خواص و فواید فوق العاده درمانی «نخود فرنگی»
خواص و فواید فوق العاده درمانی «نخود فرنگی»
نخود فرنگی فاقد کلسترول و چربی و سدیم کم است. آن ها ماهیچه ها و مغز شما را تغذیه می کنند.

نمکستان : نخود سبز متعلق به خانواده گیاه حبوبات، Fabaceae ، از خانواده بادام زمینی و لوبیا است. گفته می شود که این تنوع با منشأ دانه های هیمالیائی در شمال غربی هندوستان مربوط به نخود مزارع بومی جنوب غربی آسیا و خاورمیانه است. از آنجا که کشت آن به هزاران سال قبل باز می گردد ، نخود سبز به عنوان یکی از اولین کشت ها شناخته می شود.

همه چیز درباره ی فواید نخودفرنگی

برخی دانشمندان می گویند که این حبوبات ممکن است قرن ها قبل از تغییر روش های کشت در اروپا ، درست در حدود قرن شانزدهم خشک شده باشد ، و کشف شد که می توان آنها را تازه مصرف کرد. این حبوبات سبز حاوی A ، B-1 ، B-6، C است و یک وعده غذایی عالی برای مبارزه با پوکی استخوان Kمی باشد. یک فنجان نخود سبز پخته دارای ۴۶٪ از RDA ویتامین K-1 شماست که به حفظ استخوان معروف است. سلامتی و کمک به لخته شدن خون برای جلوگیری از خونریزی. نخود فرنگی سرشار از فیبر، چربی کم و حاوی کلسترول نیست. به علاوه، آن ها منبع خوبی از پروتئین گیاهی هستند.

فیبر و پروتئین

نخود فرنگی فاقد کلسترول و چربی و سدیم کم است. آن ها ماهیچه ها و مغز شما را تغذیه می کنند. هر فنجان ۸.۵ گرم پروتئین دارد، بیش از دو برابر پروتئین بیشتر از یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی. یک فنجان نخود فرنگی پخته شده نیز ۹ گرم فیبر دارد که به غذای شما فله اضافه می کند و به شما در داشتن احساس سلامتی کمک می کند. همچنین حاوی ۹.۵ گرم قند طبیعی است که بدون ایجاد لکه ناگهانی در سطح قند خون، مغز شما را با قند خون تأمین می کند.

همه چیز درباره ی فواید نخودفرنگی

لوتین

یک فنجان نخود سبز پخته شده دارای ۳.۶ میلی گرم لوتئین، یک ماده مغذی آنتی اکسیدانی است که به سالم ماندن سلول ها در چشمان شما کمک می کند. بدن شما لوتئین را در ناحیه ماکولا شبکیه شما قرار می دهد و به شما کمک می کند تا به درستی نور را فیلتر کنید. اگرچه مقدار توصیه شده ای برای مصرف لوتئین وجود ندارد ، اما طبق مطالعات انجمن نوری سنجی آمریکا ، مطالعات حاکی از آن است که میزان دریافت ۱۰ میلی گرم روزانه مفید است. از آنجا که بدن شما نمی تواند لوتئین بسازد ، باید آن را از مواد غذایی دریافت کنید. مصرف مقدار کافی از این ماده مغذی ممکن است شما را از افزایش بینایی با افزایش سن محافظت کند.

محتوای ویتامین

نخود فرنگی از سیستم ایمنی بدن شما با ویتامین های آنتی اکسیدانی بهره می برد، به خصوص اگر آنها را خام بخورید. یک فنجان نخود فرنگی خام دارای ۵۸ میلی گرم ویتامین C است که ۶۵ درصد از نیاز روزانه مردان و ۷۷ درصد برای خانم ها را تأمین می کند. همان مقدار نخود فرنگی پخته شده دارای ۲۳ میلی گرم ویتامین C. نخود فرنگی نیز سرشار از ویتامین های گروه B است. یک فنجان نخود فرنگی پخته یا خام تقریباً یک سوم از تیامین مورد نیاز شما هر روز و ۲۰ تا ۲۵ درصد از میزان توصیه شده روزانه شما به ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B-6 و فولات را تأمین می کند. همچنین حاوی تقریبا نیمی از RDI برای ویتامین K است.

همچنین بخوانید:  نوشیدنی های خیلی خوب و تاثیرگذار برای پاکسازی کلیه ها

همه چیز درباره ی فواید نخودفرنگی

مواد معدنی

نخود فرنگی پخته شده مواد معدنی بیشتری نسبت به نخود فرنگی خام دارد. یک فنجان نخود فرنگی پخته شده دارای ۲.۵ میلی گرم آهن، ۶۲ میلی گرم منیزیم و ۱۸۷ میلی گرم فسفر است، در مقایسه با نخود فرنگی خام ۲ میلی گرم آهن، ۴۸ میلی گرم منیزیم و ۱۵۷ میلی گرم فسفر این مواد معدنی از سلامت خون، ماهیچه ها و استخوان ها و همچنین سیستم عصبی شما پشتیبانی می کنند. یک فنجان نخود فرنگی پخته یا خام نزدیک به ۲ میلی گرم روی، یک ماده معدنی آنتی اکسیدانی فراهم می کند که باعث بهبود زخم می شود.

نخود سبز در حال حاضر در سراسر جهان تقریباً در هر منطقه آب و هوایی و زمانی رشد می کند،  و می توان آنرا تازه یا خشک خریداری کرد . در حال حاضر بزرگترین صادرکننده جهانی نخود سبز کانادا است، سالانه به طور متوسط ​​۳ میلیون تن رشد می کند ( تولید آن در سال ۲۰۱۸ ۳.۸ میلیون تن بود)، کشور فرانسه ، چین ، روسیه و هند نیز به عنوان تولید کنندگان بزرگ عمل می کردند. نخود سبز در مناطق معتدل، نیمه گرمسیری و گرمسیری رشد کرده اند، محصول زراعی اولیه بهاری در ایالات متحده به حساب می آیند که می تواند در برابر یخ زدگی مقاومت کند و در اوایل زمان کاشته می شود.

همه چیز درباره ی فواید نخودفرنگی

نخود برفی و نخود شیرین با توصیف علمی Pisum sativum var. macrocarpon و احتمالاً بومی Eurasia هستند. هنگام خرید یا برداشت نخود سبز، بهتر است کوچکترها را انتخاب کنید، زیرا آن ها شیرین تر هستند. شما می توانید غلاف ها را به تنهایی به عنوان یک میان وعده مغذی یا به عنوان یک افزودنی دوست داشتنی از سالادهای سبز و سیب زمینی سرخ کرده به آرامی گرم کنید. نخود فرنگی کوچک در داخل به خودی خود سوپ فوق العاده ای مانند نخود خرد شده یا یک پوره نخود سبز درست می کند.

اگر نمی توانید نخودفرنگی تازه ای داشته باشید، می توانید از فروشگاه ها انواع یخ زده آن را تهیه کنبد، که رنگ، بافت و طعم آن ها حتی بهتر از گزینه های کنسرو شده می باشد حتی بعد از یک تا سه ماه حفظ می شود. با این حال، نه نخود فرنگی منجمد و نه کنسرو شده ماندگاری نامحدودی دارند. تحقیقات نشان داده است که میزان مواد مغذی نخود فرنگی منجمد در حین ذخیره کاهش می یابد، بنابراین باید طی شش تا ۱۲ ماه خورده شوند.

البته، نخود سبز تازه همیشه مواد غذایی به مراتب بهتری را ارائه می دهد. اگر در روز خرید نخود سبز نخواهید بود، آن ها را در سریعترین زمان ممکن در یخچال قرار دهید تا قند خود را حفظ کرده و از تبدیل آن ها به نشاسته جلوگیری کنید. نخود فرنگی و دست نخورده که درون یک ظرف یا کیسه ای از روی آن جدا نشده قرار می گیرد، هنگام نگهداری در یخچال برای چند روز نگه می دارد. یک روش ذخیره سازی جایگزین این است که آن ها را قبل از انجماد در یک جوش یا دو دقیقه در آب جوش غوطه ور کنید.