قورمه سبزی شمالی
قورمه سبزی شمالی

قورمه سبزی شمالی قورمه سبزی Ghormeh Sabzi شهر های شمالی نسبت به سایر شهر ها کمی متفاوت است .البته دستور کلی پخت ان با دیگر قورمه سبزی ها یکی است اما موادی اضافه دارد . مثلا در بیشتر شهر های شمالی در قورمه سبزی هایی که درست میکنند بادمجان و گوجه ی سرخ شده نیز […]

قورمه سبزی شمالی

قورمه سبزی شمالی

قورمه سبزی Ghormeh Sabzi شهر های شمالی نسبت به سایر شهر ها کمی متفاوت است .البته دستور کلی پخت ان با دیگر قورمه سبزی ها یکی است اما موادی اضافه دارد . مثلا در بیشتر شهر های شمالی در قورمه سبزی هایی که درست میکنند بادمجان و گوجه ی سرخ شده نیز در آخر اضافه میکنند . بعضی ها هم گوجه ها را در ابتدا با گوشت رنده میکنند . خود شمالی ها اعتقاد دارند که اضافه کردن این مواد به قورمه سبزی نه تنها طعم ان را عوض نمیکند بلکه خیلی قورمه سبزی را خوشمزه تر میکند . و این خورشت را نسبت به شهر های دیگر متمایز میکند . نکته ی دیگر در مورد تفاوت قورمه سبزی شمالی و سایر شهر ها این است که معمولا شمالی ها گوشت گوسفند را به همراه قلم آن استفاده میکنند . این کار هم خیلی قورمه سبزی را خوشمزه میکند و هم خواص زیادی به غذا میدهد . در اینجا دستور پخت قورمه سبزی شمالی همراه با گوجه ی رنده و بادمجان سرخ شده را قرار میدهیم :

مواد مورد نیاز جهت پخت قورمه سبزی شمالی :

  • سبزی قورمه سبزی ( که شامل جعفری ، تره ، گشنیز ، اسفناج و شنبلیله به مقدار کم میباشد )       تقریبا ۱ کیلو و نیم
  • پیاز ۱ عدد
  • گوشت گوسفند ( همانطور که گفته شد حتما همراه با قلم باشد ) حدود نیم کیلو
  • گوجه ی متوسط ۲ عدد
  • لوبیا ( قرمز یا لوبیا چشم بلبلی ) ۳۰۰ گرم
  • بادمجان ۳ عدد
  • ادویه ( نمک ، فلفل ، زردچوبه ، دارچین ) به مقدار کافی
  • آبغوره به مقدار دلخواه (تقریبا یک استکان )

دستور پخت قورمه سبزی شمالی :

سبزی های قورمه سبزی را که اماده کرده اید شسته و ریز ریز خورد کنید . هرچه ریزتر خورد کنید بهتر است . سبزی ها را در کمی روغن در یک ماهیتابه به خوبی تفت دهید . اگر از شنبلیله ی خشک استفاده میکنید کمی آن  را خیس کنید و به همراه بقیه ی سبزی ها تفت دهید . پیاز تقریبا بزرگی را به صورت نگینی خورد کنید و تا حدی که طلایی شود در روغن  سرخ کنید . بعد از اینکه پیاز ها به اندازه ی کافی طلایی شد کمی ادویه از جمله زردچوبه ، فلفل و دارچین نیز به پیاز اضافه میکنیم . بعد از آن تکه های گوشت به همراه قلم آن را به پیاز اضافه میکنیم تا گوشت و پیاز کمی آب بیندازد . بعد از بخار شدن آب و سرخ شدن گوشت درون پیاز ها دو عدد گوجه ی متوسط را پوست کنده و ریز ریز یا رنده  میکنیم و به مواد دیگر اضافه میکنیم . میتوانیم آبغوره را نیز در همین حال اضافه کنیم . مقدار استفاده از آبغوره بیشتر به سلیقه و ذائقه بستگی دارد . هر کس که قورمه سبزی را ترش دوست دارد میتواند بیشتر از آبغوره استفاده کند . بعد از آن  نیز لوبیا قرمز هایی که از قبل پخته اید یا از چند ساعت قبل در آب جوش خیسانده اید را به مواد اضافه میکنید و به مقدار کافی آب ( مثلا ۴ لیوان ) روی مواد میریزید . بهتر است که از آب جوش استفاده کنید . اما اگر آب جوش استفاده نکردید شعله را زیاد کنید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید و بعد حرارت گاز را کم کنید . بعد از تقریبا یک ساعت که گوشت و لوبیا ها نیم پز شدند سبزی هایی که از قبل تفت داده اید را به خورشت اضافه کنید . و در آخر به مقدار کافی نمک بریزید . سعی کنید نمک را در ابتدا کم اضافه کنید و خورشت را مزه کنید اگر باز هم نمک نیاز داشت دوباره به آن اضافه کنید . با این کار از شور شدن خورشت جلوگیری کرده اید . حالا نوبت به بادمجان ها میرسد . بعد از اینکه تقریبا خورشت جا افتاد و گوشت و لوبیاها به خوبی پختند ،  بادمجان ها را باید به صورت ورقه ایی خورد کرده و در ماهیتابه ایی با کمی روغن سرخ کنید و بعد از سرخ کردن آنها را به خورشت اضافه کنید و بگذارید تقریبا ۱۰ دقیقه درون خورشت باقی بماند .و بعد از ان میتوانید خورشت خود را همراه با برنج سرو کنید .

همچنین بخوانید:  قیمت همبرگر زن نیمه اتوماتیک

بعضی ها هم بادمجان و هم گوجه را سرخ میکنند و هنگامی که خورشت را سرو کردن و آن را داخل بشقاب ریختند ، بادمجان و گوجه ها را در کنار خورشت میگذارند . اما اگر این مواد داخل خورشت باشد و چند دقیقه با آب خورشت بجوشند طعم و مزه ی فوق العاده ایی به غذا میدهند .

اگر دوست داشته باشید برای طعم بهتر میتوانید از لیمو عمانی نیز استفاده کنید . ما در این دستور آن را قرار نداده ایم . اما در بیشتر شهر ها از لیمو عمانی در این خورشت استفاده میشود .

سعی کنید تا جایی که میتوانید بادمجان ها را با روغن کم سرخ کنید . چون ما یک غذای سالم میخواهیم . البته بادمجان در هنگام سرخ شدن روغن زیادی جذب میکند . باید بدانیم برای کمتر جذب شدن روغن چه کاری انجام دهیم . اول اینکه بهتر است همیشه بادمجان های تازه استفاده کنید . بادمجان های کهنه روغن بیشتری به خود جذب میکنند . دوم اینکه نباید بادمجان ها را با شعله ی کم سرخ کنید . شعله را روی  متوسط رو به زیاد تنظیم کنید بهتر است . یک روش کاربردی که بیشتر افراد انجام میدهند که بادمجان روغن کمتری جذب کند این است که بعد از اینکه بادمجان ها را ورقه ایی کردید آن را ها نشویید و فقط مقداری نمک به بادمجان ها بزنید یا آنها را در آب نمک قرار دهید و بعد از حدود نیم ساعت بادمجان ها را از درون آب نمک بیرون آورده و بشویید . هر چه بادمجان ها بیشتر در آب نمک باقی بمانند در هنگام سرخ شدن روغن کمتری به خود جذب میکنند . این یک روش کلی با جذب کمتر روغن است . اما شاید افرادی دوست داشته باشند که که خورشتی که میپزند بسیار لعاب دار و پرروغن باشد . پس در این صورت نیازی نیست که این کار را انجام دهند . میتوانند بادمجان ها را ادویه زده و در روغن سرخ کنند . سعی کنید بادمجان ها زیاد درون خورشت باقی نمانند و له نشوند .

دستورپخت زرشک پلو با مرغ Zereshk Polo در سایت epersianfood ببینید: www.epersianfood.com