، شما یک عادت جدید ایجاد می کنید. در اینجا چند روش برای تفکر و رفتار با روشی مثبت تر و خوش بینانه آورده شده است:

عوامل را تغییر دهید. اگر می خواهید خوش بین تر شوید و به تفکر مثبت تری مشغول شوید، ابتدا عواملی از زندگی خود را که معمولاً باعث ایجاد تفکر منفی می شوند، مشخص کنید این عوامل، ممکن است محل رفت و آمد روزانه شما یا یک رابطه باشد. شما می توانید با تمرکز روی یک عامل کوچک شروع به کار کنید تا به روشی مثبت تر نزدیک شوید.

افکار خود را چک کنید. به طور دوره ای در طول روز، آن چه را که به ان فکر می کنید متوقف کنید و ارزیابی کنید. اگر فهمیدید که افکار شما عمدتا منفی است، سعی کنید راهی برای قرار دادن چرخشه مثبت بر روی آن ها پیدا کنید.

لبخند بزنید. به خود اجازه دهید لبخند بزنید یا بخندید ، مخصوصاً در مواقع دشوار. در وقایع روزمره به دنبال طنز باشید. وقتی می توانید به زندگی بخندید، احساس استرس کمتری می کنید.

سبک زندگی سالم را دنبال کنید. در بیشتر روزهای هفته حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنید. همچنین می توانید در طول روز آن را به تکه های ۱۰ دقیقه ای تقسیم کنید. ورزش می تواند بر خلق و خو تأثیر بگذارد و استرس را کاهش دهد. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا ذهن و بدن شما را تنظیم کند. و تکنیک هایی را برای مدیریت استرس بیاموزید.

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید. اطمینان حاصل کنید که افراد زندگی شما، افرادی مثبت و حامی هستند که می توانید به آن ها مشاوره و بازخورد مفیدی بدهید. افراد منفی ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهند و باعث شوند در توانایی خود در مدیریت استرس به روش های سالم شک کنید.

صحبت کردن مثبت را تمرین کنید. با پیروی از یک قانون ساده شروع کنید: به خودتان چیزی نگویید که به کس دیگر هم نمی گویید. با خود آرام و دلگرم باشید. اگر یک فکر منفی وارد ذهنتان می شود، آن را عقلانی ارزیابی کنید و با تصدیق آنچه در مورد شما خوب است پاسخ دهید. به چیزهایی فکر کنید که در زندگی بابت آن ها شکرگزار هستید.