آیا دیسک کمر خوب میشود؟ دکتر صمدیان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات
آیا دیسک کمر خوب میشود؟ دکتر صمدیان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

آیا دیسک کمر خوب میشود؟ دکتر صمدیان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دیسک کمر بیماری است که با بالا رفتن سن شاید به سراغ هر فردی بیاید، چه بسا با رعایت نکردن بعضی اصول و حرکت های نادرست در جوانی این بیماری به سراغتان بیاید. بیرون‌زدگی دیسک کمر که با نام‌های پارگی دیسک، […]

آیا دیسک کمر خوب میشود؟ دکتر صمدیان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

دیسک کمر علائم و درمان

دیسک کمر بیماری است که با بالا رفتن سن شاید به سراغ هر فردی بیاید، چه بسا با رعایت نکردن بعضی اصول و حرکت های نادرست در جوانی این بیماری به سراغتان بیاید. بیرون‌زدگی دیسک کمر که با نام‌های پارگی دیسک، فتق دیسک و سرخوردگی دیسک نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که در آن قسمت مرکزی دیسک به دیواره‌ی دیسک فشار وارد می‌کند (یا حتی آن را پاره کرده و بیرون تراوش می‌کند) و به کانال نخاعی وارد می‌شود. در صورت بروز این عارضه حتما شما به دنبال متخصص و بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات خواهید بود.

علائم دیسک کمر

فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر بسیاری از افراد با هیچ گونه علائمی همراه نیست، و در تحقیقات انجام شده پس از ام آر ای افراد عادی و بدون درد مشاهده شده که درصد زیادی از این افراد پارگی دیسک کمر یا بیرون زدگی دیسک داشته‌اند. اما گاهی اوقات علائم آن‌قدر شدید و مزمن است که روند زندگی بیمار را مختل می‌کند.برخی از این علائم شامل :

  • دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید
  • درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت بدن است و به دست یا پا هم کشیده می‌شود
  • دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد
  • دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود
  • مورمور شدن، درد یا سوزش در مناطق آسیب‌دیده

تشخیص و درمان دیسک کمر

تشخیص در مرحله اول با شرح حال گرفتن از بیمار و معاینه دقیق همراه می‌باشد و در معاینه از روش‌های مختلف استفاده می‌شود که شامل معاینه رفلکس‌ها و معاینه حس و حرکت و حساسیت‌های موضعی و مانورهای خاص می‌باشد.

در پاسخ به این سوال که آیا دیسک کمر خوب میشود باید گفت در مرحله اول در مواردی که درد بیمار شدید است بهتر است استراحت به یک یا دو روز محدود شود، چرا که افزایش استراحت می‌تواند موجب خشکی و درد بیشتر گردد. استفاده از بسته یخ یا یک کمپرس سرد می‌تواند مفید باشد. اگر درد بیمار مبتلا به دیسک کمر خفیف تا ملایم باشد، پزشک ممکن است برای وی مصرف داروهای مسکن را تجویز نماید.

یکی از روش های درمان ، جراحی دیسک کمر است. در صورتی که پارگی دیسک کمر بزرگ و شدید است و باعث بی حسی پیشرونده اندام  های تحتانی و همچنین بی اختیاری ادرار و مدفوع می شود باید هرچه سریعتر جراحی بسته دیسک کمر یا جراحی باز انجام شود.

آدرس کلینیک تخصصی مغز و اعصاب در تهران

دکتر صمدیان

دکتر محمد صمدیان متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، نورو آندوسکوپی، جراحی قاعده جمجمه

آدرس: تهران خ ولیعصر-سه راه توانیر-روبروی بیمارستان دی (دوم گاندی) ساختمان پزشکان آریا، طبقه ۳، واحد ۸

شماره تماس : ۸۸۶۵۴۲۰۸ – ۸۸۶۷۲۱۳۸ ۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید :

http://drsamadian.com

آیا دیسک کمر خوب میشود؟ دکتر صمدیان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات