دستور قدم به قدم طرز تهیه آش دوغ تبریز و رازهای خوشمزه شدن آن
دستور قدم به قدم طرز تهیه آش دوغ تبریز و رازهای خوشمزه شدن آن

دستور قدم به قدم طرز تهیه آش دوغ تبریز و رازهای خوشمزه شدن آن سایت تفریحی نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه آش دوغ ساده از محبوب ترین و ساده ترین غذاهای تبریز را آماده کرده ایم برای مشاهده این آموزش آشپزی ، این پست را دنبال کنید. مواد لازم آش دوغ دوغ […]

دستور قدم به قدم طرز تهیه آش دوغ تبریز و رازهای خوشمزه شدن آن

آش دوغ تبریزی,آش دوغ اردبیلی,آش دوغ خوشمزه,آش دوغ ساده,آش دوغ

سایت تفریحی نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه آش دوغ ساده از محبوب ترین و ساده ترین غذاهای تبریز را آماده کرده ایم برای مشاهده این آموزش آشپزی ، این پست را دنبال کنید.

مواد لازم آش دوغ

  • دوغ ترش محلی ۲ لیتر
  • نخود پخته شده ۱ پیمانه
  • برنج ۱ پیمانه
  • تخم مرغ ۱ عدد
  • نمک به میزان لازم
  • سبزی آش گشنیز ، جعفری ، تره و اسفناج نیم کیلو
  • پیاز داغ ، نعناع داغ و سیر داغ برای تزیین به دلخواه

آش شله مشهدی خوشمزه,آش شله مشهدی مجلسی,آش شله مشهدی اصل,آش شله مشهدی

طرز تهیه آش دوغ

برای تهیه آش دوغ ابتدا نخود را در آب می گذاریم تا نفخش از بین برود ، برای این منظور هر یک ساعت آب نخود را عوض می کنیم تا کاملا نفخش خنثی شود سپس آنرا با دو لیوان آب در قابلمه ای جداگانه می پزیم و بعد از اینکه کاملا پخت کنار می گذاریم.

حالا باید کاری کنیم که دوغ نبرد ، برای این منظور یک کاسه گود انتخاب می کنیم و دوغ را داخلش می ریزیم ، سپس تخم مرغ را در دوغ می شکنیم . شروع به مخلوط کردن دوغ و تخم مرغ می کنیم تا جایی که اثیر از تخم مرغ نماند و کاملا در دوغ حل شود.

نکته قابل توجه اینست که اگر دوغ ما آبکی بود و مایه دار نبود میتوانیم چند قاشق ماست در ان حل کنیم تا به غلظت مناسب برسد. قابلمه اصلی آش دوغ را روی حرارت می گذاریم و دوغ را درونش خالی می کنیم ، توجه داشته باشید این آش زحمت زیادی دارد و تا زمان جوش آمدن دوغ باید آنرا به هم بزنیم.

بعد از اینکه دوغ به جوش امد برنج را که قبلا پاک کرده ایم به قابلمه آش اضافه می کنیم و شروع به هم زدن می کنیم ، حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا برنج نیم پز شود. بعد از اینکه برنج نرم شد سبزی آشی که قبلا شسته ایم و ساطوری بصورت خیلی ریز خرد کرده ایم را به قابلمه اضافه می کنیم.

همچنین بخوانید:  آموزش کامل طرز تهیه ماکارونی با شیر

وقتی رنگ سبزی آشی تیره شد و مطمئن شدیم که پخته است ، نخودی که در مرحله اول کنار گذاشتیم را به آش اضافه می کنیم . در پایان نمک آش را اضافه می کنیم . توجه داشته باشید که اگر نمک را در مراحل اولیه به آش دوغ اضافه کنیم باعث می شود دوغ ببرد .

بعد از اینکه نمک را اضافه کردیم مجدد آش را هم میزنیم تا ته نگیرد ، حدود ۲۰ دقیقه بعد آش دوغ شما آماده سرو است. نکته مهم در سرو آش دوغ اینست که سریعا تا داغ است باید سرو شود چون اگر بماند و سرد شود سفت می شود و طعم اولیه را از دست می دهد.

برای تزیین این آش می توانید مانند آش های سفید رنگ مثل آش کلم از جعفری تازه استفاده کنید ، به این صورت که جعفری را خرد کنید و روی آش بریزید. نکته مهم در هنگام مصرف این آش اینست که در کنارش یک دسر شیرین مصرف کنید چون ترشی آش دوغ باعث افتادن فشار می شود.

دستور قدم به قدم طرز تهیه آش دوغ تبریز و رازهای خوشمزه شدن آن