آیا دمنوش های گیاهی واقعاً تاثیری در کاهش وزن دارند؟
آیا دمنوش های گیاهی واقعاً تاثیری در کاهش وزن دارند؟

آیا دمنوش های گیاهی واقعاً تاثیری در کاهش وزن دارند؟ نمکستان : بر خلاف آنچه این روزها در تبلیغات می‌بینیم و می‌شنویم، دمنوش های گیاهی مانند چای، قادر نیستند چربی بدن ما را کاهش دهند و در کاهش وزن تاثیری ندارند. اگر چای و هر دمنوشی حائز چنین اثری بود تا این زمان قادر بود ریشه چاقی […]

آیا دمنوش های گیاهی واقعاً تاثیری در کاهش وزن دارند؟

دمنوش

نمکستان : بر خلاف آنچه این روزها در تبلیغات می‌بینیم و می‌شنویم، دمنوش های گیاهی مانند چای، قادر نیستند چربی بدن ما را کاهش دهند و در کاهش وزن تاثیری ندارند. اگر چای و هر دمنوشی حائز چنین اثری بود تا این زمان قادر بود ریشه چاقی را در دنیا خشک کند، ولی متاسفانه ما شاهدیم که علی رغم این ادعاها، مقوله چاقی و اضافه وزن در دنیا رو به گسترش بوده و به یک مشکل جهانی تبدیل شده است.

خوبست بدانید که مصرف چای به طور موقت دمای بدن را بالا می‌برد. این تأثیر چای موقتی است و نمی‌تواند اثری در کاهش وزن بدن افراد داشته باشد. درواقع هر عاملی که متابولیسم بدن افراد را افزایش دهد (مثل انواع چای‌ها و دمنوش‌ها) به همان مقدار که متابولیسم را بالا می‌برد، مصرف قند را در بدن افزایش می‌دهد و فرد را به سمت گرسنگی می‌برد، در نتیجه فرد در وعده بعدی، حجم غذای بیشتری مصرف خواهد کرد.

بنابراین اگر افراد به دنبال راهی برای افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن هستند، بهتر است به سراغ انجام حرکات ورزشی بروند؛ این کار به مراتب بیشتر از نوشیدن چای و دمنوش‌های گیاهی، به حذف چربی‌ها کمک می‌کند.

باید توجه داشت تبلیغاتی که این روزها در خصوص تاثیر دمنوش‌ها در کاهش وزن می‌شود، تنها جنبه سودآوری داشته و عملا کارایی ادعا شده را ندارند. افرادی که اذعان می‌کنند با مصرف دمنوشی خاص و بدون عوارض جانبی، موفق شده اند وزن خود را کم کنند، قطعا در این راه، در کنار مصرف این محصولات از روش‌های دیگری نظیر کم خوری و انجام حرکات ورزشی بهره برده اند. این لاغریِ آنها، ناشی از مصرف چای یا دمنوش نیست. در واقع اگر افراد به پرخوری‌ها و پیروی از روش‌های نادرست غذایی خود ادامه بدهند و در کنار آن روزی ۱۰ لیوان دمنوش مصرف کنند قطعا گِرمی از وزن خود را از دست نخواهند داد.

همچنین بخوانید:  خواص و فواید تخم هندوانه برای بدن چیست؟

دمنوش

آیا دمنوش های گیاهی واقعاً تاثیری در کاهش وزن دارند؟

منبع: نمکستان / دکتر محسن مداح، متخصص تغذیه ورژیم درمانی