برای پیشگیری از حملات قلبی چکار باید کرد؟
برای پیشگیری از حملات قلبی چکار باید کرد؟
پیشگیری از بیماری های قلبی به معنای انجام انتخاب های هوشمند در حال حاضر است که بقیه عمر شما را از حملات قلبی تضمین کند. بیشتر اوقات حملات قلبی به آرامی با ناراحتی و درد خفیف شروع می شوند و علائم هشدار دهنده را قبل از حمله نشان می دهند.

نمکستان : بیشتر اوقات حملات قلبی به آرامی با ناراحتی و درد خفیف شروع می شوند و علائم هشدار دهنده را قبل از حمله نشان می دهند. اگر هریک از علائم زیر را تجربه کردید فورا با اورژانس تماس بگیرید:

۱- ناراحتی در قفسه سینه، به خصوص مرکز، که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا می آید و می رود. ناراحتی ممکن است مانند سنگینی، پر بودن، فشار یا درد احساس شود.

۲- ناراحتی در قسمت های بالای بدن مانند بازوها، پشت، گردن، فک یا معده. این ممکن است مانند درد یا ناراحتی عمومی باشد.

۳- تنگی نفس. که ممکن است با ناراحتی در قفسه سینه همراه باشد.

۴- احساسات غیرمعمول مانند عرق سرد، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه. زنان بیشتر از مردان نسبت به مردان این نوع علائم را تجربه می کنند.

پیشگیری از بیماری های قلبی به معنای انجام انتخاب های هوشمند در حال حاضر است که بقیه عمر شما را از حملات قلبی تضمین کند. عدم ورزش، رژیم غذایی ناسالم و سایر عادات مضر می تواند تا سالها که عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. هرکسی در هر سنی می تواند از اقدامات ساده ای برای سالم ماندن قلب خود در هر دهه زندگی بهره مند شود. مهم نیست در چه سن و سالی هستید، همه می توانند از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی بهره مند شوند.

یک برنامه غذایی سالم را انتخاب کنید. غذایی که می خورید می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد. مواد غذایی کم چرب،  بدون چربی ترانس و سدیم را انتخاب کنید. به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، میوه ها و سبزیجات زیاد، غلات سبوس دار غنی از فیبر ، ماهی (ترجیحا ماهی روغنی حداقل دو بار در هفته)، آجیل، حبوبات میل کنید و برخی از وعده های غذایی را بدون گوشت بخورید. محصولات لبنی کم چربی و مرغ (بدون پوست) را انتخاب کنید. نوشیدنی های شیرین و گوشت قرمز را محدود کنید.

از نظر جسمی فعال باشید. شما می توانید هر هفته ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه (۷۵ دقیقه) فعالیت های بدنی هوازی شدید (به عنوان مثال، دویدن) و حداقل ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه (۱۵۰ دقیقه) فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط (به عنوان مثال پیاده روی سریع) انجام دهید. علاوه بر این، در ۲ روز یا بیشتر در هر هفته به فعالیت های تقویت عضله نیاز دارید که تمام گروه های اصلی عضله (پا، باسن، پشت، شکم، شانه های سینه و بازوها) را شامل می شود.

برای پیشگیری از حملات قلبی چکار باید کرد؟

پیشگیری در ۲۰ سالگی

پیشگیری از حملات قلبی و مراقبت از سلامت قلب در این سن بسیار هوشمندانه است. کار هایی که در این سن انجام می دهید و نحوه ی زندگی شما در این سن می تواند تاثیر مستقیم بر روی مراحل بعدی زندگی شما داشته باشد.

معاینات سلامتی منظم داشته باشید. افراد سالم نیز به پزشک احتیاج دارند. برقراری ارتباط با پزشک به این معنی است که اکنون می توانید غربالگری سلامت قلب را شروع کنید. در مورد رژیمغذایی، شیوه زندگی و بررسی فشار خون، کلسترول، ضربان قلب، قند خون و شاخص توده بدن با پزشک خود صحبت کنید. از نظر جسمی فعال باشید. ورزش کردن وو فعالیت در سنین جوانی بسیار راحت تر از سنین بالا است. از کشیدن سیگار اجتناب کنید. اگر به عنوان یک نوجوان سیگار کشیدید ، وقت آن است که سیگار را ترک کنید. حتی قرار گرفتن در معرض دود خطرات جدی برای سلامتی دارد. براساس مطالعات انجام شده، افراد غیر سیگاری که در معرض دود سیگار قرار دارند تا ۳۰ درصد بیشتر در معرض بیماری های قلبی یا سرطان ریه هستند.

پیشگیری در ۳۰ سالگی

درگیری های شغلی و خانوادگی در این سن وقت کمی باقی می گذارد تا افراد در این سن به سلامت قلب خود بپردازند. در ایجا چند رو.ش را پیشنهاد می کنیم که در این سن می تواند با آن ها حملات قلبی را به حداقل برسانید. داشتن یک زندگی سالم را به یک امر خانوادگی تبدیل کنید. عادت های سالم برای سلامت قلب را در بچه های خود ایجاد کرده و حفظ کنید و مزایای این عادات را نیز به دست خواهید آورد.

همچنین بخوانید:  فواید شگفت انگیز آب نمک ، قوی ترین ضد عفونی کننده طبیعی!

زمان کمتری را در بی تحرکی سپری کنید و سعی کنید فعالیت بیشتری داشته باشید. سابقه ی خانوادگی خود را از لحاظ داشتن حملات قلبی بررسی کنید. اگر یکی از اعضای خانو.اده مانند خواهر برادر یا والدین شما  دچار حمله قلبی شده باشد یا بیماری قلبی داشته باشد خطر شما برای حملات قلبی افزایش می یابد.  این بدان معناست که شما باید با حفظ وزن سالم، ورزش منظم و  ترک سیگار و تغذیه سالم تر، می توانید فاکتورهای خطر را کنترل کنید. استرس را مدیریت کنید. استرس طولانی مدت باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود که ممکن است به دیواره شریان آسیب برساند. یادگیری تکنیک های مدیریت استرس نه تنها به نفع بدن شما بلکه در کیفیت زندگی شما نیز مؤثر است.

پیشگیری در ۴۰ سالگی

اگر تا این سن سلامت قلب را در اولویت قرار نداده اید، نگران نباشید. انتخاب های سالم حتی در این سن نیز می تواند قلب شما را برای زندگی طولانی تقویت کند. درک کنید که چرا باید سبک زندگی را تغییر دهید و اعتماد به نفس لازم برای ایجاد آن را داشته باشید. وزن خود را مدیریت کنید. ممکن است متوجه شوید که سوخت و ساز بدن شما در دهه ۴۰ کاهش یافته است. می توانید با رعایت رژیم غذایی سالم از نظر قلب و ورزش زیاد از افزایش وزن خودداری کنید. سطح قند خون خود را بررسی کنید. علاوه بر بررسی فشار خون و سایر آزمایشات سلامت قلب، باید تا ۴۵ سالگی آزمایش قند خون ناشتا انجام دهید. این آزمایش اول به عنوان پایه ای برای آزمایش های آینده است که شما باید هر سه سال یکبار انجام دهید. در صورت داشتن اضافه وزن، دیابت یا در معرض خطر دیابتی بودن، آزمایش ممکن است زودتر یا بیشتر انجام شود.  به صدای خروپف اهمیت دهید چرا که ممکن است یکی از علائم بروز حملات قلبی باشد.

پیشگیری حمله قبلی در ۵۰ سالگی

پیشگیری در ۵۰ سالگی

بر خلاف ظهور چین و چروک و موهای خاکستری، آنچه که نمی تواند اتفاق بیوفند پیر شدن قلب شماست. بنابراین با شروع دهه ۵۰، باید اقدامات لازم را برای پیشگیری از حملات قلبی انجام دهید. یک رژیم غذایی سالم بخورید. مصرف برخی از عادت های غذایی ناسالم لذت بخش است، بنابراین با خوردن میوه و سبزیجات زیاد، غلات سبوس دار غنی از فیبر، ماهی (ترجیحا ماهی روغنی – حداقل دو بار در هفته)، آجیل، حبوبات عادات غذایی خود را بروز کنید. علائم هشدار دهنده حمله قلبی و سکته مغزی را بیاموزید. اکنون زمان آن رسیده است که در مورد علائم گوش به زنگ باشید. همه افراد با سکته مغزی یا درد شدید قفسه سینه با سکته قلبی، حملات ناگهانی را تجربه نمی کنند. علائم حمله قلبی در زنان می تواند متفاوت از مردان باشد. برنامه درمانی خود را دنبال کنید. در حال حاضر، ممکن است شما به فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا سایر بیماری ها مبتلا باشید که خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهند.

پیشگیری در +۶۰ سالگی

با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. فشار خون، کلسترول و سایر امراض مربوط به قلب افزایش می یابد. کنترل و مدیریت هرگونه مشکل سلامتی که به وجود می آید  همراه با غذای سالم و ورزش لازم می تواند به شما در زندگی طولانی تر و بهتر کمک کند. وزن خود را کم کنید. بدن شما با افزایش سن به کالری کمتری نیاز دارد. وزن بیش از حد باعث می شود قلب شما سخت تر کار کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا را افزایش می دهد. ورزش منظم و مصرف رژیم غذایی سالم ممکن است به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.