با این راهکارهای ساده و عملی دیگر یبوست نمی گیرید!
با این راهکارهای ساده و عملی دیگر یبوست نمی گیرید!

جلوگیری از یبوست و درمان یبوست نمکستان : یبوست ارتباط مستقیمی با نحوه ی عملکرد دستگاه گوارش شما دارد. در واقع اگر دستگاه گوارش شما به درستی کار کند، شما دچار یبوست نخواهید شد. بنابراین اگر همیشه یبوست دارید و کلافه شده اید بهتر است این مقاله را در بخش بیماری ها و راه های […]

جلوگیری از یبوست و درمان یبوست

چند راهکار برای جلوگیری از یبوست

نمکستان : یبوست ارتباط مستقیمی با نحوه ی عملکرد دستگاه گوارش شما دارد. در واقع اگر دستگاه گوارش شما به درستی کار کند، شما دچار یبوست نخواهید شد. بنابراین اگر همیشه یبوست دارید و کلافه شده اید بهتر است این مقاله را در بخش بیماری ها و راه های درمان آنها در نمکستان مطالعه بفرمایید :

خوردن فیبر بیشتر، آب بیشتر و پرهیز از خوردن غذاهای سرخ کردنی ۳ گزینه ای است که تاثیر زیادی در جلوگیری از یبوست دارد. بنابراین یکی از مهمترین کارها برای جلوگیری از یبوست کمک به گوارش میباشد.

چند راهکار برای جلوگیری از یبوست

سعی کنید غذاهای سرشار از فیبر بخورید :

شاید برایتان پیش بیاید که چرا فیبر برای بدنتان خوب است. فیبرها باعث حجیم شدن غذا در معده ی شما شده و باعث میشود که شما دفع راحتتری داشته باشید و یبوست جلوگیری میکند. بدن شما برای بهبود گوارش خود روزانه به ۳۶-۲۴ گرم فیبر نیاز دارد. با مصرف این غذاها میتوانید فیبر مورد نیازتان را دریافت نمایید:

  • کلم برگ ،گل کلم،کلم بروکلی و دیگر سبزیجات خانواده ی کلم
  • نخود فرنگی،لوبیا سیاه،لوبیا چیتی و دیگر انواع لوبیا
  • خانواده ی هلو،توت فرنگی،تمشک،توت،پاپایا و سیب
  • خانواده ی بادام،گردو و بادام زمینی
  • گندم و سبوس و دیگر غلات
  • کتان

سعی کنید از مکمل های فیبری استفاده نمایید :

اگر خوردن غذاهای سرشار از فیبر برایتان سخت است یا فایده ای ندارد میتوانید با خوردن مکمل های فیبری از رسیدن مقدار کافی فیبر به بدنتان اطمینان حاصل نمایید. اغلب این مکمل های فیبری به صورت پودر در بازار موجود هستند که با ترکیب آن ها و حل شدنشان با آب میتوانید از آن ها استفاده نمایید. استفاده ی زیاد از این مکمل ها یا در کل استفاده زیاد از فیبر شل شدن مدفوع و عوارض جانبی دیگری را دربر دارد. بنابراین از دریافت فیبر به اندازه کافی اطمینان حاصل نمایید.

عصاره ی آلو، درمان یبوست :

آلوها منبع غنی مُلین های طبیعی مانند فیبر غلیظ و سربیتول هستند. خوردن چند آلو ی کامل یا عصاره ی آلو هر روز صبح به گوارش شما کمک میکند. آلو باعث میشود که مدفوع  در سیستم گوارشی تان حرکت کند و مانع یبوست شود.

همچنین بخوانید:  نشانه های سقط جنین چیست؟

مصرف روزانه ماست :

برهم خوردن تعادل باکتری ها در معده نیز میتواند عامل یبوست باشد بنابراین خوردن ماست به بازسازی این باکتری های مفید کمک میکند. ماست باید که دارای پروبیوتیک بوده تا باعث آسان تر شدن گوارش شود.

آب زیاد بخورید :

گاهی اوقات بدن شما آب کافی ندارد تا باعث شود که مدفوع در بدنتان راحت حرکت کرده و دفع شود. پس نبود آب کافی باعث یبوست میشود. سعی کنید روزانه ۸ الی ۱۰ لیوان آب بنوشید.

نکته های کوتاه اما موثر در جلوگیری از یبوست :

غذاهای فرآوری شده کم بخورید.

کافئین کم بخورید.

الکل نخورید.

هنگام نیاز به دفع فوری، حتما اقدام نمایید.

فعالیت داشته باشید.

درمان یبوست :

  1. روغن کرچک
  2. دمنوش گیاه سنا
  3. قرص سنا
  4. چای قاصدک

چند راهکار برای جلوگیری از یبوست

چند راهکار برای جلوگیری از یبوست

منبع : نمکستان