یک تعامل و چند سؤال
یک تعامل و چند سؤال

وزارت ورزش در انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال دخالت می‌کند؟

به گزارش نمکستان، روزنامه همشهری نوشت: ««از معاون قهرمانی وزارت خواستم تا با فدراسیون (فوتبال) تعامل کند و پیگیری کند تا سرمربی تیم ملی هر چه زودتر انتخاب شود.» این بخش از گفتگوی وزیر ورزش با خبرگزاری خانه ملت، جالب توجه به‌ نظر می‌رسد. شاید این فقط یک جمله ساده باشد اما در همین جمله، چند نکته بسیار مهم نهفته است.

نخستین نکته را باید از آخر جمله شروع کرد. اینکه اساسا چرا باید سرمربی تیم ملی ایران هر چه «زودتر» معرفی شود؟ چه عجله‌ای در کار است تا سرمربی تیم ملی فوتبال را انتخاب کنیم؟ آیا قرار است در روزهای آینده به اردوی ملی برویم؟ آیا در تقویم، بازی ملی برای تیم ملی گنجانده شده است؟ آیا ظرف همین چند ماه یک تورنمنت ملی در پیش داریم؟ البته که بلاتکلیفی تیم ملی باید به پایان برسد اما دلیلی برای عجله‌کردن نیز وجود ندارد. به یاد بیاورید که فدراسیون مهدی تاج چطور برای گرفتن پاسخ نهایی از هروه رنار عجله کرد و نتیجه این تصمیم، گرفتارشدن با ویلموتس و پرونده‌ای بود که ظاهرا در جیب رئیس فدراسیون باقی مانده است. پس یک تصمیم عجولانه به‌ هیچ‌ وجه به فوتبال ایران و تیم ملی کمک نمی‌کند و شاید حتی در آینده مشکلات بزرگی برای این تیم به‌ وجود بیاورد.

مسئله دوم در مورد این جمله، نقش وزارت ورزش در انتخاب سرمربی تیم ملی خواهد بود. اگر این تصمیم قرار است با استقلال کامل از سوی فدراسیون گرفته شود، چرا باید چنین تعاملی شکل بگیرد؟ آخرین بار که وزارت ورزش «توصیه» جذب یک مربی را با فدراسیون در میان گذاشت، فاجعه ویلموتس اتفاق افتاد و عجیب است که ظاهرا قصد نداریم از این اتفاق‌ها درس بگیریم. حمید سجادی بعد از جام‌ جهانی ادعا کرده بود که هیچ دخالتی در کار فدراسیون انجام نمی‌دهد اما جمله تازه او نشان از تغییر موضع وزارت در این خصوص دارد.

همچنین بخوانید:  سرگذشت اختراعی که زندگی بشر را متحول کرد

مسئله مهم بعدی نیز به انتخاب فردی برای ایجاد همکاری بین فدراسیون و وزارت برمی‌گردد که اساسا سابقه خوبی در برخورد با فدراسیون‌ها نداشته است. تنها چیزی که هرگز در برخورد پولادگر با فدراسیون‌هایی مثل کشتی و تکواندو دیده نشده، «تعامل» بوده است! اصلا او چقدر اطلاعات و دانش فوتبالی دارد که در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی با فدراسیون تعامل کند؟ آیا او واقعا از مربیان خارجی مد نظر فدراسیون شناخت دارد و رزومه آنها را می‌داند؟

اما در مورد این جمله، یک ماجرای مستتر دیگر هم وجود دارد. ورود جدی وزارت ورزش به این حوزه، نشان می‌دهد که سرمربی بعدی تیم ملی احتمالا ایرانی است و انتخاب او نیز به‌زودی صورت خواهد گرفت. وزارت که در شرایط حساسی قرار دارد، می‌خواهد به این بلاتکلیفی پایان بدهد و برای انتخاب نهایی فدراسیون را تحت فشار بگذارد. اتفاقی که می‌تواند شرایطی نگران‌کننده را در اطراف تیم ملی به‌ وجود بیاورد. این انتخاب حساسی است که باید با صبر، حوصله و دانش زیادی انجام شود.»