راه حل های عالی برای نجات از گرمازدگی در فصل گرم تابستان
راه حل های عالی برای نجات از گرمازدگی در فصل گرم تابستان

رفع گرمازدگی در خانه با اشتفاده از میوه و نوشیدنی های طبیعی نمکستان : وقتی فصل گرما میشود، معمولا بدن بیشتر عرق میکند و در نتیجه به آب بیشتری برای بدن نیاز است. جدای این موضوع ها همه به دنبال راهی هستند تا با استفاده از آن در این فصل گرما، کمی خنک تر باشند. […]

رفع گرمازدگی در خانه با اشتفاده از میوه و نوشیدنی های طبیعی

درمان سریع گرمازدگی ، میوه برای گرمازدگی ، نوشیدنی برای گرمازدگی

نمکستان : وقتی فصل گرما میشود، معمولا بدن بیشتر عرق میکند و در نتیجه به آب بیشتری برای بدن نیاز است. جدای این موضوع ها همه به دنبال راهی هستند تا با استفاده از آن در این فصل گرما، کمی خنک تر باشند. میوه ها و نوشیدنی ها راه های مناسبی برای نجات از گرمای شدید تابستان هستند. ساختار میوه ها را بخش زیادی آب تشکیل میدهد. شما با خوردن انواع میوه میتوانید آب مورد نیاز بدنتان را تامین نمایید و خنک بمانید.

جدای خوردن میوه های مختلف، شما میتوانید از این میوه های کم کالری برای رژیم غذاییتان استفاده کنید و آن ها داخل سالادتان میل نمایید. همچنین با این میوه های رنگارنگ و خوشمزه میتوانید انواع اسموتی ها خنک را درست کنید و نوش جان نمایید. اسموتی ها برای انواع مهمانی ها نیز گزینه ی خوبی برای میز مهمان هاست.

اگر شما مانع گرما زدگی خودتان نشوید، گرما زدگی میتواند فشار شما را پایین بیاورد و در برخی موارد حالت تهوع و بهم ریختگی معده را به دنبال خواهد. خوردن آب و چیز های خنک میتواند خیلی ساده از گرما زدگی شما جلوگیری کند و یک تابستان دلچسب را برای شما رقم بزند.

درمان گرمازدگی با استفاده از خیار ، خیار برای رفع گرمازدگی

خیار

بیایید با یک گزینه ی متفاوت مطلب خود را شروع کنیم. خیار در دسته ی سبزیجان قرار میگیرد و درصد زیادی از آن را آب تشکیل میدهد. ترکیب خیار و ماست و نعنا با مقداری نمک، یک گزینه خیلی هیجان انگیز برای فصل تابستان است. آب دوغ خیار را هرگز فراموش نکنید. طبع گل محمدی داخل آب دوغ خیار و یخ داخل آن روح شما را خنکا میبخشد. جدای مسئله ی خنک کنندگی خیار، جالب است بدانید که خیار سرشار از ویتامین B، فسفر، کلسیم، روی و دیگر مواد معدنی است.

کالری کم خیار، آن را به یک گزینه ی رژیمی برای انواع سالاد تبدیل کرده است. همچنین این گیاه بسیار ادرار آور بوده و در نتیجه ی ادرار زیاد، باعث دفع سموم از بدن میشود. پوست خیار نیز مانند یک ماسک آبرسان عالی برای پوست شما عمل میکند.

درمان گرمازدگی با استفاده از ادویه ، ادویه برای رفع گرمازدگی

ادویه ها

خیلی ها به اشتباه فکر میکنند که ادویه ها باعث گرمی بدن میشوند. اما جالب است بدانید که در خیلی از جاهای گرم دنیا، مردم معمولا از انواع ادویه برای غذاهای خودشان استفاده میکنند. عملکرد ادویه ها این چنین است که ابتدا شما را گرم میکنند اما بعد کار خنک کنندگی بدنتان را انجام میدهند. ادویه هایی مانند زنجبیل تازه، فلفل قرمز، کاین و فلفل سیاه خاصیت خنک کنندگی فراوانی دارند. شما میتوانید از ادویه ها برای مرغ، گوشت، ماهی و تمام مواد گریل و غیر گریل استفاده نمایید.

درمان گرمازدگی با استفاده از کدوی بخار پز ، کدوی بخار پز برای رفع گرمازدگی

کدوی بخار پز

شاید تعجب کنید اما اگر کسی میل به خوردن سبزیجات خام نداشته باشد، بهترین روش برای حفظ آب سبزیجاتف بخار پز کردن آن هاست. کدو را بخار پز کنید و از فواید و آب رسانی آن بهره کافی را ببرید.

درمان گرمازدگی با استفاده از آب لیمو ترش ، آب لیمو ترش برای رفع گرمازدگی

آب لیمو ترش

برای خیلی ها خوردن آب خالی بسیار سخت است، اما چاره ای جز خوردن آب نداریم، چرا که بدن ما به آب نیاز دارد. مخصوصا در فصلی مانند فصل تابستان!

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که خوردن آب برای شما سخت است، میتوانید مقداری آب لیمو ترش و کمی نعنا را به آب اضافه کنید و از مزه ی آب طعم دارتان لذت ببرید. طعم دیگری که میتواند این ترکیب را بسیار جذاب کند، اضافه کردن مقداری شکر کنترل شده به آن است.

درمان گرمازدگی با استفاده از نعناع ، نعناع برای رفع گرمازدگی

نعناع

گزینه ی دیگری که در این روزهای گرم تابستان به ذهن همگان خطور میکند، نعنا است. نعنا با طعم تندش و خاصیت خنک کنندگی فراوانی که دارد، میتواند در این روزها نجات بخش شما باشد.  از نعناع میتوانید برای گرفتن شربت، انواع روغن و حتی در سالاد هایتان نیز استفاده کنید. این گیاه ضد التهاب بوده و برای رفع سوء هاضمه عالیست. همچنین این گیاه برای آرامش اعصاب و روان بسیار گزینه ی مناسبی است. استفاده از چای دمی نعنا، یکی دیگر از موارد مصرف این گیاه پر فایده است.

درمان گرمازدگی با استفاده از هندوانه ، هندوانه برای رفع گرمازدگی

هندوانه

همه میدانیم که ۹۰ درصد کل هندوانه را آب تشکیل داده است. ویتامین A و C  موجود در هندوانه، آن را به یک میوه ی پر خاصیت برای بدن تبدیل کرده است. همچنین این میوه ادرار آور است و تمام سموم بدن شما را دفع میکند. در این میوه هیچگونه چربی دیده نمیشود و به دلیل داشتن لیکوپن، ضد سرطان شناخته شده است.

شما میتوانید از هندوانه در انواع سالادتان استفاده کنید و یا هندوانه را به صورت عادی مصرف نمایید. نان و پنیر و هندوانه، از قدیم تا کنون یک شام خنک و خوشمزه و ساده محسوب میشده است. همچنین هندوانه ها میتوانند یک گزینه ی عالی برای چیدمان میز عصرانه و مزه ی شما باشند. اگر به دنبال یک ترکیب خنک هستید، هندوانه و نعناع و پنیر با مقداری سرکه ی بالزامیک و کنجد، غوغا خواهد کرد.

همچنین بخوانید:  زگیل چیست و چه روش درمان قطعی برای زگیل وجود دارد؟

درمان گرمازدگی با استفاده از طالبی و خربزه ، طالبی و خربزه برای رفع گرمازدگی

طالبی و خربزه

گزینه ی بعدی ک معمولا در کنار هندوانه قرار میگیرند و نحوه ی استفاده و بشر ان ها دقیقا شبیه هندوانه است، طالبی و خربزه هستند. این دو میوه ی جذاب و خوش رنگ بیسار آبدار بوده و پتاسیم زیادی در خود دارند. اگر چه طالبی و خربزه از نظر مواد مغذی که در ان ها وجود دارد، در حد هندوانه نیستند، اما آب فراوان موجود در این میوه ها، نجات بخش روزهای گرم تابستان است. این میوه ها نیز ادرار آور بوده و ناخواسته سموم بدن شما را دفع میکنند.

درمان گرمازدگی با استفاده از توت فرنگی ، توت فرنگی برای رفع گرمازدگی

توت فرنگی

یک میوه ی پر آب و خوش طعم که طعم خوش آن حتی در آشپزی هم مورد استفاده قرار میگیرد. نود در صد توت فرنگی آب است و این میوه بسیار خوشمزه هم هست.

شما میتوانید توت فرنگی را به صورت خام و یا به صورت اسموتی استفاده کنید. همچنین برای کسانی که نوشیدن آب برای آن ها خیلی سخت است، میتوانند از حلقه های توت فرنگی داخل آب برای طعم دادن به آب استفاده نمایند. شما میتوانید توت فرنگی را داخل فریزر بگذارید و حتی برای روزهای سرد زمستان نیز از آن استفاده کنید. طعم شیرین توت فرنگی مانند یک دسر برای بعد از غذا عمل میکند.

درمان گرمازدگی با استفاده از مرکبات ، مرکبات برای رفع گرمازدگی

مرکبات

پرتغال، لیمو، گریپ فروت و لیمو ترش، همگی از خانواده ی مرکبات هستند. مرکبات سرشار از آب بوده و باعث رفع تشنگی میشوند. در کنار این موضوع وجود انواع ویتامین ها و خاصیت آنتی اکسیدان مرکبات بسیار برای بدن مفید است. شما میتوانید از حلقه های مرکبات داخل آب نوشیدنی تان استفاده کنید و به صورت دیتاکس میل نمایید. یا حتی خود آّ مرکبات برای رفع تشنگی و خاصیت ضد التهابی بسیار مفید است.

درمان گرمازدگی با استفاده از آب زرشک ، آب زرشک برای رفع گرمازدگی

آب زرشک

همه میدانیم که زرشک ماده ای خون ساز و آب زرشک و یا شربت زرشک نیز همین خاصست را دارد. علاوه بر این مورد، آب زرشک بخاطر ماهیتی که دارد، باعث رفع تشنگی میشود. با خوردن زرشک شما مینوانید قند خونتان را تنظیم کنید و چربی خونتان را پایین بیاورید. همچنین آب زرشک برای تنظیم فشار خونتان بسیار مفید است.

آب زرشک پاک کننده و تصفیه کننده کیسه صفراست و همچنین برای کسانی برای آب کردن شکمشان به صورت حرفه ای کار میکند، بسیار کار آمد میباشد. برای تهیه شربت زرشک کافیست ۲۵۰ گرم زرشک سیاه را ایتدا تمیز کنید و خوب بشویید.حالا زرشک ها را ۷ الی ۸ لیوان آب کنار بگذارید. بعد از ۲۴ ساعت، زرشک و آب را داخل مخلوط کن بریزید و میکس کنید. سپس ترکیب به دست آمده را از صافی رد کنید و کنار بگذارید. آب زرشک شما آماده است.

درمان گرمازدگی با استفاده از خاکشیر ، خاکشیر برای رفع گرمازدگی

خاکشیر

شربت خاکشیر یکی از بهترین گزینه ها برای رفع تشنگی است. شاید ندانید اما بهتر است که خاکشیر برای اینکه باعث حالت تهوع نشود به صورت یخ زده استفاده نمایید. خاکشیر را شسته و تمیز کنید و سپس در قالب های یخ بریزید و در هربار و هر شربتی که میخورید، یک عدد یخ خاکشیر داخل شربت بیندازید تا حالتان خوش شود.

درمان گرمازدگی با استفاده از تخم شربتی ، تخم شربتی برای رفع گرمازدگی

تخم شربتی

تخم شربتی یکی دیگر از گزینه های رفع تشنگی به حساب می آید. منشا تخم شربتی، دانه های گیاه ریحان است. این دانه ابتدا خشک است اما وقتی با آب ترکیب میشود، شمایلی ژله ای پیدا کرده و آب را در خود محبوس میکند. همین حبس آب باعث میشود که این دانه برای رفع تشنگی معجزه کند. این دانه برای درمان عفونت، یبوست بسیار خوب بوده و همچنین برای کم کردن وزن از این دانه استفاده میکنند.

درمان گرمازدگی با استفاده از گلاب ، گلاب برای رفع گرمازدگی

گلاب

عظر گلاب به تنهایی درمان هزار بیماری است. این مایع خوش عطر برای درمان افسردگی، وحشت، تقویت قلب بسیار مفید است و همچنین گلاب برطرف‌ کننده ضعف نیز میباشد. مقداری گلاب و آب را با هم ترکیب کنید و کمی آب لیمو ترش در آن بچکانید و برای شیرینی کردن این ترکیب از نبات یا شکر استفاده کنید. شربت را شر بکسید و به معزه ی گلاب ایمان بیاورید.

همان طور که مشاهده کردید روش های زیادی برای رطرف کردن عطش در تابستان و همچنین جلوگیری از گرما زدگی وجود دارد. همیشه بهتر است در تابستان مواد مایع و سالم و خنک کننده با خودتان داشته باشد تا روزتان خراب نشود و دچار کسلی و بی حالی نشوید. موارد بالا کمک های بسیار جذابی برای گذراندن تابستان پیش رو خواهند بود.

راه حل های عالی برای نجات از گرمازدگی در فصل گرم تابستان!

راه حل های عالی برای نجات از گرمازدگی در فصل گرم تابستان

منبع : نمکستان