مهمانی میلیونی در دانشگاه؛ جلسه دفاعه یا پذیرایی؟
مهمانی میلیونی در دانشگاه؛ جلسه دفاعه یا پذیرایی؟

جلسه دفاع از پایان‌نامه جلسه‌ای است که دانشجو حاصل ماه‌ها پژوهش خود را ارائه می‌دهد، اما ظاهرا این جلسات رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است.

 هر روز دارد عکس‌های عجیب‌تری از بسته‌های پذیرایی در جلسه‌های دفاع پایان‌نامه منتشر می‌شود. طوری که اگر یک نفر عکس این بسته‌ها و میز‌های سرو دسر و فینگرفود را جلوی‌تان بگذارد شاید آخرین حدس‌تان درباره مکان وقوع آن، دانشگاه باشد. اصلاَ معلوم نیست چطور این بسته‌های پروپیمان از سالن دفاع دانشگاه‌های مختلف کشور سردرآورده‌اند. سنت پذیرایی از استادان و مهمانان در جلسه دفاع پایان‌نامه در این روز‌ها آن‌قدر درگیر لاکچری‌بازی شده‌است که گاهی دانشجو را از هدف اصلی خود و ارائه یک دفاع پذیرفتنی دور می‌کند و پذیرایی را از حاشیه به متن می‌آورد.


بیشتربخوانید

  • دفاع لاکچری از پایان نامه + تصاویر

بعضی از دانشجو‌ها حتی در کنار این پذیرایی، هدیه‌های ویژه و جداگانه‌ای برای استادان در نظرمی‌گیرند و مدعی هستند کم‌وکاست این پذیرایی‌ها ممکن است بر نمره‌دادن استادان تاثیرگذار باشد. شاید این بسته‌های پذیرایی، ته‌مانده همان سنت اشتباه مهمانی عالی با جیب خالی باشد. همان سنتی که عادت‌مان داده‌است از مهمانی فقط دردسرهایش برایمان باقی‌بماند. چیزی که مشخص است جای این بسته‌های پذیرایی در دانشگاه نیست، جایی که خودش باید تولیدکننده و ترویج‌دهنده افکار درست و فرهیخته باشد. در پرونده امروز قیمت و محتویات عجیب این بسته‌ها را بالاوپایین کردیم و تصاویر تعدادی از آن‌ها را که در شبکه‌های اجتماعی هم پربازدید شدند، خواهیم دید.

مهمانی میلیونی
اگر در اینترنت چرخی‌بزنید با انواع و اقسام صفحه و سایت‌هایی مواجه‌می‌شوید که آماده‌کردن بسته‌های پذیرایی جلسه دفاع را به‌عهده‌می‌گیرند. بسته‌های پذیرایی که از آن حرف می‌زنیم عکس‌به‌عکس تفاوت‌دارند، چون سفارش‌دهنده بنا به بودجه برای محتویات آن تصمیم‌می‌گیرد. بیشتر این بسته‌ها که دست‌کم یک نوع میوه مانند موز، سیب یا میوه فصل، آب میوه دست‌ساز یا کارخانه‌ای، کوکی، بسته دستمال، قاشق، نی پلاستیکی و (فینگرفود) خوراک بند انگشتی دارند، به شکل‌های مختلف بسته‌بندی می‌شوند و در نهایت دانشجو با این بسته‌ها از استادان و مهمانان حاضر در جلسه دفاع، پذیرایی‌می‌کند. اگر در اینترنت چرخی‌بزنید با انواع و اقسام صفحه و سایت‌هایی مواجه‌می‌شوید که آماده‌کردن بسته‌های پذیرایی جلسه دفاع را به‌عهده‌می‌گیرند. حتی بعضی برای این موضوع راهنما‌هایی نوشته‌اند که برای پذیرایی جلسه دفاع باید چنین و چنان کرد. اما واقعیت این است که هیچ بایدی در این زمینه وجود نداشته و ندارد. آن هم برای فردی که قراراست در محیط علمی و در جلسه‌ای کوتاه از عملکرد چندساله دانشجویی خود دفاع کند.

برای بررسی این قیمت‌ها به یک سایت و چند صفحه اینستاگرامی سرزدیم و درباره قیمت بسته‌ها از آن‌ها سوال‌کردیم. «محتویات بسته بر اساس بودجه و سلیقه شما چیدمان می‌شود» و «مبلغ مد نظر را بگویید تا ما محتویات بسته را پیشنهاد دهیم و متناسب با مبلغ بسته ببندیم» حرف مشترک بیشتر این صفحه‌ها بود. عجیب این که برخی جدا از بسته‌های پذیرایی، هدیه ویژه‌ای را هم در کنار پذیرایی برای استادان در نظرمی‌گیرند. قیمت یک بسته معمولی شامل یک عدد موز، سیب، کیک و آب میوه حدود ۶۰ هزارتومان است و این عدد بسته به محتویات بالا و بالاتر هم می‌رود. برای مثال قیمت یک بسته که شامل موز، رانی، یک کوکی کوچک و یک بسته کوچک آجیل مغز است ۱۲۶ هزارتومان آب می‌خورد. بسته دیگری که برای صرف صبحانه در جلسه دفاع در نظر گرفته‌شده و شامل یک ظرف حلیم، نان، پنیر، کره و مربای کوچک است. برای این بسته باید ۱۵۰ هزارتومان بپردازید. این مبلغ برای چهار استاد به اضافه حداقل ۱۰ مهمان، بیش از ۲ میلیون تومان تمام‌می‌شود.

همچنین بخوانید:  ورزش در هوای آلوده مجاز است یا قدغن؟

شنیدن کی بود مانند دیدن و این داستان‌ها!
از قدیم گفته‌اند «شنیدن کی بود مانند دیدن». ما هم با تکیه بر همین اصل درست تصمیم‌گرفتیم به جای گفتن از رواج بسته‌های پذیرایی در جلسه دفاع دانشجوها، تصاویر بعضی از این بسته‌ها که نمونه‌اش در صفحه و سایت‌های خدمات مجالس، کم نیست با شما به اشتراک بگذاریم. این تصاویر مشتی ا‌ست نمونه خروارِ آن‌چه در حال اتفاق است.

میز پذیرایی و دفاع لاکچری!
پذیرایی دفاعیه در بعضی شرکت‌های خدمات مجالس به یک گزینه تبدیل شده‌است. در کنار تصاویر بسته‌های پذیرایی تصاویر میز‌های پذیرایی در دانشگاه هم منتشر شده که سوال‌برانگیزتر است. میز‌هایی که اگر در آن قید مکان نیامده‌باشد بیشتر شبیه میز‌های پذیرایی مهمانی و جشن‌تولد است تا میز پذیرایی در دانشگاه. اصلا گزینه پذیرایی دفاعیه در بعضی شرکت‌های خدمات مجالس به یک گزینه تبدیل شده‌است. میز پر از خوراکی‌های بندانگشتی و میوه و آب میوه و کیک دانش آموختگی هم ضمیمه کار است. شعار این شرکت‌ها هم «پذیرایی دفاعیه خود را به ما بسپارید» است. قیمت سینی‌های مزه و میز پذیرایی هم بنا به بودجه از چندصدهزارتومان تا مبالغ میلیونی قابل‌تغییر است. مهسا دختری که به تازگی جلسه دفاعیه خود را به پایان رسانده‌است از تب داغ دیگری در دفاعیه به خبرآنلاین گفته است. او می‌گوید: «من کار‌ها را به کسی سپردم که در کارش خیلی خبره بود.

مسئله فقط پذیرایی نیست، او به شما می‌گوید چه لباسی باید برای مراسم تهیه کنید که البته خودش طراح و دوزنده معرفی می‌کند. همین‌طور درباره فن بیان و نحوه برخورد و حتی این که چه زمانی لبخند بزنید، به شما آموزش می‌دهد، طوری که بتوانید روی داور‌ها و حاضران بیشترین تأثیر را بگذارید.» البته برخی دانشگاه‌ها با صدور ابلاغیه‌ای جلوی رشد بیشتر این فرهنگ اشتباه را گرفته و دانشجویان را از پذیرایی‌های این چنینی در جلسه دفاع منع‌کرده‌اند. حال این که گوش دانشجو شنواست یا نظارتی روی اجرای این ابلاغیه‌ها هست یا نه، نمی‌دانیم! بعضی معتقدند از زمانی که پای خانواده‌ها به جلسه دفاع باز شد این تجملات هم به دفاعیه‌ها اضافه‌شدند و حواس دانشجو را از کار اصلی یعنی تمرکز روی ارائه پایان‌نامه پرت‌کرده‌اند.

منبع: روزنامه خراسان