کدامیک را بخرم؟ پیانو آکوستیک یا دیجیتال!؟
کدامیک را بخرم؟ پیانو آکوستیک یا دیجیتال!؟

کدامیک را بخرم؟ پیانو آکوستیک یا دیجیتال!؟ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که افراد در هنگام خرید پیانو به آن برمی‌خورند، این است که پیانو دیجیتال بهتر است آکوستیک؟ بدون شک هر کدام از سازها با ویژگی‌هایی که دارند انتخاب بسیاری از افراد مبتدی برای ورود به عرصه موسیقی و نوازندگی هستند و شاید این مقایسه […]

کدامیک را بخرم؟ پیانو آکوستیک یا دیجیتال!؟

پیانو دیجیتال بهتر است یا آکوستیک

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که افراد در هنگام خرید پیانو به آن برمی‌خورند، این است که پیانو دیجیتال بهتر است آکوستیک؟ بدون شک هر کدام از سازها با ویژگی‌هایی که دارند انتخاب بسیاری از افراد مبتدی برای ورود به عرصه موسیقی و نوازندگی هستند و شاید این مقایسه زیاد ایده آل نباشند. هدف ما هم از این مقاله تعیین و معرفی بهترین پیانو نیست، بلکه می‌خواهیم معایب و مزایای پیانوی دیجتال و آکوستیک را به شما ارائه دهیم. این شما خواهید بود که در نهایت تصمیم می‌گیرد، پیانو دیجیتال بهتر است یا آکوستیک؟ با ما همراه باشید.

پیانو دیجیتال بهتر است یا آکوستیک؟

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. پیانو بالاترین دامنه صوتی را در بین سازهای معمول دارد. به طوری که در شکل فعلی‌اش به‌طور معمول حدود هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود پنج اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو هستند. این ساز در نوع دیجیتال و آکوستیک موجود می‌باشد.

تفاوت اصلی بین پیانو (پیانوی آکوستیک استاندارد) و یک پیانوی دیجیتال مکانیزم تولید صدا است. در پیانوهای اکوستیک و گرند، صدا از طریق برخورد چکش متصل به هر کلاویه، با سیم فلزی مربوط به همان تولید می‌شود. این صدا نسبتا ضعیف بوده و برای تقویت آن فضای اکوستیک داخل ساز به گونه‌ای طراحی شده است که شدت صدا را افزایش می‌دهد. در پیانوهای دیجیتال نیز، صدای تولید شده توسط پیانوهای اکوستیک و گرند با کیفیت بالا ضبط و نمونه برداری شده و بر روی مدار الکترونیکی ساز ذخیره می‌شوند. بدین ترتیب شکل موج و فرکانس مربوط به هر کلاویه، پخش خواهد شد.

معایب و مزایای پیانو آکوستیک و پیانو دیجیتال

هیچ یک از لوازم موسیقی و سازهایی که تاکنون ایجاد شده‌اند، بی نقص نبوده و حتی در بهترین شرایط هم، معایبی دارند. پیانو آکوستیک و دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در کنار مزایای منحصر به‌فرد معایبی دارند. هر فردی که به دنبال خرید پیانو است و بین این دو گزینه مردد است، بهتر است نگاهی به مزایا و معایب آن‌ها بکند. یقینا دانستن این موارد می‌تواند، فرد را در انتخاب پیانو یاری کنند.

همچنین بخوانید:  معرفی بهترین رستوران‌های اهواز

ابتدا از مزایای پیانو آکوستیک شروع می‌کنیم. به دلیل عملکرد آن، این ساز اصواتی را تولید می‌کند که از عهده کار پیانوهای دیجیتال خارج است. این پیانو در مقایسه با پیانو دیجیتال، بسیار با دوام‌تر می‌باشد و تجربه‌ی کار با آن هرگز قابل مقایسه با پیانو دیجیتال نیست. با این حال باز هم تعداد فروش پیانوی دیجیتال در مقایسه با نوع آکوستیک آن، بیشتر است و این شاید ریشه در این داشته باشد که پیانو دیجیتال قادر است صدای هر نوع ساز موسیقی را تولید کند و این یک مزیت بزرگ می‌تواند برای اهالی موسیقی باشد. با این حال تعداد فروش پیانوهای دیجیتال در مقایسه با آکوستیک بیشتر است و این امر شاید ریشه در این موضوع داشته باشد که پیانو دیجیتال قادر است، صدای هر نوع سازی را تولید کند. این ساز می‌تواند به سادگی صدای یک ارکستر کامل را تولید کند.

علاوه بر این یادگیری پیانوی دیجیتال ساده‌تر است و به کمک آن می‌توان کیفیت یادگیری از طریق برنامه‌های آموزش موسیقی را ارتقا بخشید. همچنین در پیانوهای دیجیتال این امکان وجود دارد که می‌توند به کامپیوتر متصل شده و یک استودی کامل را تجربه کرد.

البته این‌ها چیزی از ارزش‌های پیانوی آکوستیک کم نمی‌کند. به طوری که هر نوازنده حرفه‌ای در کنار پیانو دیجیتال یک پیانو آکوستیک نیز دارد. باید اضافه کرد که قیمت پایین‌‏تر و راحتی حمل و جابه‌‏جایی از دیگر مزایای پیانو دیجیتال است. به علاوه نیاز به صرف هزینه برای نگهداری آن هم نیست. همچنین می‏‌توان به کمک هدفون در سکوت به نواختن پیانو دیجیتال پرداخت.

اما پیانو دیجیتال برای کسانی که می‌‏خواهند پیانو کلاسیک یاد بگیرند و بنوازند مناسب نمی‌باشند. همچنین این پیانوها در مقایسه با پیانوهای آکوستیک که می‌تواند حداقل ۵۰ سال عمر داشته باشند، از ماندگاری کم‌تری برخوردار است. کارایی پیانو دیجیتال با گذر زمان افت می‌کند اما کارایی پیانو آکوستیک همواره و در صورت نگهداری درست، ثابت بوده و تغییر نخواهد کرد.

قیمت، مشکلات حمل‌ونقل، فضای اشغال، هزینه و زحمات نگهداری و … را می‌توان از معیات قابل توجه پیانوهای آکوستیک در مقایسه با دیجیتال بر شمرد.