لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف از نظر ماهیت و کارایی مشابه لامپ فلورسنت عمل میکند، و بخاطر سهولت فرم دهی ، اشکال و حجم آن به لامپ فلورسنت فشرده نیز معروف است.

لامپ کم مصرف از نظر ماهیت و کارایی مشابه لامپ فلورسنت عمل میکند، و بخاطر سهولت فرم دهی ، اشکال و حجم آن به لامپ فلورسنت فشرده نیز معروف است. همچنین به علت مصرف کمتر انرژی نسبت به لامپ های رشته ای به آنها لامپ کم مصرف هم گفته میشود. لامپ کم مصرف برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ اختراع و در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی وارد بازار شد. لامپ کم مصرف جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای به بود و قبل از آن تولیدکنندگان شروع به تولید لامپ های فلورسنت مهتابی کرده بودند، اما لامپ مهتابی نمیتوانست با همان پایه و سرپیچ لامپ رشته ای مورد استفاده قرار بگیرد در صورتی که لامپ کم مصرف به همان میزان لامپ مهتابی فلورسنت در مصرف انرژی صرفه جویی میکند و در همان سرپیچ لامپ رشته ای مورد استفاده قرار میگیرد.

اجزاء لامپ کم مصرف

اجزاء لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف از دو قطعه تیوب از جنس شیشه و بالاست یا همان ترانس شکل گرفته، که در تیوب شیشه ای آن از بخار جیوه و گاز آرگون پر شده است که با رسیدن جریان برق انرژی بصورت پرتو ماوراءبنفش به مدار اولیه بازمیگردد. همچنین یک لایه فسفر سطح داخلی تیوب شیشه ای را پوشانده که پرتو فرابنفش تشکیل شده از بخار جیوه را که بصورت نامرئی است به پرتو مرئی تبدیل میکند. بالاست یا همان ترانس ها در لامپ های کم مصرف به سه علت مورد استفاده قرار میگیرند: ایجاد اختلاف پتانسیل بین کاتدها و یونیزه کردن گاز داخل تیوب برای تامین ولتاژ مورد نیاز لامپ در هنگام روشن شدن، محدود کردن و کنترل توان لامپ و جلوگیری از خاموش شدن لامپ پس از روشن شدن و تقسیم ولتاژ.

انواع لامپ کم مصرف

انواع لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف در اشکال و اندازه های مختلف ساخته میشود. میتوان لامپ کم مصرف ر ا بر حسب توان، نوع سرپیچ و شکل ظاهری تیوب دسته بندی کرد. معمولاً لامپ های کم مصرف در دو نوع پرتوان و کم توان تولید میشوند که مصارف مختلفی را شامل میشوند، همچنین از نظر نوع سرپیچ لامپ کم مصرف در دو مدل سرپیچ معمولی و سرپیچ شمعی ساخته میشود همچنین شکل ظاهری و تیوب آن در دو مدل تمام پیچ و نیم پیچ ساخته شده. همچنین لامپ کم مصرف بر اساس نوع راه اندازی به دو نوع بدون بالاست و بالاست سرخود  (بالاست یکپارچه و بالاست غیر یکپارچه) تقسیم میشود.

لامپ کم مصرف با بالاست یکپارچه

این مدل از لامپ کم مصرف بهترین گزینه برای جایگزینی لامپ رشته ای و لامپ هالوژن به حساب می آید، بصورتی که شما به راحتی میتوانید لامپ کم مصرف سی اف ال را جایگزین لامپ هالوژن قدیمی خود کنید، اما به این دقت کنید که لامپ های هالوژن و رشته ای نیازی به وجود بالاست نداشته اند که در این صورت باید برای اینکه از لامپ کم مصرف در همان سرپیچ استفاده کنیم از یک بالاست در کم مصرف سی اف ال ادغام شود.

همچنین بخوانید:  سفرهای بی‌دغدغه با قاصدک ۲۴!

لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف با بالاست غیر یکپارچه

بالاست غیر یکپارچه نوعی فناوری خاص است که معمولاً با اصطلاح پلاگین شناخته میشود. به این معنی که لامپ و بالاست را بصورت جداگانه باید تهیه کنید و هر لامپ نیاز به وجود یک بالاست بصورت مجزا خواهد داشت که در قسمت ثابتی پیکربندی شده باشد. کاربرد این نوع از لامپ کم مصرف با بالاست کاملاً شبیه به لامپ مهتابی است اما به مراتب از سیستم لامپ مهتابی فلورسنت خیلی ظریفتر و کوچکتر.

مزایای استفاده از لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف به نسبت لامپ های دیگر از طول عمر بالاتری برخوردار است، همین مصرف پایین انرژی و راه اندازی آسان این لامپ آنها را به گزینه ای مناسب برای استفاده در فضاهای مختلفی مانند، منازل، ساختمان های اداری، تجاری و فروشگاه ها کرده است که به راحتی میتوان آنها را با لامپ های قدیمی جایگزین کرد. همچنین از نظر مصرف انرژی میزان بازدهی نور یک لامپ ۱۸وات کم مصرف با یک لامپ رشته ای ۱۰۰وات برابر است. همچنین از نظر طول عمر یک لامپ کم مصرف به میزان حداقل ۱۰ برابر یک لامپ رشته ای طول عمر دارد.

درباره نوراکومارت

تجهیزات روشنایی از جمله مواردی است که عموم مردم به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند و در سبد خرید بخش بزرگی از جامعه قرار دارد. نوراکو با هدف تسهیل در تهیه کالای با کیفیت و مقرون به صرفه برای همه افراد جامعه، فعالیت خود را به عنوان فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی آغاز کرده است. با توجه به گسترش اینترنت و میل هر چه بیشتر افراد به خرید اینترنتی، خلاء حضور یک فروشگاه اینترنتی در زمینه تجهیزات روشنایی احساس می‌شد. نوراکو در تلاش است تا با تامین طیف کاملی از انواع محصولات، بتواند انتخاب اول ایرانیان در زمینه خرید تجهیزات روشنایی و خرید آنلاین لامپ باشد. نوراکو در حال حاضر با تامین بیش از ۵۰۰ نوع کالا از تجهیزات روشنایی یکی از غنی‌ترین و بروزترین فروشگاه‌ اینترنتی در حوزه روشنایی محسوب می‌شود. ما در نوراکو امکان خرید اینترنتی و حضوری از معتبرترین و باکیفیت‌ترین برند‌های داخلی و خارجی را برای شما فراهم آورده‌ایم. نوراکو با تکیه بر سابقه ۴۰ ساله خود در بازار روشنایی ایران و پرسنل حرفه ای خود این اطمینان خاطر را برای شما فراهم می‌آورد که با خرید اینترنتی و حضوری تجهیزات روشنایی از این مجموعه بهترین تجربه خرید را خواهید داشت.