آموزش طرز تهیه اشپیل شور + اشپیل چیست؟
آموزش طرز تهیه اشپیل شور + اشپیل چیست؟

آموزش طرز تهیه اشپیل شور + اشپیل چیست؟ نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه اشپیل شور را آماده کرده ایم برای مشاهده دستور آشپزی ، این پست را دنبال کنید مواد لازم برای تهیه اشپیل شور اشپیل خام ماهی سفید دو عدد نمک دو پیمانه ورق A4 چهار ورق طرز تهیه اشپیل شور […]

آموزش طرز تهیه اشپیل شور + اشپیل چیست؟

اشپیل شور , طرز تهیه اشپل شور , اشپیل چیست

نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه اشپیل شور را آماده کرده ایم برای مشاهده دستور آشپزی ، این پست را دنبال کنید

مواد لازم برای تهیه اشپیل شور

اشپیل خام ماهی سفید دو عدد

نمک دو پیمانه

ورق A4 چهار ورق

 روش پخت ماهی سفید, ماهی پلو شب عید, طرز تهیه ماهی شکم پر

طرز تهیه اشپیل شور

اشپیل را طوری می‌شوییم که کیسه آن آسیب نبیند و بعد از خشک کردن اشپیل دو ورق کاغذ A4 را در ته ظرف مناسب انداخته و یک لایه نمک به قطر دو سانتی‌متر می‌پاشیم و اشپیل را روی آن قرار می‌دهیم و بقیه نمک را روی اشپیل می‌پاشیم طوری که اشپیل دیده نشود. دو ورق A4 بعدی را روی اشپیل قرار می‌دهیم، در ظرف را بسته بعد از ۱۰ روز در دمای معمولی اشپیل آماده مصرف می‌باشد.برای گرفتن شوری اشپیل آن را در یک ظرف روی بخار آب قرار داده و بعد از ۲۰ دقیقه بر می‌داریم.

پخت میگو و قارچ سوخاری , مواد لازم برای تهیه میگو و قارچ سوخاری

اشپیل چیست؟

مرواریدهای کوچک طلایی رنگی را که این روزها در دل انواع ماهی های سفید، کولی، کولمه، کپور و… جا خوش کرده اند، اشپل می گویند. وقتی این نوع ماهی ها را می خریم و در منزل اقدام به پاک کردنشان می کنیم، به محض باز کردن شکمشان، حجم زیادی از این مرواریدها را می بینیم که با نظم خاصی به درازای بدن ماهی درون یک پوسته بسیار نازک و شفاف همراه یک بادکنک سفیدرنگ قرار گرفته اند. برخی خانواده ها به این تصور که این مرواریدها جزو امعا و احشای ماهی بوده و غیرخوراکی هستند، آنها را دور می ریزند. اما در مقابل، برخی از افراد بخصوص هموطنان شمال کشورمان که بخوبی این فرآورده را می شناسند، از آن کوکویی تهیه می کنند که طعم آن بی مثال و ارزش تغذیه ای آن بی شمار است. اما این مرواریدها چه هستند و چه ارزشی دارند و آیا مصرف آن توصیه می شود؟ این مرواریدها، تخمک های بارورنشده حاصل از تخمدان جنس ماده انواعی از ماهی ها هستند که به آن «اشپل» گویند. ارزش تغذیه ای اشپل با خاویار کمی متفاوت است، اما هر دو تخمک های ماهیان خوراکی هستند که قبل از تخم ریزی و لقاح از شکم ماهی خارج و در تهیه انواع غذاها استفاده می شوند.

همچنین بخوانید:  آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی و خوشمزه خانگی

آموزش طرز تهیه اشپیل شور خوشمزه + اشپیل چیست؟