مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید
مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید

این مواد غذایی را هرگز به صورت خام مصرف نکنید نمکستان : اکثر مواد غذایی که ما میخوریم باید با حرارت پخته شوند و یا سرخ شوند تا یک سری بافت های زنده ی داخل آن ها کامل پخته شده و باکتری هایی که به صورت زنده داخل آن قرار دارند با حرارت از بین […]

این مواد غذایی را هرگز به صورت خام مصرف نکنید

مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید

نمکستان : اکثر مواد غذایی که ما میخوریم باید با حرارت پخته شوند و یا سرخ شوند تا یک سری بافت های زنده ی داخل آن ها کامل پخته شده و باکتری هایی که به صورت زنده داخل آن قرار دارند با حرارت از بین بروند تا ناقل بیماری برای بدن ما نباشند. درست است که ما میدانیم اکثر مواد غذایی را نباید به صورت خام مصرف کنیم اما یک سری از مواد غذایی هستند که خوردن آن ها میتواند آسیب خیلی خیلی جدی به بدن ما برساند. ما در ادامه ی این مطلب یک لیست از مواد غذایی که خوردن آن ها به صورت خام برای بدن ما به شدت مضر است را آماده کرده ایم. برای آشنایی با این مواد و خواصشان لطفا ما را با ادامه ی این مطلب همراهی نمایید.

همان طور که همه میدانیم سیب زمینی یک ماده ی غذایی پر طرفدار است که گاها به صورت خام نیز خورده میشود. سیب زمینی سرشار از نشاسته است. خوردن سیب زمینی به صورت خام باعث میشود نشاسته های موجود در آن که نست به هضم خیلی مقاوم هستند، وارد بدن شده و مشکلات شدید گوارشی و هضم را به وجود بیاورند. یکی از این مشکلات میتواند نفخ بسیار شدید در دستگاه گوارش باشد که منشا بسیاری از مشکلات گوارشی است. حتما شما هم گاهی اوقات رنگ های سبزی بر روی سیب زمینی دیده اید. به این قسمت های سبز سولانین میگویند. سولانین یک نوع سم است که خوردن آن میتواند شما را مسموم کند. جالب است بدانید که قرار گرفتن سیب زمینی در محیطی گرم و مرطوب میتواند چنین سمی را تولید نماید.

لوبیا قرمز سرشار از پروتئین، فیبر و آنتی اکسیدان است اما به شرط اینکه پخته شود. لوبیا قرمز نیز اگر پخته نشود و میل شود، مشکلات گوارشی زیادی را به وجود می آورد. لوبیا قرمز نپخته حاوی سم فیتو هماگلوتینین است که مشکلات گوارشی شدیدی را به وجود خواهد آورد.  پس لازم شد که لوبیا را دست کم ده دقیقه بپزید.

همچنین بخوانید:  شیرین بیان چیست + خواص بی‌شمار شیرین بیان و مضرات آن

در کل بخواهیم در نظر بگیریم، هات داگ و سوسیس غذاهای سالمی نیستند. اما اگر آن ها را به صورت خام هم بخوریم، شرایط خیلی بدتر خواهد شد. بعضی از افراد گمان میکنند که هات داگ از قبل پخته شده و بلافاصله بعد از باز کردن قابل مصرف است. اما تفکر بسیار اشتباه است چرا که وجود سم لیستریا  در هات داگ تنها با حرارت دیدن از بین میرود.

شیر یکی دیگر از مواد غذایی است که خوردن خام آن باعث مشکلا صد در صد جدی خواهد شد. شاید با خودتان فکر کنید که شیر خام که وجود ندارد. اما به شیر هایی که مستقیما از بدن گاو گرفته شده و پاستوریزه نشده اند، شیرهای خام میگویند. شیرهای خام دارای سم ها خطرناکی به نام های ای کولی و سالمونلا میباشند. شیری که پاستوریه نباشد ممکن است مسمومیت های شدید را به وجود بیاورد.

به صورت کلی بنگریم، جوانه ها مواد غذایی بسیار مفیدی هستند. اما بعضی از جوانه مانند جوانه آلفالفا و تربچه هستند که اگر حرارت نبینند میتوانند بسیار مضر باشند. ای کولی، سالمونلا و لیستریا باکتری های خطرناک موجود در جوانه های گندم هستند. بنابراین نیاز است که شما جوانه ها را به صورت بسته بندی شده و از جاهای مطمعن خریداری نمایید.

بادامی که ما مصرف میکنیم بادام شیرین است. بعضی از بادام ها تلخ هستند. بادام های تلخ را نمیتوان بدون حرارت میل کرد چرا که هیدروسیانیک اسید موجود در آن به تنهایی میتواند یک فرد بالغ را به کشتن دهد.

گزینه ی بعدی که میتواند باعث مسمومیت شود و نباید به صورت خام مصرف شود، بادمجان خام است. بادمجان خام نیز حاوی سم سولانین یعنی همان سم موجود در سیب زمینی خام است و این سم اگر به مقدار زیاد خورده شود میتواند مسمومیت شدید را به وجود آورد.

مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید

مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید

منبع : نمکستان