آموزش کامل طرز تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات
آموزش کامل طرز تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات

آموزش کامل طرز تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات نمکستان : برای این پست آموزش طرز تهیه جوانه را آماده کرده ایم برای مشاهده آموزش آشپزی و نحوه ی تهیه جوانه این پست را دنبال کنید برای تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات مثل گندم ، یونجه ، شبدر ، عدس ، ماش ، لوبیا سفید ، […]

آموزش کامل طرز تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات

جوانه , طرز تهیه جوانه , پخت غذای جوانه

نمکستان : برای این پست آموزش طرز تهیه جوانه را آماده کرده ایم برای مشاهده آموزش آشپزی و نحوه ی تهیه جوانه این پست را دنبال کنید برای تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات مثل گندم ، یونجه ، شبدر ، عدس ، ماش ، لوبیا سفید ، نخود و … حتی دانه هایی مثل باقلا هم میتوان استفاده کرد . جوانه ها را بیشتر به سالاد اضافه میکنند اما با خشک کردن و پودر کردن جوانه میتوان آنرا به انواع سوپها و آش نیز افزود.

طرز تهیه جوانه :

برای تهیه جوانه دانه مورد نظر را پس از پاک کردن و شستن در ظرف آبی خیس کرده و در جای خنک ولی نور زیاد گذاشته تا زمانی که جوانه سر از پوسته دانه بیرون بزند دقت داشته باشید لزومی ندارد که دانه هادر معرض نور مستقیم باشد کافیست ظرف مورد نظر رادر آشپزخانه نزدیک به پنجره قرار دهید.

بعد از یک الی دو روز بسته به نوع دانه جوانه شروع به رشد میکند و پوسته دانه را شکافته و سر جوانه از پوسته بیرون میزند . پس از این مرحله آب روی دانه ها را دور بریزید و دانه ها را در دستمال تمیزی بریزید ودرون ظرفی قرار دهید در این زمان چون دانه مرطوب هستند نیاز به اضافه کردن آب نیست ولی روزی دو بار به جوانه ها سرکشی کنید و لبه دستمال را کنار بزنید و با تکان دادن دستمال سعی کنید دانه ها را زیر و رو کرده و با اسپری کردن آب بر روی آن رطوبت لازم را به جوانه ها بدهید.

به این نکته توجه داشته باشید که در زیر جوانه آب جمع نشود چون این امر بخصوص در فصل تابستان که هوا گرم است موجب خراب شدن دانه ها میشود اگر مراقبت های لازم را انجام دهید ظرف ۳ الی ۵ روز با توجه به نوع دانه جوانه ها آماده میگردد.

همچنین بخوانید:  آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه گوشت و لوبیا با روش اصفهانی

بعد از اینکه جوانه آماده شد در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید و هر زمان سالاد تهیه میکنید مقداری از آنرا به سالاد اضافه و نوش جان کنید و یا جوانه انواع حبوبات را تهیه و پس از خشک کردن آسیاب کنید واز آن سوپ جوانه تهیه کنید که فوق العاده پر خاصیت میباشد .قند مالتوز تنها قندی است که در جوانه ها یافت میشود .

آموزش کامل طرز تهیه جوانه

آموزش کامل طرز تهیه جوانه از دانه غلات و حبوبات

منبع : نمکستان