آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم باغ شیشه ای و گیاهان مناسب تراریوم
آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم باغ شیشه ای و گیاهان مناسب تراریوم
آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم باغ شیشه ای و گیاهان مناسب تراریوم را از نمکستان بیاموزید.

نمکستان: در این مطلب از سایت نمکستان میخواهیم به شما بگویم تراریوم و کاربرد آن چیست و چگونه میتوان به سادگی آن را ساخت،تراریوم همانند یک اکواریوم اما برای گیاهان غیر آبی است پس برای دانستن در این مورد با ما همراه باشید

تراریوم چیست

این کلمه از دو حرف Terra به معنی زمین و خاک و پسوند rium که یک پسوند مکان می باشد و در واقع یک کلمه لاتین است ، ساخته شده است.اگر بخواهیم به زبان ساده این کلمه را ترجمه کنیم به معنای “نمایشگاه جانداران زمینی” می باشد. در واقع یک تراریوم همانند یک اکواریوم اما برای گیاهان غیر آبی است و میتواند نمونه های زندگی گیاهی یک اقلیم یا منطقه را در خود جای دهد.

تراریوم چیست و وسایل مورد نیاز برای ساخت آن چیست؟

در سال ۱۸۲۷ در کشور انگلستان این محصول به صورت کاملا تصادفی به وسیله یک پزشک به نام ناتانیل وارد ساخته شد که مورد توجه بسیاری قرار گرفت.این پزشک در حالی که داشت بر روی پرورش پروانه ها کار میکرد توانست تراریوم را ایجاد کند. در مدتی که او در مورد این مورد تحقیق میکرد دریافت که این گیاهان بدون آبیاری در یک ظرف توانسته اند رشد کنند.او دریافت هنگامی که گیاهان نم برگ هایشان را از دست می دهند این نم ها با برخورد با دیواره شیشه به صورت آب دوباره به داخل خاک برگشته و گیاهان را آبیاری میکنند و این چرخه همانند یک باران طبیعی در درون این شیشه عمل کرده و شرایط عالی را برای رشد گیاه فراهم می سازد.در آزمایشی که او انجام داد یک تراریوم تهیه کرده و یک سرخس را درون آن کاشت و این تراریوم را به استرالیا فرستاد.این گیاه با اینکه به مدت هشت ماه در این سفر بود اما به خوبی توانست رشد کند و صحیح و سالم به استرالیا رسید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم

برای انتخاب ظرف باید به این نکته توجه کرد که این ظرف بتواند ۲ یا چند گیاه را در خود جای دهد همانند ظرف شیشه ای،تنگ ماهی،اکواریوم. برای افرادی که مبتدی می باشند پیشنهاد میکنیم از یک ظرف بزرگ یا یک آکواریوم استفاده کنند. شما میتوانید از هر ظرف تمیزی برای ساخت تراریوم استفاده کنید. از ظرف های استفاده کنید که مانع خروج رطوبت از دورن آن شوند. وسایلی که به طور معمول مورد استفاده قرار میگیرند کوزه، آکواریوم و بطری می باشند.

از ظرف های استفاده کنید که شفاف باشند زیرا ظرف های رنگی یاکرد نور را کاهش داده و در نتیجه گیاه نمیتواند رشد کند. ظرف های که انتخاب میکنید میتوانند بسته یا باز باشند.گیاهانی که میخواهید نگه داری کنید باید در ظروف بسته بتوانند رطوبت بالا را تحمل کنند. اگراز ظروفی با در باز استفاده میکنید باید به صورت متناوب به آن آب بدهید تا بتواند رطوبت را حفظ بکند.اگر میخواهید تراریومی سالم داشته باشید از تراریوم های باز خشک استفاده نمایید زیرا کمتر دچار بیماری میگردند.

دقت نمایید قبل از اینکه گیاهان خود را بکارید ظرف مورد استفاده خود را استرلیزه نمایید.برای اینکار آن را با آب گرم و صابون به خوبی شستشو دهید. اگر میخواهید از ظرف های تمیز شیشه ای استفاده نمایید اجازه دهید چند روز قبل از کاشت در آن باز باشد.

زغال چوب

برای اینکه بوی نامطبوع ظرف از بین برود از زغال چوب استفاده نمایید. جوراب زنانه نایلونی یا پارچه پرده ای فایبرگلاس: شما میتوانید از این دو برای جلوگیری از فرونشستن خاک استفاده نمایید.شما میتوانید از یک قیچی خانگی برای حرس گیاهان استفاده کنید. برای آب دادن به تراریوم میتوانید از یک اسپری آب پاش استفاده نمایید.

تراریوم چیست و وسایل مورد نیاز برای ساخت آن چیست؟

آموزش ساخت تراریوم

مرحله اول ساخت:

یک ظرف که تمیز و خشک است را انتخاب میکنیم و درون آن را با یک لایه سنگ ریزه پر میکنیم. سعی کنید سنگ ریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشد تا به زهکشی کمک کند.

همچنین بخوانید:  آموزش تزیین مدل سبزه عید نوروز شیک و جدید سال نو

برای اینکه ریشه پوسیده نشود و گیاه شما از بین نرود باید مطمئن شویم زهکشی مناسب انجام می شود و خاک بیش از حد اشباع نمی شود.مقدار و میزان زهکشی به عوامل مختلفی همانند اندازه و شکل ظرف بستگی دارد.با توجه به اندازه ظرفی که از آن استفاده میکنید میتوانید مواد را در ته ظرف پخش کنید. عده ای از تراریوم سازها قبل از اینکه درون ظرف خود سنگریزه بریزند لایه نازکی از خزه را در ظرف خود قرار می دهند.

مرحله دوم :

برای اینکه موقع آبیاری بوی بدی از تراریوم ساطع نشود باید لایه نازکی از زغال را روی سنگریزه ها قرار دهید.

مرحله سوم :

بر روی زهکش لایه ای از مواد غیرطبیعی را قرار میدهیم تا از فرونشستن خاک و توانایی آن برای زهکشی جلوگیری نمایید.موادی که میتوانید استفاده کنید عبارت است از:جوراب های زنانه از جنس نایلونی،پارچه های که جنس آنها فایبر گلاس می باشد و همچنین پرده های دور انداختنی.

البته شما میتوانید از خزه اسفاگنوم نیز استفاده نمایید.

در آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم ساخت تراریوم باغ شیشه ای گیاهان مناسب تراریوم تراریوم و کاربرد تراریوم چیست ساخت تراریوم

مرحله چهارم ساخت:

در این قسمت شما باید خاک تمیز و استرلیزه که از قبل آماده کرده اید را به مقدار ۵/۱ تا ۴/۱ حجم ظرف ، درون آن بریزید.اگر میخواهید به تراریوم خود جلوه زیبا بدهید خاک را به صورت یکسان و مسطح درون ظرف نریزید بلکه آن ره به صورت شیبدار و تپه مانند درون ظرف قرار دهید. این نکته را فراموش نکنید که خاک را از سمت پشت به سمت جلو شیبدار نمایید.اگر شما از ظرفی استفاده میکنید که دایره می باشد میتوانید خاک را به صورت مسطح درون ظرف بریزید.

برای تهیه خاک میتوانید از خاک های گلدانی بسته بندی که استرلیزه می باشند استفاده کنید یا اینکه مقداری از خاک باغچه را با پیت ماس قاطی کرده و درون ظرف بریزید.

برای اینکه گیاهان خود را از عوامل بیماری زا مصون بدارید باید ابتدا خاکی که میخواهید درون ظرف بریزد را مرطوب کرده و درون ظرف بزرگ و پهنی قرار داده  و سپس آن را در دمای ۲۰۰ درجه فارانهایت به مدت بیست تا بیست و پنج دقیقه گرم نمایید و هر پنچ دقیقه یک بار آن را به هم بزنید تا خاک شما استرلیزه شود.

مرحله پنجم :

بعد از اینکه محیط کاشت را آماده نمودید باید به سراغ انتخاب گیاه بروید.از گیاهانی استفاده کنید که رشد کمی و برگ های کوچکی دارند.در تراریوم میتوان از گیاهانی استفاده کرد که برگ های زیبای دارند و در عین حال نیز به کندی رشد میکنند و بتوانند رطوبت زیاد خاک و هوا و نور کم را تحمل کنند.در تراریوم گیاهانی قابل پرورش هستند که به درجه رطوبت بالایی برای رشد نیاز دارند.شما میتوانید برای تراریوم خود از گیاهانی همانند سرخس، فیتونیا، پتوس، سارانتا، توت فرنگی وحشی، کالاته آ و… استفاده نمایید.

در آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم ساخت تراریوم باغ شیشه ای گیاهان مناسب تراریوم تراریوم و کاربرد تراریوم چیست ساخت تراریوم

مرحله ششم :

بعد از اینکه گیاهان را در ظرف خود کاشتیم رای اینکه جلوه زیبایی به تراریوم خود بدهیم میتوانیم از تخته سنگ،خزه،چوب های شکسته کمک بگیریم.

مرحله هفتم:

در این مرحله ظرف را با درپوش بپوشانید تا ارتباط گیاهان با درون ظرف قطع شود و جنگل بارانی مینیاتوری ساخته شود.

مرحله هشتم :

اگر دیدید که گیاهان شما شروع به پوسیدگی میکنند آنها را جا به جا نمایید زیرا در اثر رطوبت زیاد ممکن است این پوسیدگی ایجاد شود.غالبا در هفته اول ساخت تراریوم بیماری ها شروع می شوند و هر برگ و هر گیاهی که میمیرد باید سریعا از بین برود تا بیماری آن به دیگر گیاهان سرایت نکند. چند هفته بعد از ساخت تراریوم اگر بیماری را مشاهده ننمودید به معنی این است که دیگر امکان اینکه گیاهان شما بیماری بگیرند بسیار کم می باشد.

برای اینکه مطمئن باشید بیماری گیاهان شما را تهدید نمیکند نظارت خود را بر گیاهان و برگ های که می افتند ادامه دهید.