چگونه با خود مهربان باشید؟ با این نکات طلایی، عصبانیت از خود را رها کنید
چگونه با خود مهربان باشید؟ با این نکات طلایی، عصبانیت از خود را رها کنید

چگونه با خود مهربان باشید؟ با این نکات طلایی، عصبانیت از خود را رها کنید نمکستان : تا بحال شده است که دوست نزدیکی با شما درد و دل کند؟ طبیعتا بعد از گفتن مشکلاتش به شما، شما مانند یک همراه و دوست دلسوز با او رفتار خواهید کرد. تاحالا با خود فکر کرده اید که […]

چگونه با خود مهربان باشید؟ با این نکات طلایی، عصبانیت از خود را رها کنید

چقدر با خودمان مهربان هستیم؟

نمکستانتا بحال شده است که دوست نزدیکی با شما درد و دل کند؟ طبیعتا بعد از گفتن مشکلاتش به شما، شما مانند یک همراه و دوست دلسوز با او رفتار خواهید کرد. تاحالا با خود فکر کرده اید که چقدر از درگیری های روزانه تان مربوط به دلسوزی برای خودتان است؟

معمولا ما همیشه برای دیگران یک همراه دلسوز هستیم که همیشه در تمامی گرفتاری هایشان مادرانه و خواهرانه آن ها را همراهی میکنیم. اما وقتی به خودمان میرسیم زبانمان همواره با خودمان تحقیر کننده، بی رحم و طلبکارانه است. تا کنون شده به خودتان حق عصبانی بودن، خسته و غمگین و مضطرب بودن بدهید؟

تا حالا شده بخاطر هر چیزی که هستید از خودتان متشکر باشید و نواقص خودتان را به آرامی بپذیرید؟

خانم دکتر روانشناس مهشید ابارشی میفرمایند که : « همیشه در کارم با مراجعینم مبهوت میمانم از اینکه آدم ها اینقدر از خودشان متنفر و عصبانی هستند.برای من عجیب این است که این آدم ها چقدر دلسوز دوستانشان هستند، مدام دغدغه ی برادر و خواهرشان را دارند و از فکر پدر و مادرشان یک لحظه هم بیرون نمی آیند و جانشان برای فرزندشان میرود. عجب داستان دردناکیست این بی رحمی با خود و شفقت با دیگران .»

او میگوید در جلسات از مراجعینش این سوال را میپرسد که بین دو معلمی که برایت شرح میدهم کدام را برای فرزندت انتخاب میکنی؟

معلمی که برای چند دقیقه تاخیر فرزندت را مقابل همه تحقیر میکند یا معلمی که با چشمان مهربان و لحنی آرام، نگرانی های فرزندت را ذوب میکند. جالب اینجاست که همه معلم دوم را انتخاب میکنند ولی قسمت دردناک ماجرا اینجاست که نوبت خودشان که میشود مثل یک پلیس بی رحم، منتقد، سرد، عصبانی و سخت گیر میشویم.

مطالعات نشان میدهد که ما انسان ها فکر میکنیم که اگر با خودمان مهربان باشیم در انتها به یک موجود تنبل و بی فایده تبدیل میشویم. در صورتی عملا نتیجه غیر این است!

همچنین بخوانید:  اگر از دنده چپ پا شدید، این کارها را انجام دهید

ما در این مطلب روانشناسی با توجه به صحبت های خانم مهشید ابارشی به شما می آموزیم که چگونه با خود مهربان باشید؟

چقدر با خودمان مهربان هستیم؟

گام اول

تمرین کنیم همانقدر که میتوانیم برای دیگران مهربان و همدم باشیم و با لهنی آرام با ان ها صحبت کنیم برای خودمان نیز همینگونه باشیم از قالب یک معلم ملامتگر و بیرحم بیرون بیاییم.

گام دوم

یادمان نرود که همه ی انسان ها ناقصند و در زندگی خود نقص هایی دارند. بنابراین ما استثنا نیستیم و به کمال رسیدن دروغی بیش نیست.

گام سوم

با خودت بگو :

تو کافی هستی!

و من آنگونه که هستی دوستت دارم. اگر لازم به تغییر باشد، کنارت با عشق خواهم ماند و باهم تغییر را آغاز خواهیم کرد.

چقدر با خودمان مهربان هستیم؟

چقدر با خودمان مهربان هستیم؟ با این نکات طلایی، عصبانیت از خود را رها کنید

منبع : نمکستان