چرا رضاپهلوی خواستار حمله و بمباران ایران است؟
چرا رضاپهلوی خواستار حمله و بمباران ایران است؟

محمد سهیمی سه سال پیش یادداشت مفصلی در مورد کارنامه رضا پهلوی نوشته که در آن مقاله، نکات قابل تأملی در خصوص فرزند شاه مخلوع وجود دارد.

محمد سهیمی، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که تحقیقات مفصل و مستندی در خصوص رضا پهلوی، فرزند شاه سرنگون شده ایران انجام داده، در گفت‌وگویی اینترنتی با یک کنشگر سیاسی از موضع تلویحی رضا پهلوی برای حمایت از حمله نظامی امریکا به ایران پرده برمی‌دارد.


بیشتربخوانید

  • پیشینه ربع پهلوی در گدایی اعتبار / تلاشی ۵ ساله که همچنان ادامه دارد

سهیمی می‌گوید که چند ساعت پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های دوقلوی امریکا، در واقع عصر همان روز، رضا پهلوی در گفتگو با یک شبکه رادیویی امریکایی گفته که «تروریسم مثل یک اختاپوس می‌ماند و ضعیف‌ترین نقطه اختاپوس چشم آن است، چشم اختاپوس تروریسم هم در تهران است! یعنی در بدترین شرایط ممکن و در حساس‌ترین زمان که مردم امریکا حمله نظامی به هر کشوری را می‌پذیرفتند، رضا پهلوی گرای حمله به تهران می‌دهد!

سهیمی توضیح می‌دهد که همان زمان در مطلبی جواب رضا پهلوی را می‌دهد، اما با موج فحاشی حامیان پهلوی مواجه می‌شود، یعنی آن‌ها هم مشکلی با حمله نظامی به ایران – آن هم در موضوعی که هیچ ربطی به ایران پیدا نمی‌کرد- نداشتند، چون طبق گفته سهیمی «رضا پهلوی همیشه دنبال بازگشت به قدرت و سلطنت از طریق کمک دولت‌های خارجی بود. چون هیچ گونه پایگاه اجتماعی مهمی در ایران ندارد.»

سهیمی در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد که اکنون هم مواضع پهلوی تفاوتی نکرده و عقلانیتی ندارد و شاهد مثال را سفر او به سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌داند. سهیمی می‌گوید: «در شرایطی که هر روز نتانیاهو ایران را تهدید به حمله نظامی می‌کند، هیچ گونه عقلانیتی در این سفر ندیدم.»

او با اشاره به نامه ۳۲ نفر از پارلمان اسرائیل برای حمایت از تجزیه ایران و عکس‌العمل با تأخیر رضا پهلوی و آن هم پس از موج اعتراضات برای حمایت از تمامیت ارضی ایران، می‌گوید: «پهلوی دید فشار‌ها بالاتر از آن چیزی است که فکر می‌کرد، مجبور شد محکوم کند و بگوید از تمامیت ارضی ایران دفاع می‌کنیم. در حالی که اگر کسی طرفدار تمامیت ارضی ایران است، اساساً نباید به اسرائیل قدم بگذارد. چون یک هدف طولانی مدت اسرائیل، تجزیه ایران است.»

همچنین بخوانید:  وقتی لیبرال‌ها و سکولار‌ها امام خمینی (ره) را معرفی می‌کنند!

محمد سهیمی سه سال پیش هم یادداشت مفصلی در سایت ضدانقلاب رادیو زمانه در مورد کارنامه رضا پهلوی نوشته که در آن مقاله، نکات قابل تأملی در خصوص رضا پهلوی وجود دارد. از جمله آنکه «مطابق قانون اساسی قبل از انقلاب، که پهلوی سوم بدان استناد می‌کند، او نمی‌تواند به پادشاهی در ایران برسد، چون شهروند امریکا شده است. در عین حال مطابق همان قانون اساسی فرزندان او هم که در خارج از ایران متولد شده‌اند قادر نخواهند بود پادشاه و یا ملکه ایران شوند.» و یا نکات متعدد در مورد کمک‌های مالی خارجی به رضا پهلوی، خصوصا از سوی سازمان سیا آورده است. از جمله اینکه «درباره رابطه سازمان سیا با سلطنت طلبان، و همچنین خود پهلوی سوم، منابع معتبر امریکایی نیز وجود دارند. آقای اندرو فریدمن در صفحه ۲۴۷ کتاب خود، Cover Capital می‌نویسد که مشاور مالی رضا پهلوی دریافت۱۵۰هزار دلار در ماه [از سازمان سیا]را تأیید کرده است.

آقای فریدمن همچنین می‌نویسند که اصولا «یک دلیل مهم که پهلوی جوان منزل خود [در دهه ۱۹۸۰]را در Great Falls در ایالت ویرجینیا ساخت این بود که فقط ۱۰ دقیقه از لنگلی [در ویرجینیا، جایی که مقر سیا است]فاصله داشت، و در آن زمان او حقوق ماهانه از سیا می‌گرفت. بعد از یک ملاقات با بیل [ویلیام]کیسی [مدیروقت سازمان سیا]در مراکش همکاری که رضا پهلوی آن را «همکاری دوطرفه اطلاعاتی‌… برای سود دو طرف» نامید آغاز شد.»

منبع: روزنامه جوان