خواص و فواید ویتامین C برای بدن + علائم کمبود ویتامین C
خواص و فواید ویتامین C برای بدن + علائم کمبود ویتامین C
به گفته ی کارشناسان، ویتامین C یکی از بی خطرترین و موثرترین مواد مغذی برای بدن می باشد. ویتامین C را معمولا به دلیل فایده آن برای بهبود سرماخوردگی می شناسند اما این تنها مزیت این ویتامین برای بدن نیست.

نمکستان: به گفته ی کارشناسان، ویتامین C یکی از بی خطرترین و موثرترین مواد مغذی برای بدن می باشد. ویتامین C را معمولا به دلیل فایده آن برای بهبود سرماخوردگی می شناسند اما این تنها مزیت این ویتامین برای بدن نیست. از دیگر فوائد ویتامین C می توان به محافظت در برابر نقص سیستم ایمنی، بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات سلامتی قبل از تولد، بیماری های چشم و حتی چین و چروک نام برد.

ویتامین C در تولید کلاژن در بدن نقش اساسی دارد، کلاژن نیز نوعی پروتئین است که برای بافت های مختلف از جمله پوست، تاندون ها، رباط ها، استخوان ها، غضروف ها و رگ های خونی مورد نیاز می باشد. علاوه بر این، ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند به خنثی کردن مضرات رادیکال های آزاد در بدن کمک کند. رادیکال های آزاد در بدن به مرور باعث پیری سلول ها، سرطانی سدن آن ها و بیماری های قلبی می شوند.

علائم کمبود ویتامین C

کمبود ویتامین C

هنگامی که مصرف رژیم غذایی حاوی ویتامین C کافی نباشد، تولید کلاژن قطع شده و کلاژن مورد نیاز برای بافت ها تامین نمی شود. و این امر موجب ایجاد بیماری به نام اسکوربوت می شود، علایم این بیماری شامل موارد زیر می شود:

  • درد عضلانی، به ویژه در پاها
  • درد مفاصل
  • خستگی
  • قرمزی روی پوست
  • متورم شدن لثه ها و خونریزی لثه

بهترین راه تامین ویتامین C مورد نیاز برای عملکردهای طبیعی بدن، مصرف رژیم غذایی حاوی این ویتامین است، زیرا بدن قادر به تولید آن نیست. اگرچه کمبود ویتامین C و علائم ناشی از اسکوربوت در جوامع امروزی شایع نیست، اما شیوع آن بیشتر در جمعیت خاصی است که دسترسی کمتری به میوه و سبزیجات تازه و یا از مصرف آن اجتناب می کنند. مانند افراد معتاد به مواد مخدر و یا فراد با درآمد کم.

زیادروی در مصرف ویتامین C

مصرف مقادیر زیاد ویتامین C باعث نگررانی نمی شود زیرا یک ویتامین محلول در آب است که در صورت مصرف بیش از حد از طریق ادرار دفع می شود. با این حال مصرف بیش از اندازه یعنی ۲۰۰۰ میلی گرم در روز باعث ایجاد علایمی مانند اسهال و حالت تهوع می شود.

ویتامین C همچنین باعث افزایش جذب آهن می شود. در حالی که این موضوع می تواند جنبه مفید برای برخی افراد داشته باشد، اما افرادی که دچار بیماری هموکروماتوز هستند و آهن بدن آن ها بیش از اندازه است، باید از مصرف ویتامین C خودداری کنند. اگر چه میزان توصیه شده این ویتامین در رژیم غذایی هنوز مورد بحث است، اما بیشتر پزشکان قبول دارند که تقریباً ۴۵-۹۰ میلی گرم در روز مقدار مناسبی برای اکثر فراد می باشد.

همچنین بخوانید:  اگر زیاد می نشینید، این خوراکی ها را بخورید

تاثیر حرارت بر ویتامین C

پخت و پز ممکن است میزان ویتامین موجود در میوه ها و سبزیجات را کاهش دهد. برای کم تر شدن تاثیر آن بر روی این ویتامین بهترین روش پخار پز کردن غذا ها می باشد. البته برای به دست آوردن بیشترین ویتامین C از انواع میوه ها و سبزیجات بهتر است آن ها را خام میل کنید.

ویتامین C و فواید آن برای بدن

فواید ویتامین C برای بدن

سلامت قلب

برخی تحقیقات حاکی از این است که ویتامین C ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی یا عوارض آن کمک کند. یک مطالعه نشان می دهد که افرادی که بیشتر ویتامین C مصرف می کنند، خطر کم تری از مرگ در اثر بیماری قلبی و عروقی دارند. اما برخی محققین بر این باورند که ویتامین C به تنهایی نمی تواند سلامتی قلب را تضمین کند. با این حال، واضح است که خوردن بیشتر میوه و سبزیجات با تامین طیف وسیعی از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر می تواند به تقویت سلامت قلب کمک کند.

کاهش خطر برخی سرطان ها

همان طور که در مطالب بال اشاره شد ویتامین C یک آنتی اکسیدان است، بنابراین می تواند از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری کند. تحقیقات زیادی در زمینه ی تاثیر ویتامین C بر روی سلول های سرطانی و جلوگیری از سرطان به عمل آمده است، و یافته های متفاوتی حاصل کرده است. با این حال ، نتایج چند مطالعه مثبت بوده است: یک مطالعه در این رابطه مشخص کرده است که دوز بالای ویتامین C باعث اختلال در رشد تومور های روده ایی در موش ها می شود. تحقیق متفاوت در این زمینه نشان می دهد که دریافت بیشتر ویتامین C باعث کمتر شدن خطر سرطان ریه می شود.

بهترین منابع غذایی تامین کننده ویتامین C

بهترین منابع غذایی ویتامین C، شامل غذاهای گیاهی می باشد. حتی اگر بسیاری از حیوانات میزان بیشتری ویتامین C را در بدن خود تولید کنند، باز هم مصرف منابع گیاهی برای تامین ویتامین C بهترین گزینه می باشد. احتمالا بیشتر شما می دانید که مرکبات حاوی ویتامین C  هستند. تمام مرکبات از قبیل پرتقال، گریپ فروت، لیمو ترش و لیمو شیرین منابع عالی ویتامین C هستند. اما میوه های غیر مرکبات مانند توت فرنگی، آناناس، کیوی، طالبی، تمشک، زغال اخته، هندوانه و گیلاس نیز منبع خوبی برای تامین این ویتامین به شمار می آیند.