پلاک دندان چیست و چه غذاهایی پلاک دندان ایجاد میکنند؟
پلاک دندان چیست و چه غذاهایی پلاک دندان ایجاد میکنند؟
پلاک یک روکش چسبنده است که هر روز روی دندان های شما شکل می گیرد، این روکش لغزنده را هنگام بیدار شدن از خواب می توانید احساس کنید.

نمکستان: پلاک یک روکش چسبنده است که هر روز روی دندان های شما شکل می گیرد، این روکش لغزنده را هنگام بیدار شدن از خواب می توانید احساس کنید. دانشمندان پلاک را “بیوفیلم” می نامند، زیرا در واقع اجتماعی از میکروب های زنده هستند که توسط لایه پلیمری گلوی احاطه شده اند. روکش چسبنده یا پلاک به میکروب ها کمک می کند تا به سطحی در دهان شما متصل شوند و بتوانند به میکروکلونی های پر رونق تبدیل شوند.

چه عواملی باعث ایجاد پلاک می شود؟

دهان شما یک اکوسیستم پر رونق است. باکتری ها و ارگانیسم های دیگر وقتی غذا می خورید، نوشیدنی می نوشید و نفس می کشید وارد بدن می شود. در بیشتر اوقات،  تعادل در اکوسیستم دهان شما حفظ می شود، اما هنگامی که سویه های خاصی از باکتری ها بیش از حد تکثیر پیدا می کنند مشکلاتی ایجاد می شود. با خوردن کربوهیدرات و غذاهای قندی و نوشیدنی، باکتری ها از قندها تغذیه می کنند و در این فرآیند اسید تولید می کنند.

این اسیدها می توانند مشکلاتی مانند ایجاد حفره، مشکلات لثه ایی و پوسیدگی دندان ایجاد کنند. پوسیدگی دندان ایجاد شده توسط پلاک حتی می تواند در زیر لثه های اتفاق بیفتد، جایی که نمی توانید آن را ببینید،. بیشتر اوقات پلاک بی رنگ یا زرد کمرنگ است. یک دندانپزشک می تواند در یک معاینه ساده با استفاده از یک آینه کوچک پلاک را روی دندان شما ببندد.

پلاک دندان چیست و چه غذاهایی پلاک دندان ایجاد میکنند؟

اما غذاهایی وجود دارند که باعث ایجاد پلاک دندان می شوند این غذاها عبارتند از:

غذاهای چسبنده: مدت زمانی که دندان ها در معرض تماس با قند قرار می گیرند عامل مهمی در آسیب است. به همین دلیل شیرینی های چسبنده (که به طور بالقوه به دندان چسبیده یا در شکاف های کوچک گیر می کنند و در نتیجه در زمان طولانی تر روی دندان باقی می مانند) عامل اصلی ایجاد پلاک هستند.

غذاهای ترد: وقتی دندانپزشک به شما می گوید “برای سلامتی دندان ها باز غذاهای ترد پرهیز کنید” منظور او به سبزیجاتی مانند هویج نیست، بلکه منظورش چیپس و بیسکویت های شکلاتی است. این مواد غذایی نشاسته ای می توانند به قطعات کوچکی که مانند آب نبات های چسبناک هستند شکسته شوند و بین دندان ها گیر بیایند و می توانند باکتری هایی را در خود جای دهند که منجر به پلاک و پوسیدگی دندان ها می شود.

نوشیدنی های شیرین: نوشیدنی های قندی شامل آبمیوه ها نیز هستند. آن ها ممکن است برای بدن مفید باشند، اما برای دندان ها چندان مناسب نیستند. قرار گرفتن در معرض اسید در همه نوع می تواند به مینای دندان صدمه بزند و منجر به پوسیدگی شود. مرکبات فرآوری شده روشی فوق العاده برای دریافت ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. شما نمی توانید به طور کامل ازمصرف آن ها جلوگیری کنید، اما حتماً بعد از نوشیدن آن ها را بنوشید تا اسید موجود از روی دندان های شما شسته شوند.

پلاک دندان چیست و چه غذاهایی پلاک دندان ایجاد میکنند؟

نحوه جلوگیری از پلاک دندان

بهداشت دهان و دندان را به خوبی حفظ کنید. برای جلوگیری از آسیب باکتری ها به دندان ها و لثه ها، مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که هر روز دندان های خود را تمیز کنید. روزانه دو بار و بعد از خوردن غذاهای قندی مسواک بزنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که دو بار در روز به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید. همچنین می توانید از نخ دندان به صورت روزانه استفاده کنید زیرا پلاک در فضای تنگ بین دندان ها ایجاد می شود. و بخش مهمی از سلامتی دهان و دندان، مراجعه مرتب به دندانپزشک برای پاکسازی و معاینه است.

همچنین بخوانید:  رنگ زبان مشخص میکند که شما چه نوع بیماری دارید!

برای از بین باکتری های بین دندان های خود، هنگام شستشو و نخ دندان، یک محصول شستشوی دهان هم استفاده کنید.  یک بررسی معتبر از منابع پزشکی سال ۲۰۱۶،  نشان می دهد که محققان به این نتیجه رسیدند که هنگامی که از دهان شوی به همراه مسواک زدن و نخ دندان استفاده می شود، کاهش قابل توجهی پلاک در دندان و لثه مشاهده می شود. دهان شوی دارای بسیاری از ترکیبات فعال مختلف است: کلرهگزیدین (CHX)، پروبیوتیک، و اسانس گیاهی دهان شوی که همه ایم موارد مطالعه قرار گرفته اند.

مقدار کمی از CHX در دهان شو ها موجود است. در حالی که برای کاهش پلاک و سلامت کلی لثه مؤثر است، می تواند لک های دندان از بین برده و همچنین طعم غذا را برای شما تغییر دهد. برخی مطالعات همچنین نشان داده اند که محصولات دهان شوی حاوی روغن هایی هستند که باعث از بین رفتن پلاک شده از مسواک زدن و نخ دندان شدن در این زمینه موثر تر می باشند.

در مورد مصرف محصولات زغال اخته در رژیم غذایی خود با دندانپزشک خود صحبت کنید. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که پلی فنول موجود در زغال اخته عامل مهار کننده های موثر برای دو باکتری دهان است که احتمالاً منجر به حفره ها می شوند: Streptococcus mutans و Streptococcus sobrinus. توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما این نتایج تنها در یک آزمایشگاه صورت گرفت، بنابراین اثر زغال اخته بر پلاک در دهان انسان هنوز تأیید نشده است.

پلاک دندان چیست و چه غذاهایی پلاک دندان ایجاد میکنند؟

پلاک هر شب هنگام خواب و در طول روز هنگام خوردن و نوشیدن در دهان شما شکل می گیرد. اگر بهداشت دهان و دندان را خوب انجام داده اید، غذاها و نوشیدنی های قندی را محدود کرده و سالانه دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پلاک به طور کامل برداشته شود، می توانید رشد آن را کنترل کنید.

بدون تمیز کردن منظم، پلاک ممکن است به تارتار سخت تبدیل شود، یا ممکن است باعث ایجاد حفره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. التهاب در دهان شما می تواند منجر به سایر بیماری های جدی شود، بنابراین ایده خوبی است که حتما برای از بین بردن پلاک با عادت های خوب در رژیم غذایی و مراقبتی دندان ومراجعه های منظم به دندانپزشک از سلامت دندان های خود  محافظت کنید.

پلاک یک روکش چسبنده است که در هنگام خواب و هنگام حرکت در طول روز روی دندان های شما شکل می گیرد. از چندین گونه باکتری به علاوه یک پوشش چسبنده تشکیل شده است. باکتری های موجود در پلاک از کربوهیدرات ها و قندها تغذیه می کنند و اسید آن ها را متابولیزه می کنند. اسیدها می توانند به مینای دندان و ریشه دندان شما آسیب وارد کنند و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. خبر خوب این است که با مسواک زدن کامل، نخ دندان، شستشو با دهانشویه و مراجعه های سالانه به دندانپزشک، باید بتوانید رشد پلاک را به حداقل برسانید و سلامت دهان خود را حفظ کنید.