آشنایی با انواع ورزش های آبی
آشنایی با انواع ورزش های آبی
با اینکه اکثر ما ورزش های آبی را یک فعالیت تفریحی  و سرگرم کننده تلقی میکنند، اما امروزه برای اکثر این فعالیت یا ورزش ها مسابقاتی برنامه ریزی شده است.

نمکستان: ورزشهای آبی هیچ وقت برای ما خسته کننده نبوده برعکس بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز هستند. با اینکه اکثر ما ورزش های آبی را یک فعالیت تفریحی  و سرگرم کننده تلقی میکنند، اما امروزه برای اکثر این فعالیت یا ورزش ها مسابقاتی برنامه ریزی شده است. برخی این ورزشها حتی انتخابی ورودی المپیک را نیز دارند.تقریبا اکثر مردم به آب علاقه مندن ،گروهی آرامش آب را و گروهی هیجان و تندی آبهای خروشان را این امر باعث شده طیف زیادی از ایم علاقه مندان به ورزشهای آبی روی آوردند.

ورزشهای آبی را میتوان درون، زیر یا سطح آب انجام داد که در اینجا به معرفی بعضی از این رشتها میپردازیم. ورزشهای آبی رقابتی که میتوان هم به صورت تیم و هم انفرادی انجام داد. که مهمترین گزیتها برای محک زدن ورزشکاران را المپیک یا مسابقات معتبر جهانی نام برد که ورزشکاران در آن به رقابت در رشته های مخطلف میپردازن. ورزشهای انفرادی نیز که به صورت تکی و انفرادی برگزار میشود که میشود شایسته ترین نفر را میان حریفان شناخت.

آشنایی با انواع ورزش های آبی

شنا

شنا برای مدتها به عنوان یک ورزش محبوب آبی بین مردم بوده. امروزه شنا یکی فعالیتهای معمول تفریحی برای مردم میباشد اما این رشته در رقبتهای جهانی و المپیک یکی از رشتهای مورد اهمیت و پر مدال برای کشورهای صاحب ورزش میباشد.شنا به طور کل ورزشی است که در آن استقامت و قدرت بدنی بالا برای موفقیت در سطح جهانی را نیازمند است

موج سواری

یکی از ورزشهای پر هیجان آبی موج سواری است که ورزشکار تخته موج سواری را در مقابله با موج روی موج میراند.در این ورزش  تعادل نقش بسزایی در حفظ ورزشکار روی ابزاری که برای موج سواری استفاده میکند ایجاد مینماید. از مهمترین ابزار یا تجهیزات موج سواری میتوان تخته های موج سواری ،تشک های موجی، تخته های بلند، تخته هخای پهن ایستاده، اسکی موجی، تخته های زانویی یا تخته های سطحی نام برد.

آشنایی با انواع ورزش های آبی

موج سواری بادی.

موج سواری بادی را میتوان تکنیک اصلی موج سواری که با فن و مهارت موج سواری ادغام شده تعریف کرد. تخته موج سواری با بادبانی که متصل به یک دکل متحرک است از تجهیزات این رشته است که تفاوت تجهیزات آن با رشته موج سواری همان دکل و بادبان روی تخته میباشد.باد سوار برای کنترل خود و تخته باید با باد حرکت کند و بادبان را مطابق حرکت باد قرار دهد.این ورزش از قبیل ورزشی روی سطح آب است که مسابقات زیادی را به خود اختصاص داده که مسابقات المپیک از جمله رویدادهای مهم این رشته ورزشی است.

ویک بوردینگ

تصور این که به دنبال یک قایق پرسرعت کشیده شوید و موج سواری کنید هم بسیار هیجان انگیز است جالبه بدانید این هم یکی دیگر از رشته های سطح آب است که به آن ویک بوردینگ میگویند.

تخته های مور استفاده در این رشته، با برآمدگی های خاص و وزن هایی معین طراحی میشوند که به ورزشکار این امکان را بدهد با پا کنترل خود را داشته باشد.این رشته مسابقات المپیکی ندارد ولی مسابقات جهانی ویک برد  همه ساله برگزار میشود تا ورزشکاران این رشته ورزشی به رقابت با هم بپردازند.

آشنایی با انواع ورزش های آبی

ورزشهای سه گانه

ورزشهای سه گانه معمولا شامل شنا ،دو مسافتهای بلند و دوچرخه سواری میباشد که ورزشکاران در یک مسابقه باید این سه آیتم را پشت سر بگذارن. این رشته که به تازگی به رشته های المپیکی اضافه شده بسیار پر طرفدار و مهیج است. این ورزش یک آزمون  آمادگی جسمانی خوب برای ورزشکاران این ورزش میباشد.

همچنین بخوانید:  بایدها و نبایدهای بیدار شدن در صبح!

اسکیم بوردینگ

اسکیم بوردینگ همانند رشته موج سواری است ولی با چند تفاوت. در این رشته بر خلاف موج سواری که ورزشکاران کار خود را با شنا به قسمتهای عمیق اقیانوس شروع میکنند،ورزشکاران از ساحل و با سوار شدن بر موج های قبلی کار خود را آغاز میکنند.این رشته برخلاف موج سواری که احتیاج به حجم زیاد آب دارد ،به آب کمی احتیاج دارد و میتوان در رودخانه و دریاچه ها نیز به این رشته پرداخت و انجام داد.این رشته نیز مسابقات جهانی دارد و به مانند لیگاسکیم بورد اروپا، تور اسکیم بورد ایالات متحده امریکا برای انتخاب قهرمان این رشته برگزار میشود.

شیرجه از روی پرتگاه یا شیرجه از ارتفاع

یکی دیگه از رشته های آبی که هیجان و اظطراب بالایی را دار شیرجه از روی پرتگاه است.در این رشته ورزشکار از ارتفاع بلند مانند سخره یا پرتگاه درون آب های شیرین یا شور شیرجه میزند که همزمان با فرود امدن در آب به کارهای نمایشی مانند پشتک میپردازد.مسابقات جهانی شیرجه همه ساله برگزار میشود که ورزشکاران از فاصله ۸۵ پا که برابر با یک ساختمان ۸طبقه است به درون آب شیرجه میزنند.ورزشکاران این رشته در جستجو هیجان بالا و تجربیات جدید برای پیدا کردن صخره و پرتگاه های جدید به گوشه گوشه جهان سفر میکنند.

آشنایی با انواع ورزش های آبی

ماهیگیری (با قلاب)

درست نیست وقتی که از ورزشهای آبی سخن میگوییم از ورزش بسیار پر طرفدار ماهیگیری حرفی نزنیم. بله این رشته ممکن است فعالیتی کند و آرام و یا ورزشی مهیج و رقابتی باشد.روشهای مخطلفی  از ماهی گیری وجود دارد که میتوان به ماهی گیری با قلاب و طعمه مصنوعی یا ماهی گیری در اعماق اشاره نمود.

ورزشهای آبی زیر نیاز به کار گروهی ،تعادل، انرژی و تلاش تیمی برای رسیدن به موفقیت را دارد. ما اینجا چند مورد اشاره میکنیم

واترپلو

این رشته بیشتر شبیه رشته هندبال ولی در آب است با این تفاوت که واترپلو نیاز به کار بدنی شدید و انرژی بسیار بالا نیاز دارد. چون ورزشکار همانطور که باید شناگر ماهری باشد باید تکنیک حفظ و حرکت دادن توپ و همچنین باز کردن دروازه حریف را نیز دارا باشد.همه ساله برای این رشته بسیار سخت مسابقات زیادی برگزار مشود که مسابقات جهانی و المپیک مهمترین آنها هستند.

رویینگ

در این رشته ورزشکاران سوار بر قایق در رودخانه ،دریاچه و اقیانوس بسته به نوع مسابقه به رقابت با حریفان میپردازند. ورزشکاران نیروی خود را بر روی لبه پارو برخلاف جریان آب میگذارند تا قایق را رو به جلو برانند. این ورزش را هم به عنوان رقابت و هم به عنوان تفریح میتوان انجام داد.

کایاک سواری

این رشته که با قایقی کوچک به نام کایاک بر روی آبهای خروشان رودخانه ها یا آبهای آرام دریا یا دریاچه ها انجام میشود با هدف های متفاوتی از قبیل تفریحی، اکتشافی، گردشگری یا رقابتی صورت میگیرد. کایاک سواری از جمله ورزشهای آبی المپکی میباشد که از رشد قابل توجهی در سالهای اخیر نیز برخوردار بوده.

ورزشهای آبی تفریحی سرشار لذت، نشاط و سرگرمی ، همچنین برطرف کننده استرس است. این ورزشها بسیار بین مردم محبوب و علاقه مندان و گردشگران خاص خود را دارند که از جمله این ورزشها میتوان غواصی، ماهیگیری، عکاسی زیر آب، پاراسیل، اسکی با پای برهنه را نام برد.