10 رفتار اتلاف کننده وقت که هرگز نباید انجام دهیم
10 رفتار اتلاف کننده وقت که هرگز نباید انجام دهیم

10 رفتار اتلاف کننده وقت که هرگز نباید انجام دهیم نمکستان» اگر مجبور باشید کارهای زیادی در یک روز معین انجام بدهید، آیا بهتر نیست آن روز کمی طولانی تر شود؟ قبل از شروع به فکر کردن در مورد روش‌های کاهش حرکت وضعی کره زمین، سعی کنید روش های جدید اتلاف وقت را کنار بگذارید، […]

10 رفتار اتلاف کننده وقت که هرگز نباید انجام دهیم

ده رفتار اتلاف کننده وقت

نمکستان» اگر مجبور باشید کارهای زیادی در یک روز معین انجام بدهید، آیا بهتر نیست آن روز کمی طولانی تر شود؟ قبل از شروع به فکر کردن در مورد روش‌های کاهش حرکت وضعی کره زمین، سعی کنید روش های جدید اتلاف وقت را کنار بگذارید، یا حداقل میزان زمانی را که به آنها اختصاص می‌دهید کاهش دهید. در این صورت به نظر می‌رسد یک، دو یا سه ساعت یا حتی تا ساعات بیشتری در روز جلو می‌افتید تا زمان خود را صرف فعالیت‌هایی کنید که برایتان اهمیت دارند. در اینجا برخی از نابود کننده های حریص و سیری‌ناپذیر زمان گرانبها را معرفی می‌کنیم.

  1. شکست در توقف و تفکر: وقتی زمان بسیار کمی را صرف آماده سازی می کنید، مجبور می شوید زمان بسیار زیادی را صرف اجرا کنید. زمانی را که قبل از شروع پروژه صرف جمع آوری، مرتب کردن و سازماندهی افکار خود می کنید، برای صرفه جویی در وقت و کیفیت پیامد مفید است. برنامه ریزی قبل از شروع، مشکلات را بر طرف و به شما کمک می کند چگونگی اجرای وظیفه را تصور کنید. وقتی موقعیت را از قبل در نظر می گیرید، اغلب بدون اینکه متوجه باشید، ضمیر ناخودآگاه خود را با ابزار و اطلاعات لازم برای کار روی مشکلات، آماده می کنید.
  2. عملکرد چند وظیفه ای (Multi-tasking): شواهد علمی به طرز چشمگیری نشان می دهند که عملکرد چند وظیفه ای-تغییر جهت بین دو یا چند وظیفه-روش بسیار غیر مؤثری برای انجام کارهاست. محققان می گویند وقتی چند وظیفه را همزمان انجام می دهید، مغز خود را وادار می کنید برای تغییر جهت به مجموعه ای از مهارت های متفاوت و تجربه حافظه ای متفاوت، زمان صرف کند.
  3. کار بدون استراحت: نقطه بدون بازگشت جایی است که توجه و تمرکز به شدت کاهش پیدا می کند. افراد بسیار زیادی سخت کار می کنند، از استراحت صرف نظر می کنند و به آن آستانه می رسند. آن ها می نشینند و یک بند را بارها و بارها می خوانند زیرا خسته اند و تمرکز ندارند. یک گزارش را دوباره بازبینی می کنند و تا اواسط آن چیزی نمی فهمند. بنابراین بهتر است از فواصل زمانی کوتاه برای بازیابی تمرکز و انرژی استفاده کنید.
  4. نیاز به کمال [گرایی]: اگر از خود یا دیگران انتظار کمال دارید، وقت خود را تلف می کنید. دست نیافتن به کمال شما را از پیگیری علائق تفریحی یا اهداف شغلی تان باز می دارد و منجر به محدودیت در رضایت از زندگی می شود.
  5. نگرانی و انتظار: نگرانی و انتظار با هم دو عامل اتلاف وقت هستند که موفقیت و خوشبختی شما را در زندگی کاهش می دهد. نگرانی معمولاً ناشی از رها نکردن عواملی است که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. فکر کردن به نیروهای بسیار قدرتمندی که ممکن است تأثیر مخربی داشته باشد وحشتناک است. اما بجای صرف زمان برای آن نگرانی، زمان خود را صرف روش های آماده سازی یا اجتناب از این نیروها بکنید. دیل کارنگی می گوید: “اگر نمی توانید بخوابید، به جای دراز کشیدن و نگرانی، بلند شوید و کاری بکنید. این نگرانی است که بر شما غلبه می کند نه کم خوابی”
  6. تماشای تلویزیون: ما ممکن است حداقل 28 ساعت در هفته تلویزیون تماشا کنیم. فکر کنید اگر بتوانید این میزان زمان را حذف کنید، گویا هشت روز در هفته دارید. فقط به تمام کارهایی فکر کنید که می توانید در 28 ساعت اضافه انجام دهید: خواندن کتابی خوب، با خانواده بودن، شرکت در یک کلاس، شروع ورزش و شب زود خوابیدن!
  7. جستجوی شبکه جهانی: پرسه زدن ده دقیقه ای در اینترنت اصلاً اشکالی ندارد تا وقتی که این ده دقیقه ده ساعت نشود. درصد قابل توجهی از افراد در روز هفت ساعت یا بیشتر به نمایشگر چسبیده اند. اینترنت وسیله ای بسیار ارزشمند برای صرفه جویی در وقت است. فقط فکر کنید نسبت به گذشته، داده ها چقدر سریع دریافت و رد و بدل می شوند. اما وب انباری از اطلاعات بی فایده نیز است. می توانید ساعت ها امواج داده ها را برای جستجوی آن چه واقعاً می خواهید بدانید، تنظیم کنید و یک باره خواهید دید که بیش از نیمی از روز سپری شده است. وقتی با جریان معکوس اطلاعات از مسیر خارج می شوید، مقاصد اولیه خود را فراموش می کنید.
  8. گیر افتادن در دام هرزنامه ها: گویا غرق شدن در پیشنهادهای کارت اعتباری، کاتولوگ ها و مطالب بازاریابی مستقیم در صندوق دریافت پست الکترونیکی کافی نبود، حالا صندوق های دریافت ایمیل پر از اخبار ناخواسته ای است که هرزنامه (Spam) نام دارند. فروش یا مبادله ایمیل عملی رایج (و غیر اخلاقی) در میان شرکت هاست. اگر انبوه ایمیل های دریافتی خود را بررسی کنید، احتمالاً متوجه می شوید که چندین شرکت مختلف، نام شما را دقیقاً به یک صورت اشتباه نوشته اند. برای خیلی از سایت ها که نیاز به ثبت نام وجود دارد و فقط یکبار می خواهید وارد آن شوید، بهتر است از ایمیل های موقت استفاده کنید. چنین سرویس هایی در اینترنت زیاد هستند کافیست در گوگل سرچ کنید: ایمیل موقت (Temporary E-mail)
  9. وقت کشی در رفت و آمدها: اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنیم، روزانه ساعات زیادی را صرف رفت و آمد از خانه تا محل کار و بالعکس می کنیم. گزینه های زیادی برای رفت و آمد وجود دارد: اتومبیل شخصی، تاکسی، اتوبوس و مترو. بررسی کنید کدام وسیله زودتر و بهتر از بقیه شما را به مقصد می رساند. اگر از اتومبیل شخصی استفاده می کنید بجای گوش دادن به موسیقی و رادیوهای مختلف به سخنرانی های مفید و کتاب های گویا گوش کنید. در این صورت شما از زمان تان بصورت بهینه استفاده کرده اید.
  10. وقت گذراندن با افراد منفی: وقت گذراندن با افراد منفی روشی برای کاهش سطح انرژی، کاهش اشتیاق، تاریک کردن دیدگاه، کند کردن بهره وری و تبدیل نیمه پر لیوان به نیمه خالی است. هر چه تأثیر آن ها بر زندگی خود را بیشتر کاهش دهید، می توانید شادتر و مفیدتر زندگی کنید.
همچنین بخوانید:  خودمراقبتی: تعریف، ویژگی ها و مصادیق آن

منبع: مدیریت موفق به زمان آدمیزاد. نوشته درک زلر. ترجمه پریسا غریبی. نشر هیرمند؛ 1395.

10 رفتار اتلاف کننده وقت که هرگز نباید انجام دهیم