موکوسل دهانی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان موکوسل دهانی
موکوسل دهانی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان موکوسل دهانی
کیست مخاطی، که به عنوان مخاط نیز شناخته می شود، تورم پر از مایع است که روی لب یا دهان ایجاد می شود. کیست هنگامی که غدد بزاقی دهان با مخاط وصل شود، ایجاد می شود

نمکستان : کیست مخاطی، که به عنوان مخاط نیز شناخته می شود، تورم پر از مایع است که روی لب یا دهان ایجاد می شود. کیست هنگامی که غدد بزاقی دهان با مخاط وصل شود، ایجاد می شود. بیشتر کیست ها روی لب تحتانی وجود دارند، اما می توانند در هر جایی از دهان شما ایجاد شوند. آنها معمولاً موقتی و بدون درد هستند. اما در صورت عدم درمان کیست ممکن است دائمی شود.

چه عواملی باعث ایجاد کیست مخاطی می شود؟

کیست های مخاطی بیشتر در اثر صدمه به حفره دهان ایجاد می شود، مانند:

 • گاز گرفتن لب (شایع ترین علت)
 • سوراخ کردن
 • پارگی تصادفی یک غده بزاقی
 • دندان های مجاور باعث آسیب مزمن می شوند

بهداشت ضعیف دندان و عادت به لیز شدن لب یا گونه به دلیل استرس نیز می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کیست مخاطی قرار دهد. برخی از افراد این کیست ها را به عنوان یک واکنش بد در مقابل خمیردندان کنترل داروی تارتار ایجاد می کنند. کیست های مخاطی بیشتر در افراد در سنین ۱۰ تا ۲۵ سال دیده می شود. با این حال، این کیست ها در افراد در هر سنی ممکن است رخ دهد. همچنین در زنان و مردان نیز به طور یکسان اتفاق می افتد.

علائم کیست مخاطی چیست؟

علائم کیست مخاطی تا چه اندازه کیست در پوست قرار دارد و چند بار کیست ایجاد می شود. بیشتر کیست ها دردناک نیستند، اما می توانند ناراحت کننده باشند. کیست مکرر با گذشت زمان می تواند دردناک شود. علائم کیست در نزدیکی سطح پوست شامل موارد زیر است:

 • تورم افزایش یافته
 • رنگ مایل به آبی
 • نرمی
 • ضایعات کمتر از ۱ سانتی متر قطر

علائم کیست در اعماق پوست عمیق است:

 • شکل گرد
 • رنگ سفید
 • حساسیت

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

برای هر کیستی که در دهان یا اطراف شما ظاهر شود، باید به پزشک مراجعه کنید. شما می خواهید یک تشخیص صحیح دریافت کنید و پزشک شما می تواند شرایط جدی تر را رد کند. اگر کیست بزرگ و ناراحت کننده باشد، باید به پزشک نیز مراجعه کنید. اگرچه بیشتر کیست های مخاطی کمتر از ۱ سانتی متر قطر دارند، در موارد نادر می تواند منجر به کیست به اندازه ۳.۵ سانتی متر شود. کیست های کوچکتر و بدون درد اغلب تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید تشخیص داده نمی شوند. این به ویژه در مورد کیست های مخاطی که در داخل دهان شما ایجاد می شود صادق است. دندانپزشک شما ممکن است شما را برای انجام بیوپسی و سایر آزمایشات تشخیصی به پزشک پزشکی ارجاع دهد. در بیشتر موارد، پزشک به شما اجازه می دهد کیست مخاطی به خودی خود بهبود یابد. اگر کیست بعد از دو ماه هنوز در آنجاست، دوباره به پزشک مراجعه کنید.

کیست مخاطی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان برای تشخیص به علائم بالینی تکیه می کنند. پزشک ممکن است از شما سؤال کند که آیا سابقه تروما در ارتباط با نیش لب را دارید یا خیر. پاسخ شما به پزشک شما کمک می کند تا یک تشخیص دقیق داشته باشد. در موارد خاص، ممکن است بیوپسی کیست برای تشخیص مثبت لازم باشد. در طی این روش، پزشک شما نمونه کوچکی از بافت را برداشته می کند. بافت با میکروسکوپ معاینه می شود. با معاینه کیست، پزشکان می توانند تشخیص دهند که کیست سرطانی است یا نه. پزشکان ممکن است در مواردی که کیست مخاطی بزرگتر از ۲ سانتی متر است، ظاهر کیست نشان دهنده آدنوما (سرطان) یا لیپوم است و سابقه تروما وجود دارد یا خیر به تشخیص کیست از سرطان کمک کند.

همچنین بخوانید:  نحوه نگه داری از مسواک و بهترین مکان برای گذاشتن مسواک

کیست مخاطی چگونه درمان می شود؟

درمان بر اساس شدت کیست مخاطی است. بعضی اوقات کیست ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد و به مرور زمان به خودی خود بهبود می یابد. کیست های سطحی اغلب به تنهایی برطرف می شوند. برای جلوگیری از ایجاد عفونت یا آسیب بافت، سعی نکنید کیست ها را در خانه باز یا از بین ببرید. کیست هایی که مکرر ایجاد می شوند ممکن است نیاز به معالجه پزشکی بیشتر داشته باشد. درمان های مورد استفاده در کیست های مخاطی که خیلی شدید نیستند شامل موارد زیر است:

 • لیزر درمانی. در این روش درمانی از یک پرتو کوچک و جهت دار جهت از بین بردن کیست استفاده می شود.
 • کرایوتراپی این روش درمانی با انجماد بافت های آن ، کیست را از بین می برد.
 • تزریق کورتیکواستروئید داخل جلدی. این روش برای کاهش التهاب و تسریع در بهبود، استروئید را داخل کیست تزریق می کند.

برای جلوگیری از عود  یا برای درمان کیست های شدید  پزشک ممکن است برداشتن جراحی کیست یا حتی غده کامل بزاقی را توصیه کند. بسته به نوع و شدت کیست، کیست های مخاطی می توانند از یک هفته تا دو سال بعد از درمان، جای خود را بگیرند. حتی بعد از بهبودی، تنها راه اطمینان از بازگشت کیست، برداشتن آن از نظر جراحی است. برای جلوگیری از کیست های بعدی از عادت هایی مانند گاز گرفتن لب و گونه خودداری کنید.

برای بهبود این عارضه درمان خانگی وجود دارد؟

اغلب اوقات، بهبودی از کیست مخاطی به سادگی زمان می برد. شما باید گاهی اوقات کیست را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به این بیماری آلوده نمی شود و بزرگتر نمی شود. شستشوی آب نمکی گرم ممکن است به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک کند. اگر عادت دارید لب و گونه خود را گاز بگیرید، حتما عادت خود را ترک کنید. به احتمال زیاد این عادت مربوط به استرس و اضطراب شما می باشد. پس از شناسایی محرک ها، می توانید روش هایی برای جلوگیری از گاز گرفتن لب و گونه های خود پیدا کنید. جویدن آدامس بدون قند تنها روشی است که می توانید از آن برای تحریک ناشی از گاز گرفتن بدون آسیب رساندن به خود استفاده کنید. اگر چه داروهای خانگی ممکن است در بهبود برخی کیست های مخاطی مفید باشد، مهم است که از تشخیص خودداری کنید. پزشک شما می تواند اطمینان حاصل کند که برجستگی ها مربوط به چیز جدی دیگری مانند سرطان دهان نیست.

کیست مخاطی ممکن است باعث چه عارضه های دیگری شود؟

پس از شناسایی و تشخیص صحیح، کیست های مخاطی میزان بهبودی مناسبی دارند. این ها کیست خوش خیم (غیر سرطانی) هستند، بنابراین هیچ نگرانی دراز مدت برای سلامتی ندارند. بزرگترین عوارض کیست مخاطی درد و ناراحتی است. اگر به کیست مخاطی در اطراف یا اطراف دهان خود مشکوک هستید، سریعاً آن را چک کنید.