خواص و فواید منیزیم برای بدن + میزان مصرف و منابع منیزیم
خواص و فواید منیزیم برای بدن + میزان مصرف و منابع منیزیم
منیزیم، یک ماده معدنی فراوان در بدن است، به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی موجود است و همچنین به عنوان یک مکمل رژیم غذایی موجود است و در برخی دارو ها (مانند آنتی اسید ها و ملین ها) موجود می باشد.

نمکستان: منیزیم، یک ماده معدنی فراوان در بدن است، به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی موجود است و همچنین به عنوان یک مکمل رژیم غذایی موجود است و در برخی دارو ها (مانند آنتی اسید ها و ملین ها) موجود می باشد. منیزیم یک کوفاکتور است که در بیش از ۳۰۰ سیستم آنزیمینقش ایفا می کند و واکنش های بیوشیمیایی متنوع را در بدن تنظیم می کند، از جمله سنتز پروتئین، عملکرد عضلات و عصب، کنترل قند خون و تنظیم فشار خون.

منیزیم برای تولید انرژی، فسفوریلاسیون اکسیداتیو و گلیکولیز مورد نیاز است. این ماده به رشد ساختاری استخوان کمک می کند و برای سنتز RNA، DNA و آنتی اکسیدان ها مورد نیاز می باشد. منیزیم همچنین در انتقال فعال یون های کلسیم و پتاسیم از طریق غشای سلولی نقش دارد، فرآیندی که برای هدایت پیام های عصبی، انقباض عضلات و ضربان طبیعی قلب بسیار مهم است.

منیزیم خواص منیزیم برای سلامتی بدن و درمان بیماری

در بدن یک امسان بالغ تقریبا ۲۵ گرم منیزیم موجود می باشد، ۵۰ تا ۶۰ درصد در استخوان ها و بقیه مقدار آن در بافت های نرم وجود دارد. کم تر از ۱% کل منیزیم در سرم خون وجود دارد و این سطوح تحت کنترل شدید نگه داشته می شود. غلظت منیزیم در سرم یک فرد نرمال بین ۷۵/۰  تا ۹۵/۰ میلی مول در لیتر (mmol/L) است.

هیپوماژزمی به حالتی گفته می شود که سطح منیزیم سرم کم تر از ۰.۷۵ میلی مول در لیتر باشد. هموستاز منیزیم تا حد زیادی توسط کلیه ها کنترل می شود، به طور معمول هر روز حدود ۱۲۰ میلی گرم منیزیم از طریق ادرار دفع می شود. دفع منیزیم ادرار در صورت کم بودن منیزیم کاهش می یابد.

ارزیابی وضعیت منیزیم دشوار است زیرا بیشتر منیزیم در داخل سلول یا در استخوان هاست. متداول ترین و در عین حال راحت ترین راه برای اندازه گیری غلظت منیزیم سرم خون است، حتی اگر سطح منزیزم موجود در سرم بسیار کم تر از میزان منیزیم کل بدن باشد.

روش های دیگر برای اندازگیری وضعیت منیزیم شامل اندازگیری غلظت منیزیم در گلبول های قرمز، بزاق و ادرار است. اندازگیری غلظت منیزیم یونیزه شده در خون، پلاسما یا سرم و انجام تست بارگیری منیزیم ( تحمل) هیچ کدام روش دقیقی برای اندازه گیری منیزیم تلقی نمی شوند. برخی متخصصان بر این باورند که آزمایش تحمل ( که در آن منیزیم ادرار پس از تزریق یک دوز منیزیم اندازگیری می شود.) بهترین روش برای ارزیابی وضعیت منیزیم در بزرگسالان است.

همچنین بخوانید:  طرز تهیه ارده کنجد در منزل + فواید و خواص ارده کنجد

میزان مصرف توصیه شده :

توصیه های مصرف منیزیم و سایر مواد مغذی در مرجع غذایی (DRI) که توسط هیئت غذا و تغذیه (FNB) در انیستیتوی پزشکی تهیه  شده است، ارائه می شود.

DRI اصطلاح عمومی برای مجموعه ای از مقادیر مرجع است که برای برنامه ریزی و ارزیابی میزان مصرف مواد مغذی افراد سالم استفاده می شود. این مقادیر از نظر سن و جنس متفاوت هستند. جدول زیر میزان مصرف توصیه شده در سنین و دوره های مختلف زندگی را نشان می دهد:

سن مرد زن دوران بارداری دوران شیردهی
تولد تا ۶ ماهگی ۳۰ mg ۳۰ mg
۷-۱۲ ماهگی ۷۵ mg ۷۵ mg
۱-۳ سالگی ۸۰ mg ۸۰ mg
۴-۸  سالگی ۱۳۰ mg ۱۳۰ mg
۹-۱۳ سالگی ۲۴۰ mg ۲۴۰ mg
۱۴-۱۸ سالگی ۴۱۰ mg ۳۶۰ mg ۴۰۰ mg ۳۶۰ mg
۱۹-۳۰ سالگی ۴۰۰ mg ۳۱۰ mg ۳۵۰ mg ۳۱۰ mg
۳۱-۵۰ سالگی ۴۲۰ mg ۳۲۰ mg ۳۶۰ mg ۳۲۰  mg
۵۰ + سالگی ۴۲۰ mg ۳۲۰ mg

منیزیم چیست و چه فوایدی دارد؟

منبع منیزیم :

منیزیم به صورت گسترده در غذا های گیاهی و جانوری و انواع نوشیدنی ها موجود می باشد. سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، حبوبات، آجیل، دانه ها و غلات سبوس دار منابع خوبی برای تامین منیزیم هستند. به طور کلی، غذا های حاوی فیبر، منیزیم بدن را تامین می کنند. منیزیم همچنین به برخی از غلات صبحانه و سایر غذا های غنی شده اضافه می شود. برخی از بهترین منابع حاوی منیزیم شامل:

اسفناج آب پز شده، بادام بوداده، بادام زمینی بود داده، غلات، گندم خرد شده، سویا، لوبیای سیاه، کره بادام زمینی، نان کامل، آووکادو، سیب زمینی، برنج قهوه ایی، ماست کم چرب، جو دوسر، لویبای کنسروی، موز، ماهی سالمون، شیر، کشمش، سینه مرغ، گوشت گاو، سیب، کلم بروکلی و برنج سفید می باشند.

متخصصین در امور تغذیه و همچنین پزشکان توصیه می کنند که نیازهای بدن به مواد معدنی و ویتامین ها، در درجه اول باید از طریق غذاها تامین شود. غذا های مغذی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و همچنین فیبر و سایر مواد طبیعی هستند که می توانند اثرات مثبتی بر سلامتی داشته باشند.