چگونه مایع لنز درست کنیم
چگونه مایع لنز درست کنیم
چگونه مایع لنز درست کنیم ؟ وقتی این سوال برایتان پیش می‌آید یعنی در شرایطی هستید که محلول لنز چشمتان تمام شده و می‌خواهید بدانید آیا با مواد موجود در خانه می‌توان این مایع ضروری را درست کرد یا خیر

چگونه مایع لنز درست کنیم ؟ وقتی این سوال برایتان پیش می‌آید یعنی در شرایطی هستید که محلول لنز چشمتان تمام شده و می‌خواهید بدانید آیا با مواد موجود در خانه می‌توان این مایع ضروری را درست کرد یا خیر. در ضمن، این سوال نشان می‌دهد که خوب می‌دانید برای شستن و تمیز کردن لنز تماسی نباید هرگز از آب استفاده کنید.

در ادامه این مطلب علاوه بر آموزش تهیه محلول لنز در خانه در مورد ضرورت استفاده از این مایع هم برایتان توضیح داده‌ایم. البته توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید محلول لنز درست کنید، بلکه می‌توانید محلول نمکی درست کنید که برای شست‌وشوی موقتی در مواقع ضروری بلامانع است. محلول لنز حاوی موادی برای ضدعفونی کردن و از بین بردن رسوبات چربی و پروتئین است. اما محلول نمکی فقط می‌تواند سطح لنز را آبکشی کند. دلیل استفاده از محلول نمکی هم این است که نباید هرگز لنز را با آب معمولی بشویید یا آبکشی کنید.

تا انتها با لوناتو همراه باشید.

خرید محلول لنز از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

چرا محلول لنز تماسی بسیار مهم است؟

جالب است بدانید بسیاری از مردم نمی‌دانند روش صحیح تمیز کردن لنز تماسی به چه صورت است. در واقع، ۴۰ تا ۹۰ درصد از مردم تمامی مراحل شست‌وشوی لنز را به طور صحیح انجام نمی‌دهند. یکی از دلایلش این است که مایع لنز کافی استفاده نمی‌کنند. یا موقع استفاده از لنز تازه متوجه می‌شوند محلول تمام شده است.

در چنین مواقعی نمی‌توان از آب معمولی استفاده کرد. آب برای سلامت لنزها مضر است. زیرا مواد موجود در آب ممکن است روی سطح لنز تماسی رسوب کنند. یا میکروارگانیسم‌ها با لنز، وارد چشم شوند و به بستری مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها تبدیل شوند.

محلول لنز برای تمیزی و ضدعفونی کردن لنز چشم بسیار مهم است. پروتئین‌ها و چربی‌ها روی سطح لنز رسوب می‌کنند. این موضوع می‌تواند به عفونت‌های جدی چشم منجر شود.

محلول لنز کارخانه‌ای با مواد شیمیایی مخصوص و مواد نگهدارنده تهیه و عرضه می‌شوند. به همین خاطر، نه تنها باعث تمیزی لنز می‌شوند بلکه آنها را کاملا ضدعفونی می‌کنند و تمامی رسوبات پروتئینی را از سطح لنز پاک می‌کنند.

برندهای مختلف محلول لنز تماسی حاوی مواد اولیه متفاوتی هستند. اما یکی از اصلی‌ترین مواد که در بیشتر برندها مشترک است، اسید بوریک است. همچنین از انواع پاک‌کننده‌ها و مواد مرطوب کننده برای حفظ رطوبت لنز در این محلول‌ها استفاده می‌شود.

محلول لنز انواع گوناگونی دارد. برخی از آنها برای چشم‌های حساس هستند، برخی دیگر نیز مواد شیمیایی خاصی دارند. اما به طور کلی، استفاده از یک مایع لنز چندمنظوره می‌تواند نیاز به انواع محلول‌ها را از بین ببرد.

با وجود تمام این محلول‌ها، شما می‌توانید از سرم نمکی هم برای تمیز کردن موقتی لنز استفاده کنید. حالا حتما می‌پرسید سرم از کجا بیاورید؟ خودتان در خانه بسازید.

آیا سرم نمکی می‌تواند جایگزین مایع لنز شود؟

سرم نمکی حاوی آب نمکی است که pH آن تنظیم شده است. از این سرم می‌توان فقط برای آبکشی لنز تماسی استفاده کرد.

اما سرم نمکی هیچ شباهتی به مایع لنز ندارد. زیرا حاوی هیچ ماده پاک‌کننده یا ضدعفونی کننده نیست. به همین خاطر نمی‌توانید سرم نمکی را جایگزین محلول لنز کنید.

همچنین شما نمی‌توانید لنز را یک شب تا صبح در محلول نمکی بگذارید. زیرا خطر آلودگی لنز وجود دارد.

خودمان در خانه چگونه مایع لنز درست کنیم ؟

خودمان در خانه چگونه مایع لنز درست کنیم ؟

مواد لازم برای تهیه محلول لنز در خانه

 • ۴ پیمانه آب جوشیده (حداقل باید ۲۰ دقیقه بجوشد)
 • ۲ قاشق چایخوری نمک غیر ید دار
 • جالنزی یا ظرفی که درب آن محکم بسته شود و هوا داخل آن نشود
همچنین بخوانید:  راهی آسان و کم هزینه برای خوشنویس شدن بدون کلاس رفتن !

اگر به میزان کمتری از سرم نیاز دارید مقدارهای نوشته شده را نصف کنید.

طرز تهیه سرم نمکی در خانه

 • آب را داخل قابلمه تمیز بریزید تا بجوشد. آب باید حداقل ۲۰ دقیقه بجوشد تا کاملا استرلیزه شود.
 • آب جوشیده را کنار بگذارید تا کاملا خنک شود.
 • در این فاصله شیشه یا ظرف درداری که برای نگهداری سرم نمکی خانگی خود در نظر گرفته‌اید را درون قابلمه دیگری در آب بجوشانید تا کاملا ضدعفونی شود و همه‌ی میکروب‌ها از بین بروند.
 • سپس آب جوشیده را درون شیشه بریزید.
 • نمک غیر ید دار را اضافه کنید و هم بزنید. حتما قاشق یا هر وسیله‌ای که برای هم زدن استفاده می‌کنید را هم در آب بجوشانید تا استرلیزه شود. از نمک دریا یا نمک‌های طعم‌دار استفاده نکنید.

نکته: مایع لنز خانگی نهایتا ۲۴ ساعت قابل استفاده است. زیرا باکتری‌ها پس از این مدت زمان شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. همچنین بهتر است سرم نمکی را در یخچال نگهداری کنید زیرا باکتری‌ها در هوای سرد زنده نمی‌مانند.

محلول لنز، تنها گزینه مطمئن برای شست‌وشو و ضدعفونی کردن لنز تماسی است

محلول لنز، تنها گزینه مطمئن برای شست‌وشو و ضدعفونی کردن لنز تماسی است

محلول لنز برای پاکیزگی لنز تماسی طراحی شده است و استفاده از هر مایع دیگری برای این منظور می‌تواند سلامت چشم‌های شما را به خطر بیندازد.

بنابراین، اگر در شرایط اضطراری گیر نکرده بودید و مجبور نبودید، به هیچ عنوان از سرم نمکی یا مایعات دیگر برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید.

برای پیشگیری از وضعیت اضطرار هم می‌توانید ترفندهای زیر را به کار بگیرید:

 • همیشه در یک بطری کوچک (که استرلیزه شده) مقداری محلول لنز بریزید و در کیف دستی خود همراه داشته باشید.
 • یا می‌توانید یک پک لنز که با محلول لنز پر شده را همیشه در کیفتان یدک داشته باشید.
 • اگر لنز بیشتر از زمان توصیه شده در چشم‌ها مانده و مایع لنز ندارید، با کمک قطره اشک مصنوعی یا قطره مرطوب‌کننده، چشم‌ها را مرطوب کنید.
 • فکر استفاده از آب معمولی برای شستن یا نگهداری لنز را از سر بیرون کنید.

سوالات رایج در مورد اینکه چگونه مایع لنز درست کنیم

خودمان در خانه می‌توانیم محلول لنز درست کنیم؟

محلول لنز را که نمی‌توانید درست کنید. اما می‌توانید سرم نمکی درست کنید و با استفاده از آن لنز چشم را آب بکشید و به طور موقتی تمیز کنید.

با سرم نمکی خانگی می‌توان لنز تماسی را ضدعفونی کرد؟

خیر، سرم نمکی فقط برای آب کشیدن لنز تماسی است و خاصیت ضدعفونی‌کنندگی ندارد.

آیا می‌توان لنز طبی را یک شب تا صبح در سرم نمکی گذاشت؟

خیر، به هیچ عنوان این کار را نکنید. سرم نمکی نمی‌تواند سطح لنز تماسی را ضدعفونی کند و میکروب‌ها را از روی آن پاک کند. بنابراین اگر لنزی که در آب نمک بوده را در چشم بگذارید احتمال عفونت و بروز هرگونه مشکل سلامتی برای چشم افزایش خواهد یافت.

آیا می‌توان به جای مایع لنز از آب معمولی استفاده کرد؟

نه به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از آب برای تمیز کردن یا نگهداری لنز تماسی استفاده نکنید.

برگرفته شده از مجله لوناتو