روش های پیشگیری و درمان ویروس کرونا + علائم ویروس کرونا
روش های پیشگیری و درمان ویروس کرونا + علائم ویروس کرونا
کرونا ویروس ها انسان و بسیاری از مهره داران دیگر را آلوده می کنند. بیماری در انسان عمدتاً عفونتهای تنفسی یا دستگاه گوارش است، اما علائم این بیماری از سرماخوردگی تا عفونت های شدید تنفسی تحتانی مانند ذات الریه است.

نمکستان: Coronaviruses (CoV) از دهه ۱۹۶۰ به عنوان پاتوژن های انسانی شناخته شده است. کرونا ویروس ها انسان و بسیاری از مهره داران دیگر را آلوده می کنند. بیماری در انسان عمدتاً عفونتهای تنفسی یا دستگاه گوارش است، اما علائم این بیماری از سرماخوردگی تا عفونت های شدید تنفسی تحتانی مانند ذات الریه است. طیف گسترده ای از کورو ویروسی ها در خفاش ها یافت می شوند، که ممکن است نقش مهمی در تکامل ویروس سلسله های آلفا و بتاکرووراو ویروس داشته باشد.

با این حال سایر گونه های جانوری نیز می توانند به عنوان میزبان واسطه ای مخزن و جانوران عمل کنند. کورنا ویروس های زئونوتیکی در سال های اخیر به وجود آمده است که باعث شیوع انسانی مانند سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) در سال ۲۰۰۳ و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) از سال ۲۰۱۲ شده است.

پاتوژن ها

کروناویروس ها به ترتیب Nidovirales ویروس های RNA رشته ای احاطه شده هستند. ویروس ها با سطح مشخصه خود، ظاهری شبیه به تاج در زیر میکروسکوپ الکترونی دارند، به همین دلیل ویروس ها با کلمه لاتین corona به معنی “تاج” یا “هاله” نامگذاری شده اند. زیر خانواده های خانواده Orthocoronavirinae از خانواده Coronaviridae به چهار جنس coronavirus (CoV) طبقه بندی می شوند: آلفا، بتا- ، دلتا- و گاماماکوروناویروس.

ویروس کرونا درمان بیماری کرونا راه های جلوگیری از کرونا ویروس

جنس Betacoronavirus بیشتر در پنج زیر ژن (Embecovirus ، Hibecovirus ، Merbecovirus ، Nobecovirus و Sarbecovirus) از هم جدا می شوند. Coronaviruses در اواسط دهه ۱۹۶۰ شناسایی شد و شناخته شده است که انسان و انواع حیوانات (از جمله پرندگان و پستانداران) را آلوده می کند. سلول های اپیتلیال موجود در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش سلول های هدف اصلی هستند. با توجه به این ویژگی ها، ریختن ویروسی از طریق این سیستم ها اتفاق می افتد و انتقال از طریق مسیرهای مختلفی نیز ممکن است انجام شود: فومیت ها، هوا یا هوای مدفوع.

تا به امروز نشان داده شده است که هفت کورو ویروس به انسان آلوده می شوند. ویروس های مشترک انسانی Betacoronavirus HCoV-OC43 و HCoV-HKU1 و همچنین Alphacoronavirus HCoV-229E باعث سرماخوردگی شایع بلکه عفونت شدید دستگاه تنفسی تحتانی در جوانترین و پیرترین گروه های سنی می شوند. در حالی که Alphacoronavirus HCoV-NL63 به عنوان یکی از مهمترین علل (شبه) کروپ و برونشیولیت در کودکان در نظر گرفته می شود.

کوروویروسهای زئونوز اضافی در انسان پدید آمده و باعث شیوع آن شده است: SARS-CoV (2002 ، Betacoronavirus ، subgenus Sarbecovirus) و MERS-CoV (2012 ، Betacoronavirus ، subgenus Merbecovirus). در اواخر سال ۲۰۱۹، یک coronavirus جدید مربوط به یک دسته از موارد ذات الریه در ووهان، چین (۲۰۱۹-nCoV) مشخص شد. ۲۰۱۹-nCoV از نزدیک با SARS-CoV و خوشه های ژنتیکی در زیرزمین Betacoronavirus Sarbecovirus مرتبط است.

ویژگی های بالینی و عواقب بالینی

عفونت های انسانی با کورو ویروس های رایج عمدتا خفیف و بدون علامت هستند، اما عفونت های شدید و کشنده مشاهده شده است. گاهی اوقات، ویروس ها قادر به ایجاد عفونت قابل توجهی در دستگاه تنفسی تحتانی در انسان مبتلا به ذات الریه هستند. این احتمال بیشتر در افراد دارای دستگاه ایمنی ضعیف، افراد مبتلا به بیماری های قلبی ریوی و همچنین افراد مسن و خردسالان وجود دارد. SARS-CoV در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ شناسایی و باعث شیوع گسترده شد. این ویروس ۸۰۹۶ نفر را مبتلا کرده است که باعث عفونت شدید ریوی در کشورهای مختلف در جهان می شوند.

MERS-CoV در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی شناسایی شد. ارائه بالینی به دنبال عفونت MERS-CoV می تواند از علائم بدون علامت باشد. علائم این بیماری شامل تب، سرفه و تنگی نفس همراه با سینه پهلو به عنوان یک تشخیص بالینی شایع است. علائم در موارد شدید منجر به سندرم پریشانی حاد تنف (ARDS) ، شوک سپتیک و نارسایی چند عضو می شود که منجر به مرگ می شود. علاوه بر این، دستگاه گوارش می تواند درگیر علائم دستگاه گوارش مانند اسهال باشد. دوره بالینی در بیماران دارای نقص ایمنی شدیدتر است.

در مورد ۲۰۱۹-nCoV، اطلاعات اپیدمیولوژیک و سرولوژیکی هنوز وجود ندارد و توانایی ما در توصیف طیف کامل بیماری ناشی از این ویروس را محدود است. در حال حاضر، ۲۰-۲۵٪ موارد تأیید شده آزمایشگاهی ارائه بالینی شدیدی دارند. علائمی که تا به امروز در بیماران آلوده به ۲۰۱۹-nCoV گزارش شده است، عمدتاً تب و مشکل در تنفس است که یافته های رادیولوژیکی ذات الریه را نشان می دهد.

با این حال، بیماران شدید و حتی بسیار شدید مبتلا به ARDS نیز گزارش شده است. طیف گسترده ای از کورو ویروسی ها در خفاش ها یافت می شوند، که ممکن است نقش مهمی در تکامل ویروس سلسله های آلفا و بتاکرووراو ویروس داشته باشد. اما، سایر گونه های جانوری نیز می توانند به عنوان مخزن میزبان و حیوانات عمل کنند.

ویژگی های بالینی و عواقب بالینی ویروس کرونا

دوره نهفتگی از coronaviruses بین ۲-۱۴ روز است. SARS-CoV یک دوره نهفتگی بین ۳-۱۰ روز و MERS-CoV تا ۱۴ روز داشت. در انسان، انتقال کروواویروس بین فرد آلوده و دیگران از طریق ترشحات تنفسی می تواند انجام شود. این می تواند به صورت مستقیم از طریق قطرات سرفه یا عطسه یا غیرمستقیم از طریق دست زدن به اشیاء آلوده یا سطوح آلوده و همچنین تماس نزدیک مانند لمس یا لرزش دست و سپس لمس بینی، چشم و دهان انجام شود. انتقال بیمارستانی به عنوان یک عامل مهم در اپیدمیولوژی SARS و MERS توصیف شده است.

همچنین بخوانید:  با پنج درد زودگذر و ناگهانی و دلیل بروز آن ها آشنا شوید

در انسان، MERS-CoV در نمونه‌های دستگاه تنفسی (مانند خلط، سواب نازوفارنژال، آسپیرات تراشه) و همچنین در ادرار، مدفوع و خون مشاهده شده است. ویروس به مدت سه هفته یا بیشتر پس از عفونت تشخیص داده شده است. برای درمانcoronavirus 2019-nCoV ، WHO و ECDC راهنمایی های موقت را برای آزمایشگاه آزمایشگاهی برای حمایت از کشورهای عضو EU / EEA تهیه کرده اند، زیرا تأیید سریع پرونده برای اطمینان از ردیابی سریع و موثر تماس، اجرای اقدامات پیشگیری از عفونت و اقدامات کنترل براساس توصیه های ملی ضروری است. برای ۲۰۱۹-nCoV ذکر این نکته حائز اهمیت است که یک نتیجه منفی در بیمار مبتلا به سوء ظن اپیدمیولوژیک یا بالینی شدید برای بیماری باید با آزمایش خاص RT-PCR دوم که هدف قرار دادن ژن دیگری و یا یک نمونه بالینی از یک آناتومیک متفاوت است، تأیید شود.

عدم ارتباط با سایر عوامل بیماری زای تنفسی که همچنین می توانند باعث بیماری تنفسی تحتانی مانند ویروس ها (آنفولانزا، سیستم تنفسی و metapneumovirus)، باکتری ها (هایموفیلوس، بوردتلا و غیره) شوند، نمی توان از این امر مستثنا شد، بنابراین باید بیماران به شدت مشکوک شوند. تظاهرات بالینی عفونت MERS-CoV از عفونت بدون علامت تا پنومونی شدید، غالباً با ARDS، شوک سپتیک و نارسایی چند عضو منجر به مرگ می شود. گروه های پرخطر شامل افراد با سن بالا و شرایط هم مرض، به ویژه سرکوب سیستم ایمنی هستند.

در حال حاضر هیچ درمان خاص و یا واکسنی در برابر بیماری تنفسی ناشی از کروناویروس وجود ندارد. مراقبت های حمایتی پایه اصلی مدیریت برای کلیه بیماران از جمله مواردی است که با SARS ، MERS یا ۲۰۱۹-nCoV تأیید شده است. اکسیژن، مایعات IV و تهویه مکانیکی ممکن است برای کلیه بیماران مبتلا به تظاهرات بالینی شدید ضروری باشد. چندین درمان ضد ویروسی از جمله رباویرین، اینترفرون ها و لوپیناویر  ریتوناویر یا ترکیب ضد ویروس HIV برای استفاده در برابر عفونت MERS-CoV تحت بررسی قرار گرفته و در برابر ۲۰۱۹-nCoV آغاز شده است.

در گذشته، اجرای منظم اقدامات بهداشت عمومی مانند یافتن پرونده های فعال، جداسازی سریع موارد و قرنطینه تماس ها و همچنین استفاده دقیق از شیوه های کنترل عفونت در کنترل شیوع بیماری ها مانند شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ موفق بوده است. در شیوع گسترده مراقبت های بهداشتی از MERS-CoV در عربستان سعودی، انتقال بیشتر به اجرای ضعیف پروتکل های پیشگیری و کنترل عفونت منتسب شده است. بنابراین، شناسایی سریع موارد، ردیابی در تماس و استفاده دقیق از پروتکل های IPC در مراکز بهداشتی و درمانی، همچنان به عنوان اصلی ترین کنترل گسترش MERS-CoV ، همراه با اجتناب از تماس با حیوانات (به عنوان مثال نوشیدن شیر شتر خام) است.

با توجه به ۲۰۱۹-nCoV ، چندین قطعه حیاتی از اطلاعات در مورد عفونت، طیف ارائه بالینی و تداوم محیط زیست ناشناخته است. دانش جمع آوری شده از پاسخ به موارد فوق الذکر SARS-CoV و MERS-CoV به عنوان یک جانشین برای کمک به اطلاع رسانی در مورد کنترل شیوع در حال تحول در حال حاضر که عمدتا در چین رخ می دهد، استفاده می شود. به همین ترتیب، شناسایی سریع موارد، جداسازی و ردیابی مخاطب در حال حاضر اصلی ترین توصیه برای مهار انتقال ثانویه احتمالی از موارد وارداتی است.

کرونا ویروس پیشگیری از ویروس کرونا علائم ویروس کرونا

ECDC سندی را در مورد مدیریت بهداشت عمومی افرادی که با موارد جدید بیماری کرونا ویروس در اتحادیه اروپا تماس گرفته اند در وب سایت خود منتشر کرده است. در حین شیوع SARS و MERS ، عفونت کارکنان مراقبت های بهداشتی نگرانی قابل توجهی بود. روش های پیشگیری و کنترل دقیق عفونت (IPC) برای ایمنی شغلی و کنترل آن عوامل بیماری زا بسیار مهم است.

MERS-CoV تا چند روز پس از تماس با بیمار مثبت از هوا و از سطوح و تجهیزات پزشکی کشت داده می شود. MERS-CoV برای سطوح پلاستیکی و فلزی به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و ۴۰٪ رطوبت نسبی، که نشان دهنده شرایط معمول محیطی در بخش بیمارستان یا فضای داخلی منظم است، زنده می ماند. ویریون ها به گرما، حلال های چربی، مواد شوینده غیر یونی، مواد اکسید کننده و نور ماوراء بنفش حساس هستند. قابلیت دوام در دماهای بالاتر یا رطوبت نسبی بالاتر کاهش می یابد.

راهنمای ویژه در مورد اقدامات IPC هنگام مراقبت از بیمار مشکوک یا تایید شده آلوده به MERS-CoV از WHO در دسترس است. برای روش های تولید هواساز مانند لوله گذاری در تراشه، لاواژ برونکو آلوئولار و تهویه دستی، اقدامات احتیاطی در مورد هوا توصیه می شود.