پرستار کودک در منزل
پرستار کودک در منزل
کودکان از گروه­های آسیب­­پذیر جامعه می­باشند که نگهداری و تربیت آنان از اصولی­ترین وظایف هر خانواده­ای است. این وظیفه ­ی سنگین بر عهده ­ی پدر و مادر کودک می­باشد.

کودکان از گروه­های آسیب­­پذیر جامعه می­باشند که نگهداری و تربیت آنان از اصولی­ترین وظایف هر خانواده­ای است. این وظیفه ­ی سنگین بر عهده ­ی پدر و مادر کودک می­باشد. اما در برخی خانواده­ها، به دلیل فراهم آوردن یک زندگی رضایت­بخش، پدر و مادر هر دو شاغل می­باشند. لذا قادر به گذاشتن وقت کافی برای نظارت بر رشد کودک ندارند. در چنین شرایطی پیشنهاد می­شود که خانواده­ها از خدمات پرستار کودک در منزل استفاده کنند. کودکی سن بسیار حساسی است و هر کودکی در ابتدای رشد خود یکی از مهمترین مراحل زندگی خویش را طی می­کند. پس باید در تربیت و رشد کودک در این مقطع سنی سرنوشت­ساز توجه ویژه نمود. پرستار کودک در منزل توانایی انجام تربیت و نگهداری از کودک به بهترین حالت ممکن و با جدیدترین روش­های علمی تربیت کودک را دارد. بهترین برنامه­ی مناسب برای رشد کودک را در نظر می­گیرد و با بالاترین کیفیت انجام می­دهد. کودکان به رفتارها و عکس­العمل­های اطراف خود بسیار حساس هستند. در این میان نکات کوچکی هستند که در صورت عدم رعایت می­توانند مشکلات بزرگی بیافرینند. برای مثال فردی که به عنوان پرستار کودک در منزل شروع به کار می­کند، نباید زندگی و مشکلات شخصی خود را وارد مسئولیت­ها و وظایف پرستاری از کودک کند. اگر فرد پرستار درگیری­های خود را وارد کار خود کند، از خدمات پرستار کودک در منزل غافل خواهد شد. در نتیجه نیاز است که والدین حساسیت بالایی در انتخاب داشته باشند و در هنگام استخدام پرستار کودک صحبت های مورد نیاز برای شناخت بیشتر را با او انجام دهند.

خدمت پرستار کودک در منزل یکی از خدمات مجموعه­ی درمانی و مراقبتی هوم کا می­باشد که توسط پرستاران آموزش دیده و متخصص این مجموعه ارائه می­گردد. پرستاران این مجموعه در زمینه­ی پرستاری کودک آموزش دیده­اند و با نیازهای کودک آشنا هستند.

خدمات پرستار کودک در منزل

خدمات پرستار کودک در منزل

دوران کودکی هر فردی، نقطه­ی آغاز شکوفایی او در زندگی می­باشد. این موضوع اهمیت و حساسیت مسئولیت پرستار کودک در منزل را دو چندان می­کند. پرستار کودک در خانه موظف است رشد و نمو کودک را مدیریت کند و کودک را از ابتدای شروع زندگی با وظایف خود آشنا کند. در بسیاری از جهات مختلف، استفاده از خدمات پرستار کودک در منزل از فرستادن کودک به مهد و مراکز جمعی نگهداری از کودکان مناسب­تر می­باشد. مربیان مهد کودک در بیشتر مواقع توانایی اداره درست و اصولی از کودکان را ندارند. این درحالی است که پرستار کودک در منزل تمام وقت خود را صرف یک کودک می­کند و این موضوع تاثیرپذیری کودک از پرستار را بیشتر می­کند.

پرستار کودک در منزل باید با بیماری­ها و علائم آن در کودکان آشنایی کامل داشته باشد و در صورت مشاهده ناخوشی یا تغییر بالینی در کودک، می­بایست به سرعت با پزشک کودک در میان بگذارد. خدمت پزشک در منزل ، خدمتی دیگر از مجموعه­ی هوم کا می­باشد که خانواده­ها در چنین شرایطی می­توانند از آن استفاده کنند. پزشک با معاینه­ی کودک، اقدامات درمانی را انجام داده و پرستار کودک در منزل نیز در این راه به پزشک کمک خواهد نمود و دستورات پزشک را در پرستاری از کودک درنظر خواهد گرفت.

مجموعه­ی خدمات درمانی و پرستاری هوم کا پرستاران خود را پس از عبور از فیلترها و مصاحبه­های تخصصی انتخاب می­کند. تیم قوی پرستار کودک در منزل به تمامی نیازهای کودک آشنا است و توانایی بالایی در آموزش بایدها و نبایدها به کودک دارد. پرستاران استخدام شده در مجموعه­ی هوم کا همگی دانش و اطلاعات انجام یک پرستاری موفق را دارند.

هزینه­ پرستار کودک در منزل

زمانی که صحبت از خدمات پرستاری می­شود، شاید اولین موضوعی که به ذهن­ها خطور می­کند، هزینه­ی خدمت باشد. عوامل متفاوتی در هزینه­ی پرستار کودک در خانه نقش دارند. اینکه کودک عادی باشد یا مشکلی مانند معلولیت داشته باشد نقش مهمی در تعیین هزینه دارد. هرچه محدودیت حرکتی کودک بیشتر باشد، هزینه­ی پرستار کودک در منزل نیز افزایش می­یابد. بخشی دیگر از پارامترهای دیگر مربوط به تعیین هزینه­ی پرستار کودک در منزل مربوط به خود پرستار و ساعاتی است که پرستار به انجام خدمات می­پردازد. از سوی دیگر ساعات کاری پرستار کودک در منزل بر اساس حضور والدین در منزل مشخص می­شود. پس والدین گرامی می­بایست حتما درمورد خدمات و کارهایی که از پرستار کودک در منزل انتظار دارند، با او صحبت کنند. برخی از والدین به دلیل اینکه خود قادر هستند بخشی از روز را صرف کودک کنند، نیازمند پرستار ساعتی هستند. پرستار ساعتی نیز تمام وظایف پرستار کودک را در ساعاتی که کنار کودک است، انجام خواهد داد. با این تفاوت که ساعات کمتری در کنار کودک می­باشد.

همچنین بخوانید:  از چه دستگاهی برای چاپ فلکسی استفاده میکنند ؟

مجموعه­ی خدمات درمانی و پرستاری هوم کا خدمات پرستار کودک در منزل را با تعرفه­ای عرضه کرده است که هر خانواده­ای توان استفاده از این خدمات را داشته باشد. تعرفه­های قیمت خدمات پرستار کودک در منزل در مجموعه­ی هوم کا متناسب با قیمت­های اعلام شده از سازمان­های متولی امر در زمینه­ی خدمات درمانی و پرستاری می­باشند.

وظایف پرستار کودک در منزل

وظایف پرستار کودک در منزل

پعلاوه بر وجود یک برنامه­ی حساب­شده و مشخص، والدین کودک هستند که وظایف پرستار کودک در منزل را تعیین می­کنند. اما در حالت کلی می­توان از موارد زیر به عنوان وظایف پرستار کودک در خانه اشاره کرد:

  • درنظر داشتن کارها و فعالیت­های کودک در طول مدت حضور در کنار کودک
  • در جریان قرار دادن خانواده­ی کودک نسبت به رفتارهای کودک و دادن گزارش روزانه به والدین
  • هماهنگی زمان ورود و خروج از منزل با خانواده­ی کودک
  • توجه ویژه به تربیت کودک و نظارت بر رشد صحیح کودک
  • آموزش مهارت­های ابتدایی مانند صحبت کردن و راه افتادن
  • گذاشتن وقت کافی برای کودک و بازی با او
  • توجه به وعده­های غذایی کودک
  • توجه به دارو یا مکمل­های تجویز شده از سوی پزشک کودک

بخشی از فعالیت­ها و خدمات پرستار کودک در منزل مربوط به انتظارات و توقعات والدین کودک می­باشد. لذا والدین می­بایست تمام انتظارات و کارهایی که از پرستار انتظار دارند را به پرستار بگویند.

یک نکته­ی بسیار پر اهمیت، ساعات حضور والدین در کنار کودک است. با وجود انجام تمام کارهای کودک توسط پرستار کودک در منزل، والدین می­بایست ساعاتی از شبانه­روز را اختصاص به حضور در کنار فرزند خود کنند. با این کار هم تاثیر مثبت در تربیت کودک خود خواهند داشت و هم غیر مستقیم شاهد تاثیرات پرستار کودک در منزل بر روی فرزند خود خواهند بود.

اهمیت پرستار کودک در منزل

سلامتی روحی، روانی و جسمی در دوران کودکی از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش زیادی در موفقیت­های آینده­ی کودک خواهد داشت. والدینی که فرصت کافی برای گذراندن وقت با کودک خود و انجام آموزش­های متداول و رایج به کودک را ندارند، می­توانند این خلا را با کمک پرستار کودک در خانه بپوشانند. پرستار کودک در منزل اهمیت و حساس بودن دوران کودکی را درک کرده و راه­های تربیت کودک را می­شناسد. لجبازی­ها و مشکلات انجام خدمات پرستاری را می­داند و در مواقع حساس تصمیمات درست می­گیرد. تربیت شدن کودک زیر نظر یک پرستار کودک در منزل متخصص و آموزش­ دیده می­تواند نقش سازنده­ای در آینده­ی کودک ایفا کند.

حالا که متوجه اهمیت استفاده از پرستار کودک در منزل شدیم، اهمیت بالای دقت در استخدام پرستار کودک در منزل را نیز درک می­کنیم. انتخاب پرستار کودک مناسب اصلی­ترین وظیفه­ی والدین در این راه می­باشد.

برای انتخاب یک پرستار مناسب، بهتر است به یک مجموعه­ی خدمات پرستاری معتبر مراجعه کنید. مجموعه­ی هوم کا جزو معدود مجموعه­های خدماتی می­باشد که بر اساس استانداردهای مصوب در این زمینه کار می­کند. از آنجایی که اهمیت پرستار کودک در منزل بر هیچکس پوشیده نیست، کارشناسان و متصدیان امر در مجموعه­ی هوم کا سختگیری لازم برای استخدام پرستار را مد نظر قرار می­دهند. با مراجعه به مجموعه­ی هوم کا علاوه بر مشاوره­ی رایگان، اطلاعات کامل­تر در زمینه خدمات پرستار کودک در منزل را نیز بدست خواهید آورد.

نکته­ مهم در استفاده از پرستار کودک در منزل

نکته­ مهم در استفاده از پرستار کودک در منزل

در شرایطی که والدین یک کودک هر دو شاغل بوده و علی­الخصوص مادر کودک نتواند وقت کافی برای تربیت فرزند خویش را اختصاص دهد، استفاده از پرستار کودک در منزل و بهره­گیری از خدمات پرستاری بهترین راه ممکن است. اما در این میان نباید از تاثیر گذراندن وقت والدین با فرزندشان غافل شد. شایسته است که والدین ساعات خاصی را حداقل در روزهای تعطیل به کودک خود اختصاص دهند تا بخشی از فرآیند تربیت کودک که بر عهده­ی والدین می­باشد را تکمیل نمایند.