نگاهی به تعاریف و مفهوم تجارت B2B
نگاهی به تعاریف و مفهوم تجارت B2B

نگاهی به تعاریف و مفهوم تجارت B2B اگر در حوزه‌ی تجارت مشغول هستید، بدون شک تجارت B2B به گوش‌تان خورده است.  B2B نوعی از تجارت است که در آن دو یا چند بنگاه یا business  به طور مستقیم با هم وارد تجارت می‌شوند. تجارت B2B یا Business To Business که در دنیای تجارت با نام‌هایی […]

نگاهی به تعاریف و مفهوم تجارت B2B

نگاهی به تعاریف و مفهوم تجارت B2B

اگر در حوزه‌ی تجارت مشغول هستید، بدون شک تجارت B2B به گوش‌تان خورده است.  B2B نوعی از تجارت است که در آن دو یا چند بنگاه یا business  به طور مستقیم با هم وارد تجارت می‌شوند. تجارت B2B یا Business To Business که در دنیای تجارت با نام‌هایی همچون بازاریابی کسب و کار و بازاریابی صنعتی شناخته می‌شود، تجارت بین دو یا چند بنگاه است. همانطور که از نام آن مشخص است، فرایند داد و ستد در این نوع تجارت بین بنگاه‌های مختلف برای تبادل محصول یا سرویس می‌باشد. در این مدل از کسب‌وکار مشتریان افراد حقیقی نیستند بلکه شرکت‌ها و سازمان‌ها بدون واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

آشنایی با مفهوم و کاربرد تجارت  B2B

هدف اصلی تجارت B2B این است که تولید کنندگان مواد اولیه، تولید کننده‌های کالاهای مختلف، و فروشندگان و توزیع کنندگان بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط مستقیمی برقرار کرده و کالا و خدماتشان را برای هم ارائه دهند. هر شرکتی برای این که محصولات خود را تولید کند نیاز به مواد اولیه خاصی دارد که باید از شرکت‌های دیگر تهیه کند. خود این خدمات و محصولات ممکن است مواد اولیه مورد نیاز یک تولیدکننده دیگر باشد که دنبال کردن این رویه یک زنجیره به وجود می‌آورد. در دنیای تجارت امروزی این نوع کسب و کار به صورت عمده فروشی انجام می‌شود.

با به وقوع پیوستن این تجارت، دست واسطه‌ها از چرخه تجارت خارج شده و مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می‌توان به صورت مستقیم ارتباط برقرار می‌کنند.

تفاوت B2B و B2C

تفاوت این دو مدل از تجارت، فقط تفاوت در یک حرف نیست. از عمده تفاوت‌های موجود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه برقراری ارتباط در هر دو این تجارت‌ها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال در تجارت بنگاه به بنگاه می‌توان از اصطلاخات تخصصی استفاده کرد ولی در تجارت بنگاه به مشتری باید نحوه بیان کاملا ساده باشد.

مخاطبان در بازاریابی B2B به دنبال تخصص و کارایی لازم هستند. در صورتی که در B2C مخاطبان به دنبال تفریح و سرگرمی و رفع نیاز شخصی می‌باشند. به همین دلیل هم فرآیند خرید در تجارت بی تو بی بیشتر منطقی است ولی در B2C بیشتر احساسی.

دنبال کردن برند شما از سوی یک مشتری B2C به منزله برقراری ارتباط نزدیک با شما نیست، در حالی که در B2B وقتی یک مشتری برندها را دنبال می‌کند خواستار ارتباط نزدیکتر با آن برند و شرکت است.

همچنین بخوانید:  آهنگ شاد و پیوند آن با زندگی انسان

زمان فرآیند خرید و فروش در تجارت بنگاه به بنگاه بسیار طولانی و حساس است و ممکن است بیش از چند ماه به طول بیانجامد ولی در تجارت بنگاه با مشتری این فرآیند معمولا در چند ساعت و نهایتا چند روز به اتمام می‌رسد.

رشد درآمد سالانه بازارایابی B2B نسبت به بازاریابی B2C بسیار بالاتر است. داده‌های آماری نشان می‌دهد که این رشد برای شرکت‌هایی که از بازاریابی B2B به جای B2C استفاده می‌کنند ۲۵۰ درصد بیشتر است.

مزایای استفاده از تجارت B2B:

این نوع تجارت برای بنگاه‌های مختلف مزایای بسیار زیادی دارد. از مزایای این نوع تجارت می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • بهبود ارائه خدمات و کاهش خطا
 • حذف کاغذ و کاهش هزینه‌های اداری
 • سرعت بالای انجام کار و تحویل سفارشات
 • امکان تولید سفارشی انبوه
 • کاهش هزینه و زمان برای خریداران
 • حذف توزیع کنندگان و خرده فروشان که به کیفیت و قیمت خدمات و محصولات لطمه می‌زنند
 • افزایش تولید و انعطاف پذیری
 • کاهش هزینه‌ها

معرفی پلتفرم آنلاین برای تجارت B2B

ویترین نت یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های B2B ایرانی است. این سایت b2b ایرانی جای خالی چنین نوآوری را در فضای اقتصاد سنتی ایران، پر می‌کند و با درک و شناخت دقیق از شرایط، اقدام به سرویس‌دهی کرده و در زمینه‌های مختلف، نگاهی تخصصی به عرضه دارد. شما چه تامین کننده باشید یا توزیع کننده، نیازمند ارائه و یا دریافت خدمات از طریق یک پلتفرم بنگاه به بنگاه خواهید بود. شما می‌توانید با استفاده از ویترین نت هم سود فردی را در حالتی بهینه قرار دهید و هم چرخ اقتصادی این ممکلت را اندکی به جلو پیش ببرید. فرقی نمی‌کند تولیدکننده باشید یا تامین کننده. با استفاده از پلتفرم ویترین نت می‌توانید محصولات و خدمات خود به هزاران خریدار در اینترنت به صورت عمده بفروشید. در زیر ویژگی‌ها و امکانات ویترین نت را مشاهده می‌کنید.

 • دارای دسته بندی متنوع و گسترده
 • بازدید روزانه هزاران خریدار عمده از ویترین نت
 • نمایش محصولات و راه اندازی رایگان مینی وبسایت
 • دریافت پیام مشتریان بدون واسطه و افزایش فروش
 • امکان درخواست و استعلام قیمت
 • پنل مدیریت خریداران
 • خرید اقساطی
 • پیدا کردن بهترین تامین کننده
 • مشاوره جهت خرید

همانطور که گفته شد این پلتفرم دارای دسته‌بندی گسترده‌ای اعم از ماشین آلات صنعتی و صنایع غذایی، نساجی، راه و ساختمان، صنایع چوب، کاغذ و سلولز، خودرو، دستگاه بسته بندی و … می‌باشد که با مراجعه به وب سایت ویترین نت به آدرس www.vitrinnet.com از امکانات این پلتفرم ایرانی استفاده کنید.