خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟
خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟

خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟ نمکستان: خونریزی پس از نزدیکی: گرچه در برخی اوقات تماس‌های خشن جنسی موجب بروز خونریزی می‌شوند، اما عفونت عامل محتمل‌تری در این عارضه است. آسپرین، داروهای رقیق کننده خون و قرص‌های ضدبارداری نیز ممکن است موجب خونریزی پس از نزدیکی شوند. نگران […]

خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟

خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟

نمکستان: خونریزی پس از نزدیکی: گرچه در برخی اوقات تماس‌های خشن جنسی موجب بروز خونریزی می‌شوند، اما عفونت عامل محتمل‌تری در این عارضه است. آسپرین، داروهای رقیق کننده خون و قرص‌های ضدبارداری نیز ممکن است موجب خونریزی پس از نزدیکی شوند.

نگران نباشید، به پزشک خود مراجعه کنید. وی می‌تواند در بر طرف ساختن این مشکل به شما کمک کند.

  • علائم را پاک نکنید. خونریزی پس از نزدیکی یک علامت است نه جنایت. دکتر اسمیت استاد بیماری‌های زنان و زایمان در جورجیا می‌گوید: پیش از معاینه پزشک، خود را نشویید. این مهم است که پزشک شما مشاهده کند منبع خونریزی در کجا قرار دارد.
  • داروهای خود را به دقت تنظیم کنید. در برخی موارد دوز پایین داروهای ضد بارداری می‌تواند موجب هیپولازی (نازک شدن لایه پوشاننده رحم) شود که این خود می‌تواند منجر به خونریزی پس از نزدیکی گردد. دکتر اسمیت می‌گوید: فراموش نمودن یک دوز از این قرص‌ها و یا تأخیر در مصرف یکی از آن‌ها نیز می‌تواند منجر به این مسئله گردد، ولی این وضعیت خطرناک نیست. ممکن است پزشک شما جهت بر طرف نمودن این عارضه داروی شما را تغییر دهد.
  • التهاب‌ها را درمان کنید. ممکن است واکنش بین باکتری‌های طبیعی دستگاه تناسلی و هورمون‌ها موجب تحریک شدن رجم شود (التهاب گردن رحم). این عارضه شایع‌ترین علت بروز خونریزی پس از نزدیکی و نیز لکه بینی بدون انجام فعالیت جنسی است. عموماً این عارضه خطرناک نیست و می‌توان آن را با استفاده از کرم‌های آنتی‌بیوتیکی درمان کرد. آنتی‌بیوتیک می‌تواند واژینیت، یکی دیگر از علل شایع خونریزی پس از نزدیکی را نیز درمان کند. در صورت باقی ماندن مشکل، ممکن است پزشک شما کوتر کردن (سوزاندن) را پیشنهاد کند.
  • درمان عفونت کلامیدیائی: اگر پزشک ابتلا به عفونت کامیدیایی را تشخیص دهد، می‌توان آن را با تتراسایکلین و یا یکی از داورهای فلورینه درمان کرد. عفونت‌های کلامیدیائی شایع‌ترین بیماری آمیزشی باکتریایی در دنیا هستند. عامل آن میکروبی به اسم کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia Trachomatis) می‌باشد.
  • پولیپ را بردارید. پولیپ های داخل دهانه رحم، برآمدگی‌های خوش‌خیم بافتی به شکل انگور هستند که از داخل دهانه رحم بیرون زده‌اند و می‌توانند موجب بروز خونریزی پس از نزدیکی شوند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند این ضایعات را با جراحی از بین ببرید، این جراحی کوچک حتی می‌تواند در مطب انجام شود.
  • پاپ اسمیر را به موقع انجام دهید. ممکن است پزشک با مشاهده سلول‌های غیر طبیعی در گستره پاپ، به شما یک جراحی کوچک با کرایو (از بین بردن سلول‌ها با انجماد) یا با کوتر (از بین بردن سلول‌ها با حرارت) را پیشنهاد دهد.
همچنین بخوانید:  آقایان بخوانند : نشانه های ارضای جنسی در زنان

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید؟

چنانچه در هر زمانی غیر از خونریزی طبیعی، پس از نزدیکی دچار خونریزی شوید باید به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟

خونریزی پس از نزدیکی چرا اتفاق می افتد و راه های درمان آن چیست؟

منبع: نمکستان / راهنمای کامل علایم و درمان بیماری‌ها برای خانواده. نوشته آلیس فاینشتاین. ترجمه دکتر افشین امینی