آیا مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا مفید است؟
آیا مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا مفید است؟
یکی از ویتامین‌هایی که می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با کرونا مفید باشد مصرف کافی ویتامین D است.

باشگاه خبرنگاران جوان: یکی از ویتامین‌هایی که می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با کرونا مفید باشد مصرف کافی ویتامین D است. راه‌های تامین ویتامین D برای بدن شامل نور خورشید، منابع غذایی و مکمل ویتامین D است که با توجه به محدود بودن منابع غذایی این ویتامین، بهترین راه برای دریافت ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است.

ارتباط ویتامین D یا به اصطلاح ویتامین آفتاب، با سلامت استخوان ها، برای همگان ثابت شده و محرز است، اما امروزه علاقه مندی فراوانی به این ویتامین به دلیل ارتباط با بیماری‌های مختلفی از جمله ام اس، انواع سرطان، بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت ایجاد شده است.

بدن جهت حفظ عملکرد صحیح و سلامت خود نیاز به ویتامین‌ها دارد. ویتامین‌ها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی.

ویتامین D مانند سایر ویتامین‌های محلول در چربی در کبد و بافت‌های چربی ذخیره می‌شود و همانطوری که مقادیر اضافه آن می‌تواند سمی باشد، کمبود آن در بدن نیز با بروز بیماری‌های مختلف جسمی و روحی ارتباط دارد.

تقویت سیستم ایمنی با مصرف ویتامین D

جلال الدین میرزای رزاز رئیس انستیتو و دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی، با تأکید بر نقش تعیین کننده لزوم وجود ویتامین D برای مقابله کرونا ویروس، گفت: اگر کمبود ویتامین D در بدن وجود دارد پیشنهاد این است که ویتامین D دریافتی با مشاوره متخصص تغذیه به صورت مکمل دریافت شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تامین ویتامین D کافی از طریق غذا واقعاً امکان پذیر نیست ویتامین D که به صورت سنتز پوستی در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب ساخته می‌شود و منظور ما از آفتاب مستقیم آفتابی است که بیشتر در تابستان داریم.

میرزای رزاز یادآوری کرد: مطالعات نشان داده‌اند دریافت روزانه ویتامین D برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با انواع بیماری‌ها تأثیر زیادی دارد.