آرام باشید تا مریض نشوید! ارتباط بین سلامت روان و درد های مزمن چیست؟
آرام باشید تا مریض نشوید! ارتباط بین سلامت روان و درد های مزمن چیست؟

با سلامت روان از بدن درد جلوگیری کنید نمکستان : پزشک روانشناس خانم دکتر مهشید ابارشی مثال جالبی در ارتباط بین سلامت روان با دردهای مزمن زده اند : بدن خودتان را هزاران سال پیش تصور کنید که در یک جنگل در حال گشت و گذار است که ناگاه خرسی به شما حمله میکند. در […]

با سلامت روان از بدن درد جلوگیری کنید

آرام باشید تا مریض نشوید!

نمکستان : پزشک روانشناس خانم دکتر مهشید ابارشی مثال جالبی در ارتباط بین سلامت روان با دردهای مزمن زده اند : بدن خودتان را هزاران سال پیش تصور کنید که در یک جنگل در حال گشت و گذار است که ناگاه خرسی به شما حمله میکند. در این لحظه مغز شما دستور میدهد که تمام بدن قوای خودش را جمع کند تا شما از دست آن خرس فرار کنید و نجات پیدا نمایید.

بعد از نجات از مهلکه مغز شما دستور استراحت را صادر میکند، اینجاست که خستگی و بدن درد و بیحالی به سراغتان می آید و شما مجبور میشوید تا استراحت و انرژی از دست رفته را جبران نمایید.

آرام باشید تا مریض نشوید!

موقعیت های استرس زا و خطرهای محیطی امرزوه خیلی با خرسی که مثال زدیم تفاوت دارند اما خطری که از سمت ان ها بدن شما را تهدید میکند برای مغز یکیست، پس طبیعی است که دستور العملی هم که از طرف مغز برای حل این بحران صادر میشود یکی باشد. بله مغز شما در موقعیت های پر تنش و استرس زا تمام توان شما را جمع میکند تا شما اندکی آرام تر از مهلکه جان سالم بدر ببرید و بعد از اینکه اندکی از آن جو دور شدید، خستگی سردرد و بی حالی به سراغتان می اید!

حالا تصور کنید که شما اکثر روزها در این موقعیت ها قرار بگیرید و مغز شما روزانه در حال مقابله با این شرایط است، این شرایط کم کم به دردهای مزمن تبدیل میشود و بلکه هم برخی افراد در هر شرایطی بدنشان این گونه نسبت به مسائل پاسخ میدهد.

آرام باشید تا مریض نشوید!

حالا باید بدانیم که این افراد بدن سالمی دارند، چیزی که این وسط موجب مشکل شده است، نظام فکری آن هاست!

در واقع این نشخوارهای ذهنی شماست که موجب دردها مزمن و نگران کننده شما شده است. وسواس های فکری، نبش قبر گذشته، خود سرزنشی، نگرانی های پی در پی و فاجعه تصور کردن همه چی و…. همه ی این ها به مغز تنها یک پیغام را ارسال میکنند، پیغام خطر!

همچنین بخوانید:  رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

عکس العمل مغز هم در مقابل پیغام خطر چیزی نیست جز کشاندن شخص به سمت استراحت کردن، بنابراین شما با ارسال اخبار اشتباه به مغز باعث میشوید که مغز مدام تولید درد کند و کم کم دردهای گوارشی، گردن درد، کمر درد و … پدیدار شود.

حالا انتظار میرود که شخص به درمان خود بپردازد اما نتیجه چیزی جز ارسال پیغام خطر دوباره به مغز نخواهد بود. بنابراین با نا آگاهی این چرخه ی باطل همچنان ادامه پیدا میکند.

برای درمان این دردها به محض تشخیصشان شما میتوانید با مراجعه به یک متخصص روانشناس، دردهای خود را بهبود بخشید.

آرام باشید تا مریض نشوید!

آرام باشید تا مریض نشوید! ارتباط بین سلامت روان و درد های مزمن چیست؟

منبع : نمکستان