در صورت لغو سفر با بلیط هواپیما چه کار کنیم؟
در صورت لغو سفر با بلیط هواپیما چه کار کنیم؟

به طور معمول هنگامی که قصد خرید بلیط هواپیما داریم بیش‌ترین تمرکز خود را روی قیمت و ساعت آن می‌گذاریم. این در حالی است که هیچ‌وقت پیش از آن امکان لغو شدن سفر را در نظر نمی‌گیریم. به همین دلیل در صورت بروز چنین مسائلی دچار ناراحتی و گاهی ضررهای مالی می‌شویم. بنابراین قبل از […]

در صورت لغو سفر با بلیط هواپیما چه کار کنیم؟

به طور معمول هنگامی که قصد خرید بلیط هواپیما داریم بیش‌ترین تمرکز خود را روی قیمت و ساعت آن می‌گذاریم. این در حالی است که هیچ‌وقت پیش از آن امکان لغو شدن سفر را در نظر نمی‌گیریم. به همین دلیل در صورت بروز چنین مسائلی دچار ناراحتی و گاهی ضررهای مالی می‌شویم. بنابراین قبل از آن‌که بخواهید از علی بابا بلیط هواپیما بخرید لازم است چگونگی استرداد بلیط را بدانید. در این مطلب می‌خواهیم به توضیح این موضوع بپردازیم و نکاتی که دانستن آن‌ها برای استرداد سریع بلیط هواپیما لازم است را ارائه دهیم.

درخرید بلیط هواپیما دقت کنید

لغو شدن سفر امری اجتناب ناپذیر است و می‌تواند به هر دلیلی اتفاق بیوفتد. بنابراین شما باید همیشه آماد باشید تا در صورت بروز چنین مسائلی بهترین تصمیم‌های ممکن را بگیرید. همیشه بهتر است پیش از آن‌که نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام کنید برنامه‌ریزی دقیقی را برای سفر خود بسازید. از روز دقیقی که می‌خواهید حرکت کنید و تعداد روزهای سفر اطمینان حاصل کنید. به این صورت می‌توانید از حداقل دو هفته قبل از سفر بلیط هواپیما را تهیه کنید. این مورد تا حدودی شما را از اشتباه در وارد کردن اطلاعات یا عدم انتخاب تاریخ و ساعت درست دور نگه‌می‌دارد.

در صورت لغو سفر با بلیط هواپیما چه کار کنیم؟

استرداد بلیط هواپیما چیست؟

شما همیشه هنگام خرید بلیط هواپیما این حق را دارید که آن را پس بدهید یا در اصطلاح استرداد کنید. این کار همیشه به منظور لغو سفر انجام نمی‌شود. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که اطلاعات مسافر و یا پرواز به درستی وارد نشده‌اند. در این صورت باید به سرعت بلیط قبلی را استرداد داده و نسبت به تهیه بلیطی تازه اقدام کنید. بنابراین لازم است که بلیط هواپیما خود را از مرکزی معتبر و قابل اطمینان خریداری کنید. در این مواقع هر لحظه برای شما دارای اهمیت است و کار صدور بلیط جدید باید به سرعت انجام شود. با خرید بلیط هواپیما از علی بابا می‌توانید خیال خود را از بابت این موضوع راحت کنید.

اما وقت‌هایی هستند که شما خودتان می‌خواهید سفر را لغو کنید. در این زمان هم باید بلیط هواپیما خود را استرداد دهید. استرداد بلیط به معنای باطل شدن آن است. بنابراین در دوره‌های پرسفر انجام این کار بسیار ریسکی خواهد بود. زیرا ممکن است بلیط دیگری را در ساعت و روز دلخواهتان پیدا نکنید.

در صورت لغو سفر با بلیط هواپیما چه کار کنیم؟

هزینه‌ها و قوانین استرداد بلیط هواپیما

همچنین بخوانید:  دستبند مغناطیسی اصل

شاید سفر شما به دلایل فنی و یا شرایط خاص جوی از طرف خود ایرلاین لغو شود. در این صورت شما می‌توانید به راحتی به آن مرکز مراجعه کرده و ضمن استرداد بلیط تمام هزینه‌های پرداختی آن را پس بگیرید. ولی در صورتی که خود مسافر بخواهد بلیط هواپیما را لغو کند شرایط خاصی وجود دارد.

برای این کار قوانین متغیری وجود دارد. در واقع هر ایرلاین مقررات داخلی و جزئی خودش را اجرا می‌کند. با این حال هزینه استرداد بلیط هواپیما از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد متغیر است. پس لازم است در هنگام خرید بلیط هواپیما به شرایط استرداد ایرلاین‌ها دقت کنید. بهتر است بلیط خود را از مراکز معتبر تهیه کنید. این کار باعث می‌شود تا بخش زیادی از مشکلات و دردسرهایی که ممکن است در هنگام استرداد بلیط هواپیما به وجود بیاید از بین بروند.

شما می‌توانید در صورت منصرف شدن از سفر و یا وقتی که اشتباهی در اطلاعات بلیط شما باشد به راحتی آن را استرداد دهید. اما در این کار سرعت عمل بسیار اهمیت دارد. هرچه زمان کمتری از تاریخ صدور بلیط شما گذشته باید شرایط استرداد نیز آسان‌تر بوده و هزینه بیش‌تری به شما باز می‌گردد.

بنابراین برای استرداد بلیط هواپیما کافی است به مرکزی که از آنجا بلیط خود را تهیه کرده‌اید مراجعه کرده و یا از دیگر روش‌های ارتباطی‌ای که دارند نسبت به استرداد بلیط هواپیما خود اقدام کنید.

سخن آخر

سفر با هواپیما تجربه‌ای دلنشین و لذت‌بخش است. شما از مدت‌ها قبل برای داشتن سفری بی‌نقص برنامه‌ریزی می‌کنید. اما ممکن است به هر دلیل شخصی‌ای مجبور به لغو این سفر شوید. یا در شرایطی دیگر شاید بخواهید تاریخ و ساعت بلیط خود را تغییر دهید و با پرواز دیگری به مقصد برسید. در این صورت باید به سرعت این موضوع را به شرکت ارائه‌دهنده بلیط اطلاع دهید. آن‌ها با توجه به زمانی که از تاریخ صدور بلیط گذشته است مبلغی را از کل هزینه‌های آن کسر کرده و باقی را به شما پرداخت می‌کنند. مواردی که در این مطلب گفته شد از جمله مهم‌ترین نکاتی هستند که هنگام خرید بلیط هواپیما باید آن‌ها را بدانید. با این حال بهتر است همان ابتدای کار و در هنگام خرید بلیط هواپیما توجه لازم را داشته باشید تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری شود.