تاریخچه‌ای مختصر از برج گالاتا در استانبول
تاریخچه‌ای مختصر از برج گالاتا در استانبول

تاریخچه‌ای مختصر از برج گالاتا در استانبول برج گالاتا در استانبول یکی از جاذبه‌های بصری مشهور این شهر است که از ایوان آن به محلات بی‌اوغلو و کاراکوی دید دارد. به‌علاوه می‌توان نورهای رنگی برج را به هنگام تاریک شدن هوا از سراسر شهر مشاهده کرد. عصر ایران نگاهی به تاریخچه برج گالاتا به همراه […]

تاریخچه‌ای مختصر از برج گالاتا در استانبول

تاریخچه‌ای مختصر از برج گالاتا در استانبول

برج گالاتا در استانبول یکی از جاذبه‌های بصری مشهور این شهر است که از ایوان آن به محلات بی‌اوغلو و کاراکوی دید دارد. به‌علاوه می‌توان نورهای رنگی برج را به هنگام تاریک شدن هوا از سراسر شهر مشاهده کرد. عصر ایران نگاهی به تاریخچه برج گالاتا به همراه واقعیات شگفت‌انگیز مرتبط با آن انداخته است. البته باید گفت جاهای دیدنی استانبول کم نیستند. اما در این مقاله قصد داریم کمی در مورد این برج زیبا با شما صحبت کنیم.

اگرچه کسی به‌درستی نمی‌داند که برج گالاتا در چه زمانی ساخته شده است، اما تقریبا همه تاریخ‌نگاران در مورد پیدایش آن در دوران ژوستینیان، امپراتوری روم شرقی، در حوالی سال‌های ۵۰۷ اتفاق‌نظر دارند. در آن زمان این برج توسط اهالی جنوا (شهری در ایتالیای امروزی) با نام «برج مسیح» شناخته می‌شد، درحالی‌که مردم امپراتوری روم شرقی آن را «برج بزرگ» می‌نامیدند؛ اما در دوران جنوایی‌ها بود که این برج به شکل امروزی آن درآمد. در آن دوران، محله گالاتا پر از مهاجرین جمهوری جنوا بود که در مجموعه‌ای از پست‌های تجاری و اقتصادی در دریاهای مدیترانه و سیاه خدمت می‌کردند.

این برج در سال ۱۵۰۹ به خاطر یک زمین‌لرزه آسیب فراوانی دید، اما توسط معمار مشهور عثمانی، خیرالدین، مورد بازسازی قرار گرفت. یکی دیگر از آثار خیرالدین مجموعه مشهور سلطان بایزید دوم در ادرنه است. این برج در دوران حکمرانی سلطان سلیمان عثمانی، کاربردهای فراوانی داشت. برای مثال از این برج به‌عنوان زندان افرادی استفاده می‌شد که محکوم به کار در کارگاه کشتی‌سازی قاسم پاشا بودند. در اواخر قرن شانزدهم یک رصدخانه به بالای برج توسط تقی الدین افندی، منجم، اضافه شد. بااین‌حال برج گالاتا مجددا در دوران حکمرانی سلطان مراد سوم بین سال‌های ۱۵۴۶ تا ۱۵۹۵ به‌عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. بهترین قیمت برای رزرو هتل استانبول مربوط به روزهای بهار و تابستان است.

همچنین بخوانید:  قیمت مریم گلی خشک لوله ای مشهد

با آغاز قرن هجدهم، برج برای مدتی از سوی یک گروه نظامی عثمانی اشغال شد و سپس در سال ۱۷۱۷ به یک برج دیدبانی برای اطلاع از آتش‌سوزی در سراسر شهر بدل گشت. دلیل این انتخاب دید عالی برج به تمام شهر بود. یک آتش‌سوزی در سال ۱۷۹۴ برج را تخریب کرد، اما برج مجددا در دوران حکمرانی سلطان سلیم سوم مورد بازسازی قرار گرفت و یک شاه‌نشین نیز به آن افزوده شد. برج گالاتا یک‌بار دیگر و به سبب آتش‌سوزی سال ۱۸۳۱، مورد بازسازی قرار گرفت و پس از بازسازی در دوران سلطان محمود، دو طبقه دیگر به همراه یک رأس مخروطی به آن اضافه شد. امروزه این برج ۶۶.۹ متری تنها یک جاذبه گردشگری محسوب شده و توریست‌ها برای داشتن دیدی ۳۶۰ درجه از شهر از بالای آن، در صف می‌ایستند. خوشبختانه یک آسانسور نیز گردشگران را تا طبقه هفتم بالا می‌برد، اما رسیدن به دو طبقه آخر برج تنها از طریق بالا رفتن از پله‌ها امکان‌پذیر است.

ازآنجایی‌که داستان‌های فراوانی پیرامون این برج شنیده می‌شود، باید گفت که یکی از مشهورترین داستان‌ها در مورد هوانورد افسانه‌ای عثمانی، هزارفِن احمد چلبی، است. بر اساس گفته‌ها، هزارفن چلبی از بالای برج با استفاده از دو بال به‌طرف پایین پرواز می‌کند. سلطان مراد خان به سبب این دستاورد بزرگ به او مشکوک شده و احمد چلبی را به تبعید در الجزایر می‌فرستد. اگر می خواهید برای خرید بلیط هواپیما استانبول اقدام کنید این روزها بهترین فرصت برای شما خواهد بود.