آموزش کامل طرز تهیه کراکت بیتربالن (کراکت گوشت هلندی)
آموزش کامل طرز تهیه کراکت بیتربالن (کراکت گوشت هلندی)
کراکت بیتربالن یک غذای خوشمزه است که از کشور لاله ها یعنی هلند آمده و خیلی زود به غذائی محبوب در سراسر جهان بدل شده است.

نمکستان: کراکت بیتربالن یک غذای خوشمزه است که از کشور لاله ها یعنی هلند آمده و خیلی زود به غذائی محبوب در سراسر جهان بدل شده است. هرکس به هلند سفر کرده باشد در گوشه و کنار اغذیه فروشیهای این کشور در شهرهای مختلفش حتما که کراکت بیتربالن را دیده و آن را سرو کرده است.

کراکتهایی که شبیه به توپ تنیس هستند و بدون شک کودکان از شکل ظاهری آن خیلی خوششان خواهد آمد. کراکت از تنوع بالائی برخوردار است. از انواع کراکت میتوان به کراکت سیب زمینی، کراکت مرغ،کراکت سبزیجات و کراکت سبزیجات پنیری، اشاره کرد.

کراکت بیتربالن کراکت گوشت هلندی طرز تهیه کراکت بیتربالن در منزل

مواد لازم تهیه کراکت بیتربالن :

گوشت پخته ریش ریش شده ۱ عدد
پیاز متوسط نگینی خرد شده ۷۰۰ گرم
تخم مرغ ۲ عدد
آب گوشت ۲ پیمانه
پودر نان ۲ پیمانه
آرد  ۱ عدد
کره یا روغن ۵۰ گرم
نمک و فلفل به میزان لازم
جعفری خرد شده ۱ پیمانه
نمک و فلفل و زرد چوبه به میزان دلخواه

طرز تهیه کراکت بیتربالن :

ابتدا گوشت را با کمی نمک و نیز مقداری آب میگذاریم تا بپزد. زمانی که گوشت کامل پخت، آن را با دست یا چنگال ریش ریش میکنیم. از مخلوط کن هم میتوانید برای خرد کردن گوشت پخته تان استفاده کنید.

در یک ماهیتابه به مقدار لازم روغن و یا کره بریزید. اگر میخواهید از کره استفاده کنید کمی روغن با آن مخلوط کنید و شعله را کم نمائید زیرا در غیر این صورت کره زود میسوزد. پیازمان را که قبلا نگینی خرد کرده ایم را به روغن یا کره اضافه میکنیم و تفتش میدهیم.

کمی که نرم و سبک شد و رنگش مقداری تغییر کرد، گوشت ریش ریش شده را به آن اضافه کرده و کمی داخل ماهیتابه سرخ میکنیم و بعد از آن آرد را به آن اضافه میکنیم و همش میزنیم تا گلوله گلوله نشود.

در نهایت آبگوشت و جعفری را نیز مخلوط این مواد کرده و به میزان دلخواه نمک و فلفل و زردچوبه روی همه موادمان میریزیم. میگذاریم آب گوشت مان کاملا جذب سایر مواد شود. ترکیب این مواد باید به صورتی باشد که بتوان به آن شکل دلخواه را داد.

همچنین بخوانید:  آموزش کامل طرز تهیه «کباب صرب» با گوشت چرخ کرده و سوسیس

کراکت بیتربالن دستور پخت کراکت بیتربالن خوشمزه

حالا در این مرحله نوبت آن است که مقداری از مواد را برداشته و به شکل گرد یا استوانه ای شکل درآورده و در یک سینی بچینیم. پس از آنکه به همه مواد مان فرم دلخواه را دادیم رویش را میپوشانیم و میگذاریم در یخجال برای بیست دقیقه استراحت کند.

حالا نوبت سرخ کردن این کراکت های خوشمزه ست. اما اول از همه باید آنها را سوخاری کنید و بعد از آن سرخش کنید تا ترد و خوشمزه شود. در ظرفی مناسب یک پیمانه آرد میریزیم و در ظرف دیگری پودر نان. در کاسه دیگری نیز دو عدد تخم مرغ را میشکنیم و همشان میزنیم.

حالا کراکتهایمان که در یخچال استراحت کرده بودن را آماده سرخ کردن میکنیم اما قبلش آن را در داخل آرد میغلطانیم و پس از آنکه حسابی آردی شد داخل مخلوط تخم مرغ میگذاریم و سپس در ظرف پودر نان قرارش میدهیم. در یک ماهیتابه به اندازه کافی روغن ریخته و با حرارتی مناسب سرخشان میکنیم. کراکت بیتربالن را میتوانید با هر سسی که مدنظرتان است میل نمائید.