آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه فلافل جنوبی و اصل فوق العاده خوشمزه
آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه فلافل جنوبی و اصل فوق العاده خوشمزه
برای این پست آموزش طرز تهیه فلافل آبادانی و جنوبی و اصل فوق العاده خوشمزه را آماده کرده ایم ، برای مشاهده این آموزش آشپزی این پست را دنبال کنید.

نمکستان: برای این پست آموزش طرز تهیه فلافل آبادانی و جنوبی و اصل فوق العاده خوشمزه را آماده کرده ایم ، برای مشاهده این آموزش آشپزی این پست را دنبال کنید.

مواد لازم فلافل جنوبی

نخود ۲ لیوان
پیاز ۱ عدد
سیر ۴ حبه
آرد نخودچی ۴ قاشق چایخوری
تخم مرغ ۱ عدد
آبلیمو ۱ قاشق سوپ خوری
جعفری ۱۰۰ گرم
پودر تخم گشنیز ۱ قاشق چایخوری
پودر زیره ۱ قاشق چایخوری
نمک، فلفل و ادویه به میزان لازم

فلافل عربی , فلافل بندری , فلافل خوزستانی , فلافل , tghtg

طرز تهیه فلافل جنوبی

با آموزش طرز تهیه فلافل از سری آموزش های آشپزی سایت نمکستان در خدمتتون هستیم. ابتدا باید نخود را از روز قبل در آب بخیسانیم تا نفخ آن برطرف شود ، بهتر است چندین بار ( مثلا ۲ ساعت یکبار ) آب نخود ها را عوض کنیم.

حالا برای تهیه مایه فلافل باید نخود ( یک روز خیس خورده ) را به همراه پودر زیر ، پودر تخم گشنیز ، آبلیمو ، نمک ، فلفل سیاه و ادویه های مخصوص فلافل داخل میکسر می ریزیم. سپس سیر ، پیاز و جعفری را ساطوری خرد می کنیم و به میکسر اضافه می کنیم.

ارگ وقتش را دارید حتما پیاز و سیر را جداگانه با رنده خیلی رنده کنید تا آبشان کاملا خارج شود ، سپس آّب پیاز و سیر را بگیرد و از سیر و پیاز آب گرفته در فلافل خود استفاده نمایید. این طوری مایه فلافل آب نمیندازد و در زمان سرخ کردن راحت تر خواهید بود.

مواد ار باید اینقدر بزنیم تا مایه ای کاملا یکدست داشته باشیم. در صورتی که میکسر در دسترس ندارید می توانید مواد را چرخ کنید یا با گوشتگوب بکوبید. البته بهترین نتیجه با میکسر حاصل می شود چون مواد کاملا یکدست می شوند.

در اینجا تخم مرغ و آرد نخودچی را به مایه فلافل اضافه می کنیم و مواد را با دست خوب ورز می دهیم ( مانند مایه کباب کوبیده ) اینکار را تا جایی انجام می دهیم که خمیر نرمی به دست بیاید و در این مرحله فلافل اماده سرخ شدن است.

اگر دستگاه فلافل زنی ندارید با دست مقداری از مایه بردارید و گرد کنید ( مانند کوکو سیب زمینی ولی مایه فلافل را نباید تخت کرد ) و داخل تابه ای گود پر از روغن بریزید. باید به قدری روغن بریزید که فلافل ها در روغن شناور باشند.

زیر تابه باید خیلی کم باشد تا فلافل ها مغز پخت شوند. بعد از سرخ کردن فلافل ها ، آنها را در توری قرار دهید تا روغن اضافه شان گرفته شود. سپس به همراه نان ساندویچی ، خیار شور ، گوجه فرنگی و کاهو سرو نمایید.

نکات طرز تهیه فلافل

یکی از نکات مهم برای تهیه فلافل رفع نفخ نخود است ، برای این کار بهتر است که نخود را از چند روز قبل خیس کنیم تا فخش کاملا برطرف شود. بهتر است چند بار آب نخودها را تغییر دهید. در روش دیگر می توانیم نخود را چند مرتبه در آب بجوشانیم و نخود را چرخ می کنیم. جوشاندن نخود هم باعث کمتر شدن نفخ نخود می شود.

طرز تهیه فلافل , طرز تهیه فلافل اهوازی , طرز تهیه فلافل در خانه با نخود

مواد لازم سس فلافل

پودر انبه ۲ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
سرکه ۱.۴ پیمانه
آب به میزان لازم
نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه سس فلافل بندری

رب گوجه فرنگی ، پودر انبه ، سرکه، نمک و فلفل را در ظرفی ریخته کم کم آب اضافه کرده به حدی که بصورت سس رقیقی شود،سپس روی حرارت قرارداده تا بجوشد و مقداری غلیظ شود.

••• فلافل خوزستانی •••

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل آبادان

مواد لازم فلافل خوزستانی

نخود خیس شده ۲۵۰ گرم
پیاز یک عدد بزرگ
سیر ۳ حبه
رب گوجه فرنگی یک قاشق مربا خوری
سیب زمینی آب پز ۱ عدد کوچک
ادویه کاری ۲ قاشق چایخوری
فلفل و نمک و زردچوبه به میزان دلخواه

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل آبادان

طرز تهیه فلافل خوزستانی

برای تهیه فلافل خوزستانی ابتدا ابتدا نخود را به همراه پیاز و سیر چرخ کرده (نخود چرخ شده باید کمی زبر باشد) سپس سیب زمینی رنده شده و رب گوجه و تمام مواد باقیمانده را به مایه نخود اضافه نموده و خوب ورز میدهیم. لازم به ذکر است قبل از سرخ کردن فلافل مقدار کمی آب اضافه کرده تا مایه نسبتاٌ نرمتر شود با این کار فلافل ترد خواهد شد.

طرز تهیه فلافل , طرز تهیه فلافل اهوازی , طرز تهیه فلافل در خانه با نخود,tghtg

نکات مهم در مورد فلافل خوزستان

۱- هیچوقت به مایه فلافل تخم مرغ اضافه نکنید زیرا طعم واقعی فلافل را از بین میبرد و مانند کتلت خواهد شد.

۲- برای خوشمزه تر شدن فلافل از فلفل به میزان بیشتری استفاده شود.

۳- میتوان بجای رب گوجه از یک عدد گوجه فرنگی رنده شده استفاده کرد.

۴- برای سرخ کردن از ظرف کوچک و گود استفاده شود برای صرفه جویی در روغن و سرعت پخت و شعله اگر کم باشد فلافل شما نیز مغز پخت خواهد شد.

دستور پخت سس فلافل خوزستان

یک عدد سیب زمینی آب پز و له شده را با ومقداری رب گوجه و فلفل و نمک در آب حل کرده و مواد را میپزیم تا مایه نسبتاٌ غلیظی بدست آید. این دستور پخت فلافل خوزستان است حتماٌ امتحان کنید.

••• فلافل تند بندری •••

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل لشکرآباد

مواد لازم فلافل بندری

تخم مرغ ۱ عدد
سیب زمینی ۱ عدد
نخود یک فنجان
فلفل یک چهارم قاشق سوپخوری
فلفل قرمز قدری

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل لشکرآباد

طرز تهیه فلافل بندری

برای تهیه فلافل بندری ابتدا ۴۸ ساعت نخود را در آب خیس کنید، البته مرتب آب آن را عوض کنید تا لیز نشود. بعد آن را با سیب زمینی چرخ کرده و نمک و فلفل قرمز را به آن اضافه کرده خوب مخلوط کنید. بعد از آن تخم مرغ را به آن اضافه کرده و باز هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید و بعد آن را به صورت گرد گرد در آورده و در روغن سرخ کنید.

••• فلافل اهوازی لشکرآباد •••

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل بیرونی

مواد لازم فلافل اهوازی

نخود ۵۰۰ گرم
تخم مرغ ۳ تا ۴ عدد
گشنیز ۲۵۰ گرم
زیره ی کوبیده ۱ قاشق سوپخوری
فلفل قرمز کوبیده ۱ قاشق چایخوری
آرد گندم ۳ تا ۴ قاشق سوپخوری
آبلیمو ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری
روغن مایع برای سرخ کردن به مقدار لازم
نمک به قدر کافی
همچنین بخوانید:  آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه آش رشته با کوفته قلقلی

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل اصل پفکی

طرز تهیه فلافل اهوازی

برای تهیه فلافل اهوازی ابتدا نخود را بپزید. (بهتر است نخود را قبلاً خیس کنید تا زودتر بپزد، در هر حال نخود باید کاملاً پخته شود و آبش به خورد آن برود). سپس آن را در حالی که هنوز گرم است چرخ کنید تا کاملاً مانند پوره نرم و لطیف شود.

گشنیز را تمیز کرده و بشویید و در صافی بریزید. وقتی آب گشنیز کشیده شد آن را ریز خرد کنید. تخم مرغ ها را با زیره و کمی نمک و فلفل قرمز یا فلفل سیاه (در صورت استفاده از فلفل سیاه یک قاشق چایخوری زعفران هم در کمی آب جوش حل کرده به کار ببرید). داخل پوره نخود بریزید و مایه را خوب مخلوط کنید.

بعد گشنیز را ریخته، به هم بزنید تا مواد مخلوط شوند. مقداری روغن مایع را در تابه ی مناسبی بریزید و آن را داغ کنید تا حدی که دود نکند. از مایه ی تهیه شده گلوله هایی به اندازه ی یک تخم مرغ بردارید

و آنها را در آرد غلطانیده و همه را با دست صاف و گرد کنید. باید دقت کنید که سطح گلوله ها کاملاً صاف شود. سپس آنها را در روغن بیندازید. حرارت را کمی ملایم کنید. وقتی یک طرف طلایی شد آنها را برگردانید تا طرف دیگرشان هم طلایی شود.

••• فلافل عربی •••

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل اصل پفکی

مواد لازم فلافل عربی

باقلای خشک ۳۸۰ گرم
نخود ۳۸۰ گرم
سیر کوبیده ۲ حبه درشت
پیاز ( ریز خرد شده) یک عدد درشت
پیازچه (ریز خرد شده) ۴ عدد بزرگ
فلفل سبز قلمی تند مقداری
بیکینگ پودر یک قاشق غذاخوری
آرد ۳ قاشق غذاخوری
جعفری خرد شده یک قاشق مرباخوری
پودر تخم گشنیز ۱.۵ قاشق مرباخوری
پودر زیره سبز به اندازه لازم
نمک و فلفل به اندازه لازم
روغن برای سرخ کردن به اندازه لازم

https://namakstan.net/wp-content/uploads/2016/04/1488183609-58b3e1392e8c7.jpg

طرز تهیه فلافل عربی

برای تهیه فلافل عربی ابتدا باقلا و نخود را از قبل خیس می کنیم. باقلا و نخودهای خیس خورده را پوست می کنیم و با گوشت کوب یا خردکن برقی به طور کامل خرد می کنیم. سپس سیر، پیاز، پیازچه و بقیه مواد را اضافه کرده و دوباره له می کنیم تا نرم شود و می گذاریم یک ساعت بماند. در آخر گلوله هایی به اندازه گردو از مخلوط این مواد بر می داریم

و به صورت شامی های گردی در می آوریم. آن گاه در یک سینی می چینیم و می گذاریم یک ربع دیگر بماند. سپس در روغن فراوان سرخ می کنیم تا طلایی شود. توجه: – باقلا و نخود از شب قبل خیس شود. در تهیه این غذا می توان فقط از نخود استفاده کرد که در این صورت مقدار نخود دو برابر می شود.

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل ترد

نکات مهم برای طرز تهیه فلافل خوشمزه

۱٫ برای طرز تهیه فلافل نخود به خاطر آن که نفاخی نخود گرفته شود، بهتر است که آن را چند روز قبل خیس کنید و هر بار آب آن را دور بریزید. حتی می‌ توانید آن را چند بار بجوشانید و آبش را خالی کنید و سپس نخودها را چرخ کنید. به این ترتیب کمتر باعث نفخ می‌ شوند.

۲٫ ادویه هایی که در مواد لازم فلافل گفته شد، ادویه های اصلی برای طرز تهیه فلافل هستند و پیشنهاد این است که حتما از همه ادویه ها برای تهیه فلافل استفاده کنید.

۳٫ بهترین ادویه برای پخت فلافل زیره است البته فرقی نمی‌ کند که شما زیره سیاه اضافه می‌کنید یا سبز. افزودن زیره به فلافل به هضم بهتر آن کمک خواهد کرد.  می‌ توانید به مایه فلافل کمی هم نعناع خشک اضافه کنید به این ترتیب فلافل عطر بهتری پیدا خواهد کرد.

۴٫ هنگام تهیه فلافل دقت کنید که نخودها را زیاد چرخ نکنید تا له نشوند زیرا در این صورت مایه فلافل وا می‌ رود. البته بهتر است خیلی هم نخودها درشت نباشند که زیر دندان احساس شوند بهتر است اندازه نخود های چرخ شده کمی از دانه‌ های شکر درشت‌تر باشد.

فلافل , طرز تهیه فلافل , دستور پخت فلافل , فلافل ترد , tghtg

۵٫ بعضی ها تخم مرغ را به فلافل اضافه نمی کنند و به تهیه فلافل تا همین مرحله بسنده می کنند ولی به نظر می رسد تخم مرغ حکم چسب را برای مواد دارد و باعث شکیل شدن فلافل می شود و به آن زیبایی می دهد. همچنین از خشک شدن فلافل جلوگیری می کند. درباره بیکینگ‌ پودر نیز باید بگویم که فقط مقدار کمی از آن را به مایه فلافل اضافه کنید تا باعث پف کردن آن‌ ها شود.

۶٫ برای سرخ کردن فلافل، آن‌ ها را در ظرفی نچسب و کوچک که روغن عمق پیدا کرده است، قرار دهید تا فلافل ها بعد از افتادن در روغن داغ به کف ظرف برخورد کنند و به سطح بیایند. به این ترتیب فلافل خوشمزه و ترد خواهید داشت.

۷٫ برای سرخ کردن فلافل‌ها از قالب‌ های مخصوص استفاده کنید و بگذارید تا روغن کاملاً داغ شود، متاسفانه فلافل را باید در روغن زیاد سرخ کرد تا هم زیباتر شود و هم یکدست پخته شود. ولی می توانید در انتها با دستمال روغنش را بگیرید.

۸٫ چاشنی مناسب غذای فلافل فقط ترشی است، آن هم ترشی انبه، بادمجان یا میوه. البته شما می‌ توانید فلافل را با کلم شور یا ترشی نیز میل کنید.

۹٫ بهتر است نان مناسب برای خوردن فلافل پیتا باشد که نوعی نان لبنانی است و کمی ضخیم‌تر از نان لواش است و دو لایه دارد.

۱۰٫ نوشیدنی پیشنهادی همراه فلافل نیز یک لیوان چای نعناع است. البته هندی‌ ها با غذای فلافل نوشیدنی‌ ای به نام لاسی می‌نوشند؛ «لاسی» دوغ شیرینی است که مواد تشکیل‌ دهنده آن، میوه است. فلافل و سمبوسه از معروف ترین غذاهای جنوب کشورمان است که در تمام شهرها طرفدران خاص خودشان را دارند.

آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه فلافل جنوبی و اصل فوق العاده خوشمزه