شرح فضیلت و خواص سوره الرحمن عروس قرآن
شرح فضیلت و خواص سوره الرحمن عروس قرآن

شرح فضیلت و خواص سوره الرحمن عروس قرآن نمکستان » شرح و توضیحات در مورد خاصیت ها و فضایل سوره الرحمن ، در ادامه با ما همراه باشید. خواص سوره الرحمن الرحمن و نام دیگرش «آلاء» (۱) پنجاه و پنجمین سوره قرآن است که مکی  و ۷۸ آیه دارد. در فضیلت سوره الرحمن از پیامبر […]

شرح فضیلت و خواص سوره الرحمن عروس قرآن

خواص سوره الرحمن , فضیلت و خواص سوره الرحمن , سوره الرحمن

نمکستان » شرح و توضیحات در مورد خاصیت ها و فضایل سوره الرحمن ، در ادامه با ما همراه باشید.

خواص سوره الرحمن

الرحمن و نام دیگرش «آلاء» (۱) پنجاه و پنجمین سوره قرآن است که مکی  و ۷۸ آیه دارد.

در فضیلت سوره الرحمن از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده که فرمودند هر چیزی عروسی دارد و عروس قرآن سوره الرحمن است (۲)

و در رویات دیگری آمده : هرکسی سوره الرحمن را قرائت کند خداوند به ضعف و ناتوانی او رحم می اورد و او توانایی ادای شکر نعمت های خدادادی را پیدا می کند(۳)

خاصیت سوره نجم ، تفسیر سوره نجم , فضیلت های سوره نجم

امام صادق علیه السلام فرمودند: از قرائت سوره الرحمن و عمل به آن غافل نباشید زیرا این سوره در دل منافقان استقرار نمی یابد. در روز قیامت خداوند این سوره را به شکل انسانی در بهترین شکل و خوشترین بو وارد می کند تا اینکه در جایگاهی که نزدیکتر از آن وجود ندارد نزد خداوند می ایستد آنگاه خداوند می فرماید چه کسی در دنیا همواره تو را قرائت می کرد؟ سوره الرحمن در جواب می گوید ای پروردگارم فلان و فلان پس از آن چهره ایشان سفید و نورانی می شود خداوند به این گروه می فرماید هر کس را که دوست دارید شفاعت کنید آن گاه خداوند می فرماید به بهشت وارد شوید و هرجایی که دوست دارید سکونت گزینید(۴)

مطالب مذهبی , مطالب دینی , مطالب قرآنی

از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر کس سوره الرحمن را قرائت کند و همه جا پس از آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» بگوید: «لابشیء من الائک رب اکذب» اگر در آن روز یا شب از دنیا برود شهید محسوب می شود(۵)

از حضرت زهرا سلام الله علیها روایت شده است: قرائت کننده سوره الرحمن در ملکوت آسمانها و زمینها ساکن در بهشت فردوس خوانده می شود. (۶)

همچنین بخوانید:  آموزش جامع و صحیح نماز خواندن به همراه ترجمه کامل نماز

دعای سریع الاستجابه , دعاء سریع الاستجابه

آثار و برکات سوره الرحمن

۱) آسان شدن امور

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: هر کس سوره الرحمن را بنویسد و به خود همراه داشته باشد خداوند هر کار سختی را برای او آسان می کند. (۷)

۲) درمان درد چشم

امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه کسی که درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.(۸)

۳) بهبود بیماری طحال، قلب و…

مرحوم کفعمی در کتاب المصباح آورده است : اگر سوره الرحمن را بنویسند و بشویند و از آب آن بیاشامند برای بیماری طحال و دردها و بیماری های قلب مفید است و اگر نوشته آن را برای درد چشم و بیماری صرع به همراه داشته باشند بهبود میبخشد. (۹)

۴) آسان شدن وضع حمل

برای تسهیل وضع حمل آیه «سنفرغ لکم ایها الثقلان فبای الاء ربکما تکذبان» سوره الرحمن را بنویسند و بر پشت حامله ببندند بعد که فارغ شد آن را باز کنند. (۱۰)

دعای خروج از منزل ، دعای بیرون آمدن از خانه

پی نوشت:

(۱)درمان با قرآن، ص۱۰۶

(۲) مستدرک الوسائل، ج۴، ص۳۵۱

(۳) مجمع البیان، ج۹،ص۳۲۶

(۴)ثواب الاعمال، ص۱۱۶

(۵) همان

(۶)کنزالعمال، ج۲، ص۲۶۴

(۷)تفسیرالبرهان، ج۵، ص۲۳۸

(۸) همان

(۹)المصباح کفعمی، ص۴۵۸

(۱۰)درمان با قرآن، ص۱۰۸

شرح فضیلت و خواص سوره الرحمن عروس قرآن

منابع : «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی» /  namakstan.net