خواص و فواید ویتامین E در درمان بیماری ها + مواد غذایی حاوی ویتامین E
خواص و فواید ویتامین E در درمان بیماری ها + مواد غذایی حاوی ویتامین E

هر آنچه که باید درباره ی ویتامین E بدانید به همراه ویژگی های این ویتامین نمکستان : مصرف بسیاری از مواد غذایی برای سلامتی بدن ما اهمیت دارند، از جمله این مواد غذایی می توان به میوه ها و سبزیجات اشاره کرد. یکی از دلایل اهمیت این مواد وجود ویتامین در آن ها است. ویتامین […]

هر آنچه که باید درباره ی ویتامین E بدانید به همراه ویژگی های این ویتامین

هر آنچه که باید درباره ی ویتامین E بدانید به همراه ویژگی های این ویتامین

نمکستان : مصرف بسیاری از مواد غذایی برای سلامتی بدن ما اهمیت دارند، از جمله این مواد غذایی می توان به میوه ها و سبزیجات اشاره کرد. یکی از دلایل اهمیت این مواد وجود ویتامین در آن ها است. ویتامین ها موادی هستند که می توانند در سوخت و ساز مواد غذایی به بدن ما کمک کنند و همچنین در روند رشد و نمو نیز موثر هستند. بیشتر ویتامین ها در بدن انسان ساخته نمی شوند و باید از طریق مصرف خوراکی و یا نور خورشید به بدن انسان برسند.

اما کسانی که مواد غذایی سالم حاوی ویتامین مصرف نمی کنند یا کم تر در مقابل نور خورشید قرار می گیرند دچار کمبود ویتامین می شوند. و کمبود ویتامین باعث ایجاد بیماری های مختلفی از قبیل بری بری و پلاکر می شود. در این مطلب به یک ویتامین بسیار مهم و ضروری برای بدن می پردازیم.

همه ما نام ویتامین E را بسیار شنیده اییم و با فواید این ویتامین برای پوست و مو آشنا هستیم اما امروز می خواهیم علاوه بر فواید این ویتامین برای پوست به فواید دیگر این ویتامین اشاره کنیم. ویتامین E (ویتامین ای) یک آنتی اکسیدان نیز به شمار می آید، بنابراین می تواند با عوامل پیری پوست، سرطانی شدن سلول ها، حملات قلبی و آلزایمر مبارزه کند.

مبارزه با افزایش کلسترول بد :

ویتامین E به دلیل ساختاری که دارد می تواند فعالیت آنزیمی، که موجب تولید کلسترول LDL یا کلسترول بد می شود را کاهش داده و از قلب و سلامت قلب محافظت کند. همچنین این ساختار می تواند مانع از چسبندگی سلول ها شده از زخیم شدن و یا سخت شدن شریان ها جلوگیری می کند.

ویتامین E برای مبارزه با افزایش کلسترول بد

مبارزه با رادیکال های آزاد :

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد ویتامین E یک آنتی اکسیدان نیز هست بنابراین خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و یک مبارز علیه رادیکال های آزاد محسوب می شود. رادیکال های آزاد موکول هایی هستند که موجب تخریب سلول های سالم شده و روند طبیعی آن ها را دچار اختلال می کنند. این مولکول ها می توانند روند پیری پوست پوست را تسریع کرده و حتی موجب سرطانی شدن و بیماری های قلبی شوند.

کمک به کنترل و تنظیم هورمون ها :

هورمون ها نقش بسیار مهمی در بدن انسان دارند. کم و یا زیاد ترشح شدن آن ها می تواند موجب تغییراتی در شکل ظاهری و یا اشکالاتی در درون بدن ما شود. این علایم شامل کدر شدن پوست، چاقی، استرس، عفونت در دستگاه ادراری و خستگی های زیاد و بی دلیل باشد.

همچنین بخوانید:  با خواص بی نظیر و باور نکردنی ریحان برای بدن آشنا شوید

مواد غذایی حاوی ویتامین :

پسته :

حتما قبل از این شنیده اید که پسته حاوی آنتی اکسیدان است. اما لازم به ذکر است که آنتی اکسیدان های موجود در پسته جزو گروه آنتی اکسیدان های ویتامین E است. بنابراین خوردن آن می تواند ویتامین E مورد نیاز بدن شما را تامین کرده و شما از خطر ابتلا به سرطان و بیماری های پوستی در امان نگه دارد.

کلم بروکلی :

کلم بروکلی حاوی ویتامین E می باشد و می تواند پوست شما سالم و درخشان نگه دارد و با عوامل مخرب برای پوست شما مبارزه کنند. برکلی همچنین برای سلامت چشم بسیار مفید بوده و از بروز بیماری های چشمی جلوگیری به عمل می آورد.

فندق :

فندق یکی از آجیل های پر خاصیت حاوی ویتامین E می باشد. این آجیل به دلیل دارا بودن ویتامین E برای قلب، ماهیچه های بدن، بهبود عملکرد تولید مثل و همچنین جلوگیری از کم خونی بسیار مفید می باشد.

کیوی :

ویتامین E  موجود در کیوی می تواند در بهبود بینایی و حفظ سلول های دستگاه بینایی موثر باشد.

اسفناج :

اسفناج یکی از سبزیجات پر خاصیت است که خواص بی شماری به همراه دارد. این سبزی حاوی آنتی اکسیدان های فراوانی است که می تواند با عوامل پوکی استخوان مبارزه کرده و به بهبود استحکام استخوان ها کمک شایانی می کند.

بادام :

بادام یکی از آجیل های مهم برای تامین ویتامین E بدن انسان است. دارا بودن ویتامین E (ویتامین ئی) در کنار فیبر باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود و عمل هضم را برای معده آسان تر می کند.

کدو حلوایی :

کدو حلوایی یکی از مواد غذایی مفید است که به صورت های مختلف قابل مصرف می باشد. کدو حلوایی را چه به صورت پخته شده و چه به صورت خام مصرف کنید حاوی فواید بسیاری است. ویتامین E موجود در آن می تواند سلامت چشم شما را تامین کند و از بسیاری از بیماری های چشمی جلوگیری به عمل آورد.

انبه :

مصرف متعادل انبه به دلیل دارا بودن ویتامین E می تواند میل جنسی را افزایش دهد.

تخمه آفتابگردان :

تخمه آفتابگردان نیز حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین E می باشد. و تخمه آفتابگردان به دلیل دارا بودن این ویتامین می تواند برای چشم و قلب بسیار مفید باشد.

خواص و فواید ویتامین E در درمان بیماری ها + مواد غذایی حاوی ویتامین E

خواص و فواید ویتامین E در درمان بیماری ها + مواد غذایی حاوی ویتامین E

منبع : نمکستان