نقرس چیست + علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان نقرس
نقرس چیست + علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان نقرس
نقرس نوعی ورم مفاصل است که باعث درد شدید، تورم و سفتی در مفصل می شود و معمولاً در مفصل انگشتان پا تأثیر می گذارد.

نمکستان: نقرس نوعی ورم مفاصل است که باعث درد شدید، تورم و سفتی در مفصل می شود و معمولاً در مفصل انگشتان پا تأثیر می گذارد. حملات نقرس می تواند به سرعت بروز کند و با گذشت زمان دوباره به حالت خود بازگردد، به آرامی به بافت های موجود در ناحیه التهابی آسیب برساند و می تواند بسیار دردناک باشد. فشار خون، بیماری های قلب و عروق و چاقی از عوامل بروز نقرس هستند. این شایع ترین شکل آرتروز التهابی در آقایان است و اگرچه بیشتر احتمال دارد که در مردان تأثیر بگذارد، اما زنان پس از یائسگی مستعد آن می شوند.

نکات کلیدی درمورد نقرس

  • نقرس نوعی ورم مفاصل است که در اثر اسید اوریک بیش از حد در جریان خون ایجاد می شود.
  • علائم نقرس به دلیل تشکیل کریستال های اسید اوریک در مفاصل و واکنش بدن به آن ها است.
  • نقرس از نظر کلاسیک بر روی مفصل در پایه انگشتان بزرگ تأثیر می گذارد.
  • حملات نقرس معمولاً بدون هشدار در نیمه شب رخ می دهد.
  • بیشتر موارد نقرس با داروهای خاص درمان می شوند.

درمان نقرس

بیشتر موارد نقرس با دارو درمان می شوند. از داروها می توان برای درمان علائم حملات نقرس، جلوگیری از تشدید شدن در آینده و کاهش خطر عوارض نقرس مانند سنگ کلیه استفاده کرد. داروهای متداول شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، کلشیسین یا کورتیکواستروئیدها است. این ها باعث کاهش التهاب و درد در نواحی مبتلا به نقرس می شود و معمولاً به صورت خوراکی مصرف می شود.

داروها همچنین می توانند برای کاهش تولید اسید اوریک (مهار کننده های زانتیین اکسیداز مانند آلوپورینول) یا بهبود توانایی کلیه در حذف اسید اوریک از بدن (پروبنسید) استفاده شوند. نقرس اگر بدون درمان باقی بماند، یک حمله حاد نقرس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از شروع در بدترین حالت خواهد بود. فرد می تواند انتظار داشته باشد که طی ۱ تا ۲ هفته بدون درمان بهبود یابد، اما ممکن است در این دوره درد قابل توجهی مشاهده شود.

آزمایش و تشخیص نقرس

تشخیص نقرس می تواند مشکل باشد، زیرا علائم آن، هنگامی که ظاهر می شوند، شبیه به سایر شرایط است. در حالی که هایپروریسمی در اکثر افرادی که دچار نقرس هستند، رخ می دهد، ممکن است در طول تشدید درد وجود نداشته باشد. مهمتر از آن، اکثر مبتلایان به هایپراوریسمی دچار نقرس نیستند. یکی از آزمایشات تشخیصی که پزشکان می توانند انجام دهند، آزمایش مایع مفصل است که در آن مایعات از طریق مفصل مبتلا به سوزن خارج می شوند. سپس مایع مورد بررسی قرار می گیرد تا ببیند که آیا بلورهای ادرار وجود دارد یا خیر.

از آنجا که عفونت های مفصلی همچنین می توانند علائم مشابهی با نقرس ایجاد کنند، پزشک می تواند هنگام انجام آزمایش مایعات مفصلی به دنبال باکتری باشد تا یک دلیل باکتریایی را کنترل کند. ممکن است مایعات به آزمایشگاه فرستاده شوند، جایی که برای تجزیه و تحلیل چندین روز طول می کشد. پزشکان همچنین می توانند آزمایش خون را برای اندازه گیری میزان اسید اوریک در خون انجام دهند، اما همانطور که گفته شد، افرادی که میزان اسید اوریک بالا دارند، همیشه دچار نقرس نیستند.

به طور یکسان، برخی افراد بدون افزایش سطح اسید اوریک در خون می توانند علائم نقرس را ایجاد کنند. سرانجام، پزشکان می توانند با استفاده از اسکن سونوگرافی، کریستال های ادرار را در اطراف مفاصل جستجو کنند. پرتوهای ایکس نمی تواند نقرس را تشخیص دهد، اما ممکن است برای رد سایر دلایل مورد استفاده قرار گیرد.

درمان نقرس

انواع نقرس

مراحل مختلفی وجود دارد که از طریق آن ها نقرس پیشرفت می کند و گاهی به انواع مختلف نقرس نیز گفته می شود.

هایپریوریسمی بدون علامت

برای فرد ممکن است سطح اسید اوریک بالا را بدون هیچ گونه علائم بیرونی داشته باشد. در این مرحله، درمان لازم نیست، اگرچه کریستال های ادرار ممکن است در بافت رسوب کرده و آسیب جزئی ایجاد کنند. به افراد مبتلا به هایپریوریسمی بدون علامت ممکن است توصیه شود که برای رفع هرگونه عوامل احتمالی در ساخت اسید اوریک قدم بردارند.

نقرس حاد

این مرحله زمانی اتفاق می افتد که کریستال های اورات که رسوب شده اند به طور ناگهانی باعث التهاب حاد و درد شدید می شوند. به این حمله ناگهانی با دردهای بسیار شدید همراه است و به طور معمول طی ۳ تا ۱۰ روز فروکش می کند. بعضی اوقات ممکن است در اثر حوادث استرس زا، الکل و مواد مخدر و همچنین هوای سرد باعث تشدید آن شود.

همچنین بخوانید:  تفاوت آلرژی و سرماخوردگی در چیست؟

نقرس فاصله ای

این مرحله بین حملات نقرس حاد است. حملات بعدی ممکن است برای ماه ها یا سال ها رخ ندهد، اگر درمان نشوند، با گذشت زمان، می توانند بیشتر طول بکشند و بیشتر اتفاق می افتند. در طی این بازه، کریستال های اورات بیشتر در بافت ها قرار می گیرند.

نقرس مزمن

نقرس مزمن ناتوان کننده ترین نوع نقرس است. ممکن است آسیب دائمی در مفاصل و کلیه ها ایجاد شده باشد. بیمار می تواند از ورم مفاصل مزمن رنج ببرد و در مناطق خنک تر بدن مانند مفاصل انگشتان دچار دردهای شدید شوند.

علت های مختلف نقرس

نقرس در ابتدا به دلیل وجود بیش از حد اسید اوریک در خون یا هیپراوریسمی ایجاد می شود. اسید اوریک در هنگام تجزیه پورین ها در بدن تولید می شود  ترکیبات شیمیایی که در مقادیر زیادی در برخی از غذاها مانند گوشت، مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود. به طور معمول، اسید اوریک در خون حل می شود و از طریق کلیه ها از طریق ادرار از بدن دفع می شود. اگر اسید اوریک بیش از حد تولید شود، یا مقدار کافی دفع نشود، می تواند کریستال هایی مانند سوزن ایجاد کرده و باعث ایجاد التهاب و درد در مفاصل و بافت اطراف آن شود.

موارد خطر زا

چندین فاکتور وجود دارد که می توانند احتمال بروز هیپراوریسمی را افزایش دهند، که شامل:

جنسیت: مردان نسبت به زنان اسید اوریک بیشتری تولید می کنند، اگرچه میزان اسید اوریک در زنان پس از یائسگی به مردان نزدیک می شود.

ژنتیک: سابقه خانوادگی نقرس احتمال بروز بیماری را افزایش می دهد.

سبک زندگی: مصرف الکل در از بین بردن اسید اوریک از بدن اختلال ایجاد می کند. خوردن یک رژیم غذایی پورین همچنین باعث افزایش مقدار اسید اوریک در بدن می شود.

قرار گرفتن در معرض سرب: قرار گرفتن در معرض مزمن سرب با بعضی از موارد نقرس مرتبط است.

داروها: برخی داروهای خاص می توانند سطح اسید اوریک در بدن را افزایش دهند. این شامل برخی از داروهای مدر و داروهای حاوی سالیسیلات است.

وزن: اضافه وزن داشتن باعث افزایش خطر نقرس می شود زیرا گردش خون بیشتری در بدن وجود دارد و این یعنی تولید بیشتر اسید اوریک به عنوان یک محصول اضافی متابولیک. سطوح بالاتر چربی بدن نیز سطح التهاب سیستمیک را افزایش می دهد زیرا سلول های چربی باعث تولید سیتوکین های ضد التهابی می شوند.

تروما یا جراحی اخیر: خطر را افزایش می دهد.

سایر مشکلات بهداشتی: نارسایی کلیوی و سایر مشکلات کلیوی می تواند توانایی بدن در حذف موثر را کاهش داده و منجر به افزایش اسید اوریک شود. سایر شرایط مرتبط با نقرس شامل فشار خون بالا و دیابت است.

علائم نقرس

علائم نقرس

علائم اصلی درد مفاصل شدید است که به ناراحتی ، التهاب و قرمزی بروز می کند. نقرس غالباً بر مفصل بزرگ انگشتان پا تأثیر می گذارد، اما می تواند بر روی پا، مچ پا، زانو، آرنج، مچ و انگشتان نیز تأثیر بگذارد.

عوارض نقرس

در برخی موارد، نقرس می تواند به شرایط جدی تری تبدیل شود، مانند:

سنگ کلیه: اگر بلورهای ادرار در مجاری ادراری جمع شود، می توانند به سنگ کلیه تبدیل شوند.

نقرس مکرر: برخی از افراد تا به حال فقط یک حمله داشته باشند. سایرین ممکن است حملات منظم داشته باشند، که به تدریج به مفاصل و بافت اطراف آسیب وارد می کند.

پیشگیری

بسیاری از دستورالعمل های مربوط به شیوه زندگی و رژیم ها وجود دارد که می توان برای محافظت در برابر شراره یا جلوگیری از بروز نقرس در وهله اول استفاده کرد:

  • مصرف مایعات زیاد حدود ۲ تا ۴ لیتر در روز
  • از مصرف الکل خودداری کنید
  • وزن سالم بدن را حفظ کنید